evrim teorisi - boun sözlük

kullanıcı girişi

kullanıcı adı veya e-mail

Şifre

üye olcam | şifremi unuttum

giriş
Yeni > Eski
Eski > Yeni
A'dan Z'ye
Z'den A'ya
Başlangıç
Bitiş
Tanımlarda arat
Entrylerde arat
İyisinden
günmdeki başlıkları.. (0 başlık)

yok böyle bi şey

1.
çoğu zaman yanlış anlaşılan bir teoridir. evrimi gözle görüp elle tutmak isteyenlerin, "maymunlar hiç insan olmuyor ki lan" diyenlerin biraz hayal kırıklığına uğradığı, başarılı teoridir aynı zamanda.
(kal el, 12.08.2010 19:08)
2.
doğa bilimlerinde kesin doğruluk ve yanlışlık durumlarının göreli olmasından dolayı, içindeki teori sözcüğünün sürekli yanlış anlaşıldığı ve tarih boyunca siyasete en çok alet edilmiş teorilerden biri. zira 150 yıl boyunca aksi bir gözlem yapılmamış ve sürekli gelişerek kapsamını artırmıştır, bu açıdan oldukça başarılı bir teori olduğu düşünülebilir.

teori sözcüğünün yanlış anlaşılmasının sonuçları bu teorinin çürütülmesi üzerine yapılan önermelerde görülebilir. zira doğa bilimlerinde teorilerin mutlak doğruluk kazanıp yasa haline gelmesi önemsiz bir durumdur, kolaylık olsun diye kullanılır. misal evrensel çekim yasası da temelde bir teoridir; lakin gündelik yaşamda sürekli gözlemlediğimiz için ve zıt bir gözlem yapmamızın düşük olasılığı göz önüne alındığında; tam olarak tanımlanamayan kavramlar* içeren ve gözlemlenmemiş varsayımlar** üzerine oturan bu teoriye yasa denmesinde bir sorun görülmemiş.

evrim teorisi; zamanın koşulları göz önüne alındığında dahiyane gözlem ve deneyler sonucu üretilip bilim havuzuna kazandırılmış önemli bir kilometre taşıdır. toplum tarafından tanınması ve benimsenmesi süreci 150 yıldır sürmektedir ve daha da süreceğe benzer..