hz peygamber in esleri - boun sözlük

kullanıcı girişi

kullanıcı adı veya e-mail

Şifre

üye olcam | şifremi unuttum

giriş
Yeni > Eski
Eski > Yeni
A'dan Z'ye
Z'den A'ya
Başlangıç
Bitiş
Tanımlarda arat
Entrylerde arat
İyisinden
günmdeki başlıkları.. (0 başlık)

yok böyle bi şey

1.
hz. peygamber, ilk olarak 25 yaşında evlenmiş ve 50'li yaşlarına kadar tek hanımı olan hz. hatice ile beraber yaşamıştır.

hz. hatice'nin ölümüyle iki veya üç yıl kadar bir tür yas tutmuş ve hanımsız kalmıştır. bu süre boyunca hiçbir kadınla evlenmemiş, hiçbir kadına el sürmemiştir.

ondan sonra ise önce en sevgili dostu ebu bekir ile olan dostluğunu pekiştirmek ve zeki bir kadını bir din bilgini olarak bizzat yetiştirmek için, onun kızı aişe ile hayatını birleştirmiştir. şayet sahih-i buhari'de yer alan rivayet doğruysa altı yaşındayken nişan niyetine yapılan bir nikah kıydığı hz. aişe dokuz yaşına geldiğinde ve onun babası olan hz. ebu bekir "ey allah'ın elçisi eşini artık yanına almalısın" dediğinde hz. aişe'yi yanına almıştır. ancak çok kimse tarafından güvenilir bulunan başka bazı rivayetler bu evliliği hz. aişe'nin daha geç yaşlarına yerleştirmektedirler, bu da belirtilmelidir.

hz. aişe ile yaklaşık aynı zamanda nişanlandığı ama hz. aişe gibi kendisiyle de iki üç yıl kadar karı koca hayatı yaşamayıp evine almadığı diğer bir eşi ise yaşı kendisinden büyük olan hz. sevde idi. hz. sevde küçüklüğünde hz. muhammed'e (selamet ve salât onun üzerine olsun) âşık olmasıyla bilinirdi. ancak kaderin şartları gereği hz. sevde başkasına eş olarak gitmek zorunda kalmış ve hz. peygamber ile ancak kendi eşinin ve hz. hatice'nin vefatından sonra evlenme fırsatı yakalamıştı.

bu evliliklerden hemen sonra müslümanların siyasi ve askeri bir güç haline gelmek zorunda kaldıkları medine dönemi başladı.

bu dönemde çok sayıda mümin erkek şehit oluyordu veya eşleri müslüman olmayıp kendilerini boşayan birçok kadın eşsiz ve korumasız kalıyordu. bunun üzerine, sanırım bedir veya uhud savaşlarından birinin ardından, mümin erkeklere kocasını kaybeden bu savunmasız kadınlarla ikişer, üçer, dörder evlenmeleri emredildi. ancak aynı ayetlerde şayet bu savunmasız kadınlara adaletli davranmayacaksınız, o zaman bir tek eşinizden fazlasını nikahlamamalısınız, dendi. söz konusu ayet nisa suresi üçüncü ayettir: "eğer, (velisi olduğunuz) yetim kızlar (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil), size helâl olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikahlayın. eğer (o kadınlar arasında da) adaletli davranmayacağınızdan korkarsanız o taktirde bir tane nikahlayın veya sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. bu, adaletten ayrılmamanız için daha uygundur."

İşte kocasız ve savunmasız kalan bu dulların, sayıları kadınlara nispeten az olan mümin erkekler tarafından ikişer, üçer, dörder nikahlanmasını emreden bu ayetten sonra hz. peygamber de daha fazla dul kadınla evlendi. nitekim hz. peygamberin evlendiği tek bakire kadın hz. aişe'dir.

hz. peygamber medine dönemindeki bu evliliklerinde dul kadınlara diğer az çok varlıklı müminlerin de yapmakla emrolunduğu gibi sahip çıkmayı hedeflemenin yanında, düşman kabilelerle evlilik bağı kurarak yakınlaşmayı da hedefliyordu. meselâ mekke'nin liderliğini ebu cehil'den devralan ebu süfyan'ın dul kalmış kızı ile, müslümanlarla yaptığı anlaşmaya ihanet eden ve karşılığında idam edilen yahudi lideri ibnu hüyey'in kızı safiyye ile evlenmişti. böylece onların kabileleri ve güçlü erkek akrabalarıyla akrabalık bağı kurarak arayı yumuşatmayı, kırgınlıkları gidermeyi amaçlamıştı.

işte görüldüğü üzre, hz. peygamberin dul kadınlara sahip çıkma ve rakip kabile liderleriyle kan bağı kurma vazifesi daha fazla olduğu için ona dört kadından fazlasıyla evlenme izni verilmiştir. onun aynı anda evli olduğu kadın sayısı en fazla dokuz olmuştur.

ey, allah'ın sevgilisi sana milyonlarca kez selâm ve salât olsun. seni anlamayan, hiç tanımayan insanlar seni nelerle suçluyorlar, oysa sen aslında nasıl hareket ettin...
(nikbin, 15.05.2010 22:44)
2.
(bkz: hz aise)