turk - boun sözlük

kullanıcı girişi

kullanıcı adı veya e-mail

Şifre

üye olcam | şifremi unuttum

giriş
Yeni > Eski
Eski > Yeni
A'dan Z'ye
Z'den A'ya
Başlangıç
Bitiş
Tanımlarda arat
Entrylerde arat
İyisinden
günmdeki başlıkları.. (0 başlık)

yok böyle bi şey

1.
günümüzde daha çok anadolu ve rumeli'nin türkçe konuşan halkına verilen isim. tarih yapılırken, genel olarak orta asya'nın türkî diller konuşan halklarına, yaklaşık onuncu yüzyıldan itibaren orta asya'dan ayrılmış ve türkî birer dil konuşmayı sürdürmüş olanlar da dahil olmak üzere, bu ad verilebilir.

"türk" isminin orta asya'nın türkî dillerini konuşan halkların genel ismi olarak ortaya çıkışı, bizim adını yanlış olarak göktürk diye bildiğimiz, oysa adı gerçekte sadece "türk" veya "türküt" olan siyasî federasyon iledir.

merkezi bugünkü orta ve batı moğolistan'da bulunan bu "türk" veya "türküt" devletinin sınırları zamanla bütün orta asya'yı kapladığı için buralardaki birbirine benzer kültürlere sahip bütün halklara önce komşuları, daha sonra kendileri tarafından türk denmeye başlanmıştır.

bugünkü anadolu ve rumeli halkının türkleşmesini sağlayan (bkz: türk halkının kökeni) oğuz kabileleri ise, doğudaki asıl türk kabileleri tarafından, anlaşıldığına göre, tam olarak türk sayılmazlardı. orhun kitabelerinde bilge kağan'ın "düşman oğuzlar kardeşim kültigin'i öldürdüler" gibisinden bir cümle veya cümleler kurması bunun bir delilidir.

kaşgarlı mahmut da divanü lügâti't-türk adlı eserinden okuduğum bir alıntıya göre, oğuzları türk'ten ziyade türkümsü sayıyor olmalıydı. o alıntıda kaşgarlı mahmut "türklerin" yemet kelimesini, "oğuzların" ise ewet kelimesini kullandıklarından bahsetmektedir.
(nikbin, 13.08.2010 18:50)
2.
birinci nesil yazarımız.