kullanıcı girişi

kullanıcı adı veya e-mail

Şifre

üye olcam | şifremi unuttum

giriş
Yeni > Eski
Eski > Yeni
A'dan Z'ye
Z'den A'ya
Başlangıç
Bitiş
Tanımlarda arat
Entrylerde arat
İyisinden
gündemler (200)
sayfa >>

  akp

  1.
  (bkz: adalet ve kalkinma partisi)
  2.
  türkiyede 2 kez üst üste çok yüksek oy ile iktidar olmuş parti. seveni var sevmeyeni var ama nasılsa oy vereni seveninden daha çok olan recep tayyip erdoğanın kurduğu parti.
  3.
  liberal muhafazakar sosyal demokrat halk partisi.
  4.
  amerikanciligin, karanligin, piyasaciligin temsilcisidir.
  5.
  şu an türkiye partisi olmayı başarmış tek partidir... her taraftan çok rahat oy almaktadır... belli bir bölgenin ya da zihniyetin partisi görünümü vermemektedir...
  6.
  hiçbir ideolojiye sahip olmayan yeri gelir milliyetçi yeri gelir bölücü olan yani iktidarda kalmak için kırk takla atan partinin adı.
  7.
  hatırlarım, eskiden ki çok eskiden değil, akp yi değil savunacak ona oy verdiğini söylemekten utananlar vardı güzel yurdumda. yüzde 47 oyla iktidar olan bir partiye neden oy verdiğini açıklamaktan çekinirdi insanlar...

  demek ki her türlü değişiyoruz artık belki tayyip in kasımpaşalı duruşundan cesaret alıyor insanlar, belki artık dönülmez bir yoldayız siksen akp iktidardan düşmez diyip yalnızca güçlünün yanında durabilmeyi becerebilenlerden oluşan bir ülke haline gelebilmişiz.

  akp nin neden türkiye partisi olduğuna işin bir de siyasi ve ekonomik yönünden bakalım. son 6 yılda yapılanlar başka bir siyasi oluşum tarafından yapılamazdı, bence. basitinden, mesela chp türban konusunda 3 yıl önce adım atacak durumda değildi. veyahut mhp, kürt sorununda değil açılım yapmak, konuşanlara bölücü denildi. akp'yle birlikte bu partiler de kendi kuruluş esaslarında var olan amaçlarında değişiklikler yaptılar.

  olay burada zaten. tüm bu değişiklikleri akp'cilerin ileri olarak görmesi. ılımlı islam lafı geçtiğinde abd neresinde kalıyor bu meretin de mi demez insan? sanki türkiye de sorgulayabilen, düşünebilen insan sayısı çok geldi de gericilikle bu sayının düşürülmesi mi türkiye için olumlu? ılımlı islam modeli dedikleri şeyden abd ve ab nin vazgeçebilirliği küçükte olsa olası. kriz var dünya da. o zaman bu tayyip miş, arınç mış yok apdullah imiş götlerine tekmeyi yedikten sonra davosa kadar yolları olur, onların kahramanlıklarıyla tarihi tekrardan yazmaya çalışanları apış aralarına bakarken görebiliriz herhalde.
  kürt sorununda ise yapılanmayı görememek çok kötü. evet kürtler de bu ülkede yaşamayı seçtilerse diğer vatandaşların sahip oldukları hakları alabilmeli fakat akp'nin yaptıklarını yine ilerici olarak görüp amerika'nın etkisini ve de dolayısıyla türkiye kürtlerinin barzani'yle olan yakınlaşmasını göremeyen var mı? seçim sonuçları gösterdi ki, türkiye'nin güneydoğusuna sıkışan ama burada daha da güçlenen bir kürt çizgisi var, açıkça söylemek gerekirse akp, türkiye kürtlerini barzani'ye satmış durumda ve bu durumu aptalca geç fark edip barzani'ye ve akp'ye artık tavır alabilen dtp ve pkk etkisinden kurtulan kürtlerle de yapmak zorunda. her geçen gün abd emrinde, türkiye ve barzani ilişkilerinin düzeltilmesi, görülebilirliğini artırıyor durumun.
  akp'nin diğer icraatlarını saymıyorum bile çünkü ülkenin bölünmesi veya gericileştirilip herkesin kul yapılmak istenmesi diğer yaptıklarını gölgede bırakıyor.
  8.
  iyisiyle kötüsüyle bu ülke siyasetini domine eden parti. popülist söylemi sayesinde geniş kitlelere hitap etmektedir ve nedense muhalefet partileri bu popülist söyleme hep elitist bir yaklaşımla cevap vererek bu partinin ekmeğine yağ sürmektedir. bu parti popülizmden biraz saptığı anda ise oy kaybına uğramaktadır-tıpkı 2009 yerel seçimleri gibi.
  9.
  (bkz: ampul kafalılar partisi)
  10.
  tarihe geçen parti.
  İşsizlik oranı şubatta yüzde 16.1 ile tüm zamanların rekorunu kırdı. geçen yıl bu oran yüzde 11.9, ocak ayında ise yüzde 15.5'ti. İşsiz sayısı 3 milyon 802 bine ulaştı.
  http://www.radikal.com.tr/default.aspx?atype=radikaldetay&articleid=936167&date=16.05.2009&categoryid=80
  11.
  bir gecede neredeyse tüm istanbul a döşedikleri iğrenç renkli bayraklarıyla artık gercekten virüs olduklarına süphe bırakmayan parti. özellikle etiler bebek ulus ve bi zamanlar belediye secimlerini kaybettikleri yerlerde ısrarla 'az kaldı, bekleyin,buralara da geliyoruz' mesajını vermek isteyen ve günden güne bayrak sayısını arttıran bu partiyi kınıyorum. türkiye de yeterince kirlilik yaratmamışlar gibi simdi de görüntü kirliliğine basladılar. durun artık.
  12.
  a.k.p. de diyebiliriz.
  13.
  türkiyeyi 100 yıl ileri tasiyacak parti.
  14.
  türkiye'nin içine sıçzmış parti.valla 100 yıl ileriye taşıması değil kaç sene geriye götüreceği taşıyacağı tartışma konusudur.

  gelin beraber korkut boratav hocanın verdiği verilerle bir 1. akp dönemi verilerine bakalım 98 2002 ve 2007'yi karşılaştırarak.

  98 in tıoplam istihdamına, kişi başı reel ücretlerine, tarımsal istihdamına ve geniş anlamdaki(iş aramaktan vazgeçmiş ama bulursa çalışacak) istihdamına let's 100 diyelim.

  2007de bu değerler sıraylan toplam istihdam 98ve 97 olmuş. reel ücretler önce 89 (oha) sonra 88 olmuş. yani işsizlik artıyor ,istihdam edilen nufus azalıyor ve oha reel ücretler de azalıyor. ve cümleten oha artı tarım -sanayi ürünleri fiyatları artıyor.

  işsizlik önce 2002de 172, 2007de 205 olmuş. istihdam genel olarak faal nufusun yuzde 1i oranında düşmüş,tarımsal istihdam(akpli yıllarda tarımın içine sıçzması) da ayrıca (yüzde yirmi sıczdıgı için koymus heralde hocam) düşmüş.

  işsizlik akp döneminde 14den 16.3e cıkmıs geniş anlamda. millet iş aramaktan vazgecmiş ama pardon kusura bakmayın ama halkta para var de mi?

  veriler elbette coğaltılabilir. ama halkımız yola devam diyerek oy oranını yüzde 47 e cıkararak tepki vermiştir.

  ülke uzay çağında değil orası kesin de bu felaketi kim duırduracak. (bkz: turkiye nin ak parti sayesinde uzay cagini yakalamis oldugu gercegi )

  ya barbarlığa devam ya da işçi sınıfı kaderini eline alacak!

  halkın açlık kokan nefesinde boğulasınız hırsızlar!

  istatisklerin düzenli hali ve gerisi için buraya bakın: http://haber.sol.org.tr/yazarlar/2426.html
  15.
  (bkz: akp ye akp denmesi)
  16.
  adana'da "agp" olarak bilinen parti.

  (bkz: amına goyduğumun partisi)
  17.
  partiyi desteklememe rağmen ne üzücüdür ki yıllardır istanbulumu yöneten zihniyet çıkıp özür dilemek bir yana kalsın neredeyse selde ölen insanları suçlayacak kadar gözünü karartmış olan parti.
  18.
  yanlış yolda olduğunu billboadlara bakarak anlayabileceğiniz parti. ne zaman sıçsa billboad reklamlarından halkı yalamak mayetinde sloganlar bastırmaktadır.
  19.
  tornistan partisi.
  20.
  halkın partisi...
  siyaset yapmayı bilenlerin partisi...
  21.
  sevilsin ya da sevilmesin politikalarının içeriğini bir kenara bırakıp bakınca türkiyede siyasetin üslubunu yükseltmiş partidir. her ne kadar parti liderinin ananı da al git gibi facia gafları da olsa genel olarak diğer partilerden daha profesyonel siyaset tarzı izlemektedir.
  halktan oy almadaki başarısının sırrı dogmatik düşünen laiklerin iddia ettiği gibi sadece bulgur ekmek dağıtarak olmamıştır. elbette dünyadaki her iktidar gibi iktidar olmanın nimetlerini kullanıp halka yardım yaparak oy almak istemiştir. elbette türkiye'de siyasi denetim mekanizmasının eksikliği yüzünden yolsuzluk yapan üyeleri olmuştur. elbette kadrolaşma yapmıştır. elbette ergenekon soruşturmasında pek çok hatalar yapılmıştır. bütün bunlar akp'nin de üzerindeki ülke sorunlarıdır(yolsuzluk, denetimsizlik, kadrolaşma, hukuk sisteminin müdaheleye açıklığı ve mağdur edici olup adaleti sağlamaması....).
  ancak genel olarak başarılı parti oluşu* türkiye'de devletin ya da bürokrasinin(ordu, yargı vs) siyasi taraf olarak siyasetin içine girip belli bir kimliği(laik) ayrıcalıklı hale getirmelerinden kaynaklanır. akp türkiye'de kendini devletin üvey evladı gibi hisseden kesimlerden(gayrimüslim azınlıklar, kürtler, muhafazakarlar, belki aleviler..) bir kısmına "bakın siz de devletin bir parçası olabilirsiniz" mesajı vermeyi başarmıştır.
  abdullah gülün cumhurbaşkanı olmaması için nasıl bütün laikler meydanlara dökülüp eylem yapıp iki eli kanda olsa bile oy kullanmışlarsa bütün muhafazakarlar da kendilerinden birinin cumhurbaşkanı olması için ne yapıp edip oy kullanmışlardır. ancak muhazakarlar korkudan sokağa dökülmemiştir ki bu ayrı bir yazı konusudur. neyse konumuza dönelim, laikler nasıl en ufak bir gümbürtüde yaşam tarzlarının tehdit altında olduğunu düşünüp ellerinde atatürk resmi ve türk bayrağı alıp sokağa dökülürek alakasız simgelerle protesto yaparlarsa, muhafazakarların da on yıllardır yaşam tarzlarını* haklı ya da haksız tehdit altında olduğunu anlamadıklarından akp'ye oy veren %47lik kesime koyun demektedirler. oysa kimisi için akp, akp olduğu için değil sivil iktidar olduğu için bürokrasiye karşı korunmalıdır. kimisi içinse kendi kimliğinin varolma mücadelesidir.
  elbetteki sosyal grupların bu algıları tamamen doğru veya yanlış değildir. ancak laikler ve muhafazakarların arasında empati olmadığından kazanan chp ve akp olmaktadır.
  22.
  türk halkının aklıyla değil duyguları ile hareket ettiğini bilen ve buna göre senaryolar hazırlayan bir parti.
  23.
  seçimler yaklaştıkca bülent arınç'a ve tayyip erdoğan'a suikast düzenlecek iddialarını medyaya yayarak yine mağdur oynamaya hazırlanan parti.
  24.
  hiçbir söz ve kelimenin anlatmaya yetmeyeceği tek partidir.
  25.
  aklık mı kaldı? partisi alnımızın aklarını tek tek karaya dönüştüren parti.
  27.
  yolsuzluktan ve torpilden çakmazlar, hak yemek günahtır yapmazlar. ihaleye fesat karıştıranları yakaladıkları yerde mıhlarlar. milletini aç bırakıp oylarını satın almazlar, demokratlardır. kendilerini eleştiren kurumlara ve kişilere saygılıdırlar. amerikayı sevmezler, vatanlarına aşıktırlar. bu yüzden ki aynı yolları tekrar tekrar yapıp masrafa girmekten kaçınmazlar. maaş ve vergi zamlarını mağdurun lehine bir oranda ayarlarlar ki aç yaşamayı öğrensinler, yemek yemeden de ruhani huzura kavuşsunlar. mağdur insanlara çok anlayışlı davranırlar. gizlileri saklıları yoktur. kişi özgürlüğüne önem verirler ve yakınlarındaki kimseye başörtüsü takmaları için baskı yapmazlar. insanları kukla yerine koyup şu gazeteyi okumayın şu insanı dinlemeyin demezler. ülkelerine aşıktırlar ve yabancı kurumlarca işgal edilmesine göz yummaktansa ölmeyi yeğlerler. allah başımızdan eksik etmesin.
  28.
  tüzüğündeki kısa adı hiç bir şekilde bizi alakadar etmeyen, istediğimiz şekilde kısaltıp söyleyebileceğimiz parti. nasıl cehepe'ye cehape ya da halk partisi denilebiliyorsa adalet ve kalkınma partisi'ne de rahatlıkla akp denilebilir. tüzükte geçerli olan kısa isim sadece resmi yazılarla ilgilidir. hiç kimse rte'nin gönlü hoş olsun diye ak parti demek zorunda değildir.
  30.
  (bkz: akepe)
  31.
  hem adalet ve kalkınma partisi hem de ak parti gibi iki ayrı isme ve kognitif orta oyunlarına hakkı olmayan parti.

  ak şayet kısaltmaysa bu kısaltma açılacak olduğunda "adalet ve kalkınma parti" olurdu ki, neden olmasın? milletvekillerinin üniversite diplomaları sorgulanıyor ama ilköğretim diplomaları akla gelmiyor. bir de bu mantık işi okulla da olacak gibi değil. akıllı olayım derken rezil olunuyor.

  ayrıca ne olacak ki? lafla peynir gemisi yürüyorsa ben de einstein enkarneyim o zaman hadi buradan yak. bir yok olmayı dene de özleyebilelim yahu.
  hayallerde yaşıyor bazıları işte...

  velhasıl, astım kestim patosu da olabilir bu üç harfin açılımı.
  32.
  (bkz: durmak yok yolmaya devam)
  33.
  tekel işçisinden korkan, korktuğu kadar da saçmalayan genel başkana sahip partidir. hiç bir meşruluğu yoktur işçiler karşısında, onun için magandaya bağlar, illegal der, tehdit eder.
  34.
  faşiste faşist demek lazım. her işine gelmediğinde yargı kararını reddet ve reform yaptığını söyle; ismail ağa'yı keşfettikleri an aklına reform gelsin. bütün işlerini de aşağı yukarı bu şekilde halletmiş bir parti zaten.

  yahu eski faşistler bodos gelip bodos gidiyorlardı en azından. bunlar demokratik oldu. seni kimse yargılayamıyor, ötesi var mı? zaten kürsü dokunulmazlığı dışında her türlü dokunulmazlık hakkı faşizmin tartışılmaz varlığına değil de neye delalet eder?
  35.
  siyasete kalite getirdiğini söyleyen bir lidere sahip parti. bahsi geçe kalite saç çekmenin ve türkürmenin yasaklanması olsa gerek.
  36.
  istikrarlı çizgisini koruyarak 8 senelik iktidarı boyunca bir tane bile fabrika kurmamış istihdamı artıkmak yerine olan fabrikalarıda kapatmış, 450 milyar dolar dış borca ulaşmış aynı zamanda bir çok özelleştirmeye imza atmış, ihracata destek olacağına ithalatı desteklemiş ve bunlarlada övünmüş ilginç bi ekonomi politası izleyen iktidar partisi.
  37.
  kapı kapı dolaşan gruplar oluşturmuşlardır.
  kötüleyen için edit:
  onlar 3 kişiydi bedirhan,nazlıcan ve suphi.
  38.
  bu partiye oy veren bir takım insan halk akp yi istiyor demiştir.hal-bu-ki %50'nin altındaki bir azınlıktır bu grup.
  39.
  ne yazıkki üyesi işçiler, emekçiler bulunmakta olan parti!

  mesela bu partinin ilçe teşkilatında çalışan bir emekçiyle konuştum. parti başkanlarının kendileri için ayak takımı dediğini, işçi bayramı öncesi "ayaklar baş olmaya kalkarsa kıyamet kopar" dediğini bilmediğini, ama eğer öyle birşey varsa hiç durmadan istifa edeceğini söylemişti.

  tekel işçilerinin de bir kısmıyla ankara'da konuşan biri olarak söyleyebilirm ki bu partinin yaldızları işçinin gözünde an be an silinmektedir. geçmişte üye oldukarı akp kimlik kartlarını gösteren bu işçilerin çoğunluğu için rahatlıkla söyleyebilirm ki* şimdi sınıflarının siyasal temsilcisinin kim olduğunun ayırdına varmış durumdalar.

  atalet ve kandırma partisi, sermaye partisi insanların aklını tutsak aldığınız yeter, din bezirganlığıyla memleketi sattığınız yeter.

  (bkz: hava döndü işçiden işçiden esiyor yel)
  40.
  diktator olamadim bari baskanlik sistemini getireyim kafam rahat olsun diyen bir genel baskana sahip partidir.

  rejim degisikligini ciddi ciddi dusunen, dusunmekle kalmayip uygulayan partidir. amerikan emperyalizmine gobekten bagli, onun cikarlari dogrultusunda ulkeyi sekillendiren partidir. ve gun gectikce guc kaybeden, gercekleri saklayamayan partidir.

  gun geliyor, devran donuyor!

  diktatorluk sevdalilarina halk ilk tokadi 1 mayis'ta 1 mayis alaninda atti.. ikinci tokat 26 mayis'ta geliyor. isci sinifi ayaklaniyor!

  Korkuyorlar.. acikca soylenmeli ki bu parti korkuyor. isci sinifindan ve emekten yana olan genclerden korkuyor. aman bi karsitlik cikar diye, emperyalizmin planlarini bozarlar diye.. korkmakta cok haklilar.. bu ulkenin gencligi, kurtulus savasinin gencligidir, 6. filoyu denize dokenlerin gencligidir.. bu partiyi ve onun arkasindakileri dokmeyi de cok iyi bilir..

  korkun lan.
  41.
  yolsuzluk, yoksulluk, işsizlik, hırsızlık, sahtekarlık, şifre, deşifre, baskı, sansür yokun yok olduğu parti.
  42.
  iktidarı sallanmakta olan. en büyük başarısı ise: halihazırda bunca skandal ve entrika ile koltuğu sallanırken ülkenin halen bu kadar sakin, kendinden emin ve ekonomik olarak stabil olmasıdır diye düşünüyorum.
  43.
  seçim afişlerinde gerçeği ifade etmeyen sloganlar bulunan parti. (bkz: yerli uçağımız göklerde)
  44.
  neoliberal politikalari sonuna kadar uygulayan, sermayeyi arkasina almis, din ile alakasi kitleleri elinde tutmak icin kullangi bi aractan ote gitmeyen duzen partisidir.
  bu ulke akepe den once de cinsel, dinsel, dilsel ayrimciliklarin yasandigi, gelir adalettinin saglanamadigi, bireysel hak ve ozgurluklerden uzak bi yerdi. degil miydi yoksa?
  sadece onlarin doneminde olan sey statiko el degistirmesidir. temelde olan bu dur. kemalistlerin yillarca ellerinde tuttugu, asagi yukari ayni sekildeki hosgorusuz tutum simdi alttan gelen baska bir grubun eline gecmis ve kendi ayricalikli siniflarini olusturmuslardir.
  akepe hizli bi sekilde statikonun yeni adresi olmustur.
  kimse ortaligi yikmasin vay efendim seriat geliyor, halimiz cok kotu olacak, ulkeyi sattilar, yesil sermaye guclendi bilmem ne bidi bidi diye.
  bildigin serbest piyasa ekonomisini uygulayan, kapitalizm simgesi bi partinin en son isteyecegi sey seriat duzenine gecmektir. sermayenin yesili sarisi kirmizisi da olmaz ayrica. sermaya sermayadir. hepsi somuru duzeninden nemalanir.

  sonuc olarak; akepe evet tuhh kakadir ama bunun nedenlerini saglam temellendirmek ve alternatifinin ne oldugunu dogru adlandirmak gerekir. bir duzen partisinin alternatifi diger duzen partisi degildir.
  45.
  Beyinlerini uyuşturduğu insanları zombiye çeviren halk düşmanı omurgasız bir oligarşik oluşum, karşısındaki insanların akıllarına tecavüz etmekten zevk alarak mozaik yapıya sahip bir toplumu radikal bir şekilde kutuplaştırarak ayrıştırmaktadır. Bunu yaparken kullandığı en etkili silah ise Dogmatizm ve unsurlarıdır.Dogmatizmin beyinlerde yarattığı uyuşukluğun etkisi, madde bağımlılarına istinaden binlerce kat daha fazla ve daha zararlıdır! Bedene hükmeden beyin uyuştuğunda bedene verdiği komutları kontrol edemez! Ülkemizdeki uyuşmuş beyinleri göz ardı etmeyiniz!
  46.
  amerika''nın saygın gazetesi new york times 12 haziran genel seçimlerinde başbakan recep tayyip erdoğan''ın destekleyerek yeniden akp''nin iktidar olması gerektirğini yazdı.
  47.
  akp''nin dış ilişkiler başkanlığı the economist dergisi''ne tekzip gönderdiklerini açıkladı.
  48.
  49.
  12 haziran genel seçimlerinde mhp''yi barajın altında bırakma kampanyalarına rağmen mhp''nin barajı aşmasıyla istediği milletvekili rakamına ulaşamamış parti.