kullanıcı girişi

kullanıcı adı veya e-mail

Şifre

üye olcam | şifremi unuttum

giriş
Yeni > Eski
Eski > Yeni
A'dan Z'ye
Z'den A'ya
Başlangıç
Bitiş
Tanımlarda arat
Entrylerde arat
İyisinden
gündemler (200)
sayfa >>

  bogazici universitesi ndeki insanlarin sirf cikar icin arkadas olmasi

  1.
  bogazicinden baska yerde bulunması ihtimali dusuk olan olay.

  -- sana ödevini yaptırıp, 10 üzerinden 9 aldı diye seni azarlaması.
  (bkz: gerçek kesit)
  (bkz: cıkar arkadaslıgı)
  2.
  görece doğru olan genellemedir. bazı öğrencilerin gerçekten not almak, sınav öncesi beraber çalışmak için sizinle iyi geçindiklerini düşünebilirsiniz fakat hepsinin böyle olduğunu söylemek, kendini de bu çıkarcılığın içine sokmaktır.*
  ben değilim ulan çünkü hiç ihtiyacım kalmıyor başkasına.*

  (bkz: )
  3.
  hiç aynı dersi almadığınız arkadaşlarınızla yakın olmayı sürdürüyorsanız aksini kanıtladığınız durum.
  4.
  daha karşılaşmadığım durum, umarım bir 3 yıl daha karşılaşmam.
  6.
  birçok insandan nefret etmeme sebep olmuş, maalesef bizim buralarda çok yaygın vaziyet.
  7.
  tkl için gerçek olmayan durum. farsça kelimeleri türkçeye çevirip fotosunu çekip yollayan arkadaşlara sahibiz.
  8.
  sırf boğaziçine ait bir özellik olmayan durumdur.
  9.
  hiç arkadaş olmamalarından iyidir.
  10.
  insan ilişkilerinin , anne- çocuk da dahil, çıkar üzerine kurulu olduğunu düşünürsek anormal olmayan durum.
  11.
  kari kocalar da oyledir. cok ayip o onu orgazm eder. oburu de oburunu orgazm eder. cok cikar iliskisi var bu dunyada yavrum. sen ders alirsin hoca da karsiliginda maas alir. cok ayip. veya sen 4 lira verirsin bakkal da karsiliginda sana bir adet muratti sigara verir. herkes bencil herkes cikar pesinde. intihar edecem kendimi.
  12.
  genellikle doğrudur. hiç arkadaş olmamaları daha iyidir. çünkü o öyle bir arkadaşlıtır ki daha iyi bir çıkar bulduğunda seni rezil eder.
  13.
  boğaziçide olmayan insanların sırf çıkar için arkadaş olmaları durumunun aynısıdır.
  14.
  cemaatçilerin ve dindarların kötü ve aptal olduğu yalanlarına inanıp onları hakir görenler için, haddinden fazla karşılaşılması son derece doğal olan durumdur.

  çünkü dindarlar ve cemaatçiler --tamamı değildir belki ama kesinlikle çoğu-- allah rızası için, sırf iyi insan olabilmek için, birbirini sevmek konusundaki bir sürü ayet ve hadise inanırlar. bunları çok bilenler ve/veya daha çok inananlar, iyilikte ve samimiyette daha da ileri gidenlerdir.

  ama dindar olmayanların çoğu, okullarda yanlış bir hayat felsefesi öğrenmişlerdir. bu felsefe biyolojik evrim teorisini de piç etmiş olan materyalist evrimci felsefedir. hayatı çıkarlardan ve üstün gelme çabasından ibaret sanan bu insanlar, gerçi bunların tamamı değil ama çoğunluğu, size çıkarları için yüze gülme ve çıkarı bittiği anda kazığı atma tavrını göstermekten ahlaken gocunacak değildirler. çünkü genelde materyalist-evrime ve onun sosyal evrimci versiyonuna inanmayı tercih edenlerdir bunlar ve attıkları kazıklar, onların bu felsefesinde son derece meşrudur.

  hayır hayır, yanlış anlamayın. insanların tamamı olmasa da pek çoğunun "materyalist evrimcilik" denen bu felsefeye inanmaları sadece aynı isimdeki (yine materyalist felseye bulaştırılıp mahvedilmiş olan) bilimsel teoriden kaynaklanmaz. o yüzden bütün suç o teoriye yüklenmemelidir. asıl olarak, evrim teorisinin bu hakim materyalist yorumunun, onların pek çoğunun karakter özelliklerini meşrulaştırmasından kaynaklanır bu durum. tencere kapağını bulmuştur yani.

  bunlar da gerçi ateist ama ahlaklı geçinirler, fakat bu da onların toplum içinde ahlaklı kabul edilip saygın bir yer bulma iştiyaklarından (yani yine çıkardan) kaynaklanıyor olabilir büyük ihtimalle. evrimci felsefenin sahte rabbi olan evrim, her şeyi gören ve insanlardan yaptıklarının hesabını soracak olan sahici tanrı olmadığı için, yakalanmayacaklarını ve sizden elde edecekleri bir faydanın bir daha olmayacağını zannettikleri anda size kazığı basmaları çok olağandır.

  işte, boğaziçili arkadaşlara derim ki, arkadaşlarınızı bu anlattığım bilgiler ışığında seçin ve kendiniz de burada tasvir ettiğim ikinci gruba girmemeye, kalbinizi ve bilgi dağarcığınızı buna göre temizlemeye gayret edin (ben de bunun için çalışmaya ömür boyu devam edeceğim inşallah.)
  15.
  (bkz: dünya hali)
  16.
  malesef insanlıktan nasibini alamamıs bogazici üniversitesi'nde egitim hayatlarını sürdüren insan müsvettelerinin yaptığı davranıştır. zaten buraya gözlerini hırs bürümüş şekilde aileleri tarafından ilkokuldan itibaren dershaneye gönderilerek gelmiş, bunların birikimyle her tarafa çıkar gözüyle bakmaya başlamışlardır. dost olarak bildikleriniz en küçük çıkarlarında sizi siktir etmekten çekinmezler; ona göre kimseye güvenmeyin. bu okulun öğrettiği en önemli şeylerden biri de bu. dersler konusu özellikle zayıf noktalarıdır. eğer aa alcakken sizin için bir şey yapıp bb alcak durum varsa; siz ölseniz dönüp arkasına bakmaz aa diye götünü yırtar. bunu fark ettikten sonra kendisinin ne kadar göt bir insan olduğunu, halbuki sizin ona hak etmediği halde ne kadar kıyak geçtiğinizi anlarsınız. ders konusu bütün boğaziçi öğrencilerinde zayıf noktadır; o yüzden eğer birinin sizle olan dostluğunu ya da arkadaşlığını anlamak için en kestirme yol dersle ilgili bir durumda işiniz düşmesidir. eğer ''siktir et yaw senden önemli mi'' diye biliyorsa ''vay koçum benim'' deyip boynuna atlayabilirsiniz. geri kalan ibneleri siktir edin işe yaramazlar.
  17.
  (bkz: var mı ki böyleleri)
  18.
  boğaziçi' ne geldiğimde beni en çok afallatan şeydir. bir gün muhabbet edip ertesi gün sizi görmezden gelen aşırı versiyonlarını da tanımışlığım vardır.
  19.
  en sinir edeni hakikaten de görmezden gelmeleridir. özellikle kızlar çok yapar bunu, dikkat...
  20.
  '' üniversiteye ve hayata hoşgeldin ''
  21.
  hayata karşı hazırlık için ilk adımdır. bir süre sonra sosyal hayatta zorlama ilişkileri bile arayacaklardır..ne kadar ilgisizlik,maddecilik,bencillik o kadar ileride rahatlık..
  22.
  Hiç arkadaş olmamalarından iyi değildir. Yalnızca vize ve final dönemlerinde ortaya çıkarlar, genelde not isterler ancak "bana ders çalıştır" talebiyle gelenleri de vardır. Sizinle işleri bittiği anda ortalıktan kaybolurlar, ta ki bir sonraki sınav/ödev dönemine kadar. Bi çeşit asalak yaşam biçimi.
  23.
  Çoğu zaman güzel arkadaşlıkların da doğmasına vesile olduğu durumlar vardır.

  2 sene durmadan beraber ders çalıştığın, öncesinde sadece ismini bildiğin insanlarla sonrasında güzel arkadaşlıklar edinilebilir. En azından başka zaman ve yerde bulamayacağınız, o insanı tanıma fırsatını bulursunuz. Ssonrası size kalmış.