kullanıcı girişi

kullanıcı adı veya e-mail

Şifre

üye olcam | şifremi unuttum

giriş
Yeni > Eski
Eski > Yeni
A'dan Z'ye
Z'den A'ya
Başlangıç
Bitiş
Tanımlarda arat
Entrylerde arat
İyisinden
gündemler (200)
sayfa >>

  cien anos de soledad

  1.
  gabriel garcia marquez in çocukluğunun geçtiği kasabayı hayali unsurlar da eklenmiş bir kurgu ile sunduğu, buendia ailesinin 100 yıllık hikayesini anlatan başyapıt. güney amerika edebiyatının ve büyülü gerçekliğin en önemli eseri sayılır. ancak yaşamının kötü bir evresinde bu kitabı okumaya cesaret eden insanı da depresyondan depresyona sürükleyebilir.*
  2.
  yazı yazmayı bıraktığını açıklayan nobel ödüllü yazar marquez'in en önemli yapıtıdır. "bu kitabı ben yazabilsem zaten başka hiçbir şey yazmazdım" dedirtir. marquez, kitapta geçen hikayelerde anneannesinin kendisine çocukluğunda anlattığı masalların etkisi olduğunu belirtir. ayrıca ismi en güzel kitaplardan biridir. ya da türkçesi öyle geliyor, bilemiyorum.
  3.
  yazar bu kitapta bize hayali gelen unsurların kendi hayatındaki kimseye olağandışı gelmediğini belirtmiştir. (bkz: büyülü gerçeklik )
  4.
  zamanin ne kadar cabuk gectigini hayatin nasil bir kisir dongu oldugunu, tekrarlanan olaylar icin canimizi ne kadar siktigimizi ve de koca bir omrun aureliano veya segundo olmak disinda bisi olmadigini bana tekrar hatirlatmis kitaptir.
  5.
  çok sürükleyici, insanı derinden etkileyen, okuyucuda kendine has duygulanımlar yaratan bir roman.
  6.
  gabriel garcia marquezin muhtesem eseri.
  7.
  (bkz: yüzyıllık yalnızlık)
  8.
  bu kitabı okuyup da hayatından, çevresindeki insanlardan herhangi bir kesitin anlatılmadığını düşünen bir insan var mıdır merak ediyorum. eninde sonunda yalnızlığa mahkumlukla lanetlenen insanoğlunun hikayesini sürükleyici ve şahane bir dille anlatan düşsel roman.
  9.
  ilk sayfasındaki soyağacını gördüğümde gereksiz olduğunu sandığım, fakat sayfalar ve olaylar ilerledikçe kim kimin nesiydi diye arada bakmak durumunda kaldığım kitaptır.
  10.
  uykudan önce değil uyandığımda sakin kafa ile her satırını içime çeke çeke okuduğum kitap.
  11.
  bütün kitaplarını okuyan biri olarak gabriel garcia marquez''in başyapıtı diyebileceğim bir kitap. düşsel anlatımı ve dil kullanımıyla insanı sürükleyen bir eser. yazar çocukluğunun geçtiği aracataca'yı macondo adıyla fantastik bir kurguyla sunmuş ve amacını 'çocukluk günlerini sanatsal bir dille ardında bırakmak' olarak açıklamıştır.
  ayrıca büyülü gerçekçilik'in en önemli eserlerinden biridir ve bundan sonra gelen eserlere yol gösterici olmuştur.
  kitap önceleri karakter fazlalığıyla kafa karıştırsa da sonra bunların esere ne kadar yakıştığı gösterir.
  12.
  Masalları sevmeyenler okumasın.
  ''Soyun atası ağaca bağlanır; sonuncusunu da karıncalar yer.''
  13.
  "erbain çıkarmak" için gitti. uzun zamandır kendisinden haber alınamıyor.