kullanıcı girişi

kullanıcı adı veya e-mail

Şifre

üye olcam | şifremi unuttum

giriş
Yeni > Eski
Eski > Yeni
A'dan Z'ye
Z'den A'ya
Başlangıç
Bitiş
Tanımlarda arat
Entrylerde arat
İyisinden
gündemler (200)
sayfa >>

  hatali entry ornekleri

  1.
  sözlüğümüzde çömez olan yazarlarımızın okuyarak kendini geliştirdiği, bazen dalgınlıkla hataya düşen yazarlarımızın da faydalanabileceği çok amaçlı örneklerdir.

  (bkz: konu anlatımlı problem çözümlü)

  (bkz: ahmet buhan)

  sözü uzatmadan örneklere bırakalım;
  2.
  hatalı entry örneklerini bilmeyen, ısrarla böyle entryler giren yazarları muro hassas ayi bir gece ansızın gelip sikiyormuş, ben öyle duydum.

  (bkz: okuyun lan şunları çıldırtmayın beni)
  3.
  kimi zaman entry'nin düzenlenmesine kimi zaman da entry silinmesine neden olabilen hataları içeren entry'lerdir.
  4.
  tanımda başlığa referans verilerek girilen entry örnekleri:

  örnek:

  başlık: falan filan insan modeli

  hatalı entry: hede hödö dedirten başlık.

  hata nedeni: entry başlık içeriğini oluşturan ifadeyi tanımlamaya değil, bu ifadenin bir başlık olarak seçilmiş olmasını tanımlamaya yönelik olup amaç dışı. bu yapılmak istendiğinde bkz fasilitesine başvurulabilir.

  entry silme sebebi: formata uygun değil.
  5.
  tanım yapmak için "dedirten", "önerme" gibi kelimeleri anlamları dışına taşacak şekilde sömürmek de önerilmemekte. önerme olan şey var, olmayan şey var zira:

  örnek:

  1

  başlık: ali abla

  hatalı entry: çift cinsiyetli paradoksal önerme. (uydurma başlık ve entry örneği)

  hata nedeni: önerme olmayan bir şeyin önerme olduğu söylenmekte. entry'yi tanım kapsamına sokabilmek için olur olmadık yerde önerme vs. olduğunu yazmak haliyle hatalı.

  entry silme sebebi: formata uygun değil.

  2

  başlık: kadinlara seksi gelen seyler

  hatalı entry: kadınlara mı, erkeklere mi seksi geliyor şimdiye kadar yazılan şeyler dedirtmiş başlık.*

  hata nedeni: 1) görüldüğü gibi "dedirtmek" vb. fiillerin bir tanımlama gereci olarak yerli yersiz kullanımı. bu şekilde bir paragraf iç konuşmayı döktükten sonra bu kelimenin eklenmesiyle entry de girilebilir; bu da kötü olur, sözlük kurallarını yazıları iyice sulandıracak hale getirene kadar esnetmeye neden olur. "dedirten", vb. ifadeler kullanmak yerine, "kadınlara mı, erkeklere mi seksi geliyor şimdiye kadar yazılan şeyler?" sorusunu akla getiren ifade/anket/hede/hödö... denebilir, örneğin. 2) burada da görüleceği üzere "başlık" sözcüğü ile tanım girmek başlığın açılmasına bir referanstır. zaten "dedirten" vb. fiiller en çok bu durumlarda kullanılır ve bu da hatalı entry'lere mahal verir.

  basit ve kısa bir tanım girdikten sonra, diğer entry girme kurallarını da bozmadan söylenmek istenenler aynen söylenebilir.

  entry silme sebebi: formata uygun değil

  (bkz: entry silme sebepleri)
  6.
  anket özelliği göstermeyen bir başlığa bkz fasilitesi kullanmamak suretiyle anket, forum vs. muamelesi yapmanın da neden olduğu entry örnekleri.

  örnek 1:

  başlık: çocukken severdim lan
  hatalı entry'ler:

  1.1) pamuk şekeri, temel reisi*
  1.2) gölgelerin gücü adına.*

  örnek 2:

  başlık: kadinlar ne ister
  hatalı entry: beni *

  hata nedeni: tanım yok. başlık ifadesi soru muamelesi görüp altına kişisel cevaplar girilmiş. başlık anket başlığı değil. bkz fasilitesi kullanmak şart.

  entry silme sebepleri: 1. örnekte daha belirgin olarak anlaşılacağı üzere, "temel reisi, pamuk şekeri" gibi geyik andıran entry'ler girilmesi üzerine forum tarzı entry, tanımı olmadığı ve başlığa cevap niteliğnde olduğu için doğrudan bşlıkla alakası olmaması üzerine başlıkla alakasız entry gibi pek çok durumun sebep gösterilmesi mümkün. bkz hedelerinin yanlış kullanılması ile açıklamak da mümkün, (bkz: bkz kullanılması gereken entry). ayrıyeten normalde kişisel ifadeli entry'ler girilebilirken bu kuralların bozulduğu durumda sergilenen kişisellik ve rahatlık entry'yi gereksiz kılabilmekte, (bkz: gereksiz entry)
  7.
  forum tarzı ile yazılan entry'lerin de aralarında bulunduğu örnekler:

  örnek 1:

  başlık: kadınlar ne ister
  hatalı entry: ciddi ciddi düşünüyor musunuz siz bunları ya? sapık mısınız abi siz?
  istemezler lan.*

  örnek 2:

  başlık: temel reis
  hatalı entry: canım ıspanak çekti yahu.*

  hata nedeni: 1) tanım yok. tanım olması için "ciddi ciddi düşünmek gereksiz(dir)."(bkz. örnek 1.1) demek bile yeterlidir; çünkü aslında "ciddi ciddi düşünülmesi gereksiz olan şey" diyerek tanıma uydurulacak diye şopar edilmemiş halidir bu kullanım. 2) geyik yapılıyor: burada dikkat edilmesi gereken bir ifadedeki geyik kapasitesinin tanım olması veya olmamasına göre değişmesi. tanım olmayınca yapılan geyik sözlüğün forum olmadığının anlaşıldığı hükmü üzerinde şaibe yaratıyor.

  entry silme sebepleri: 1. açıklamaya dayanarak formata uygun değil; 2. açıklamaya dayanarak forum tarzı entry.
  8.
  başlıkla alakasız entryler de bu kategoriye girer.

  bir entry'nin başlıkla alakasız olmasının doğrudan ya da dolaylı olarak birkaç nedeni vardır ve bu nedenler girifttir; birbirini doğurur:

  1. entry gerçekten başlıkla alakasızdır. yani ne dolaylı olarak, ne de doğrudan bir alaka kurmak mümkün değildir. bu bizleri 2. maddeye götürür, çünkü bakz. kullanılması gereken serbest çağrışım entryleri buna çok iyi örnektir.
  2. başlıkla dolaylı olarak alakası olan entry, diğer kurallara uymadığından bu kategoriye de girer, ki aşağıda örnekleri mevcuttur.***
  3. en sık karşılaşılan nedenlerden biri olarak başlık entry uyumsuzluğu: başlık kişiyi anlatırken, durum tanımlayan entry girmek tahut tersine, başlık durum başlığı iken kişi tanımlayan entry girmek gibi nedenler.

  örnek 1:

  başlık: tatar
  hatalı entry: dalga katarı (bkz: götünden hatalı entry uydurmak)

  örnek 2:

  başlık: bogazici sozluk un en citir hatunu
  hatalı entry: kimdir o güzel?*

  hata nedeni: 1.1) (bkz örnek 1) burada tatar kelimesi tanımlanmıyor. en fazla bir serbest çağrışımdan söz edilebilir. 1.2) bkz fasilitesi kullanmamış olmak böyle bir serbest çağrışımı doğrudan başlıkla alakasız entry haline getirecektir. 2.1) tanım yok, başlıkla diyaloğa geçmek var.

  entry silme sebepleri: 1.1) bkz kullanılması gereken entry. bkz kullanılmadığı için 1.2) tanımı, hiçbir şeyi olmayan formata uygun değil entry'si. 2.1) tanımı olmayan entry; formata uygun değil. bu yüzden 2.2) mevcut haliyle başlıkla alakasız entry durumuna düşüyor.

  görüldüğü gibi, bkz fasilitesi kullanmamak, yahut tanım girmemek başka hatalara neden olan asıl hatalar. tanım girilmeden de entry yazılabilse de, o halde böyle bir entry için ya bkz fasilitesi kullanılıyor ya da tanıma tamamlanabilen bir durumu varsa bu entry legal sayılıyor. ancak bu vasıfların hiçbirini taşımadığı halde tanım girilmemiş yahut bkz kullanılmamış olan entry ya formata uygun olmamaya ya da başlıkla alakasız olmaya yol açtığından, akabinde sözlükle salt diyalog halindeyse iyice forum tarzına büründüğünden elle tutulur hiçbir tarafı kalmıyor. hatalı kullanım dalgınlıkla başka hataların takip ettiği fazladan, aşırı bir gevşekliğe neden oluyor. lütfen dikkat edelim.

  örnek 3:

  başlık: doktor yazisini cat diye anlayan eczaci
  hatalı entry: eğer bunların yazısı hep kötüyse hocalar sınav kağıtlarını nasıl okuyorlar onu da çözememişimdir..*

  örnek 4:

  başlık: havalar sogudu diye altinda yun don giyen yurdum insani
  hatalı entry: anadolu insanının alışkanları arasındadır. *

  entry silme sebepleri(bkz. örnek 3 ve örnek 4): entry-başlık uyumsuzluğu görülüyor. baslikla alakasiz entry

  (bkz: to be cont'd)
  9.
  chat dili kullanimi hatasına neden olan örneklerin de içinde olduğu hatalı entry grubu.

  örnek:

  1

  başlık:sozluk yazarlarinin sevdigi ickiler

  hatalı entry: hadi len yazmışlar oraya birsürü adını bilmiyoruz die sallamışlar * madem onları çok seviyorsunuz amk. bu manzaradaki petekteki bira şieşlerini kim boşaltıyo. **

  hata nedeni & entry silme sebepleri: tanım olmaması yüzünden, formata uygun değil. yazar bu entry'de içkilerle değil, onları içmek yahut içmeyi sevme iddiasındaki kimselerin yazılarıyla uğraşır halde, başlık ve başlık altı entrylerle diyalog içerisindedir. fiziksel referans içermedikçe bunda bir mahzur yoktur, ancak tanım olmadığı durumda bu forum tarzı entry'ye sebebiyet vermektedir. yazar, chat diline mahsus olacak şekilde smiley türevlerini kullanmış, imla kurallarını baştan sona hiçe sayan cümleler kurmuş, konuşma diliyle yazmıştır, dolayısıyla entry'sinin chat dili kullanimi'ndan da muzdarip olduğu anlaşılmaktadır.

  2

  başlık: çikolata
  hatalı entry: "beyaz cikolata cesidi de mevcuttur bitter in yaninda her ne kadar sutlusu en makbulu olsa da.. zenci biraz fazla kacmis:)"*

  3

  başlık: en cok yalan soylenen meslekler
  hatalı entry: falcılık :)*

  4

  başlık: bonecrusher
  hatalı entry: yani ben=)*

  hata nedeni ve entry silme sebepleri(bkz. 2.,3., ve 4. entryler): smiley kullanılması, dolayısıyla da chat dili kullanımı
  10.
  daha önceki entry ile aynı anlamda olan entry örnekleridir.

  bu entry'lerin aynı olmasında aranan kriter, aynı entry'nin tamı tamına ikinci kere girilmesidir. aynı bilgileri içeren fakat farklı ifade edilmiş entry'ler bu kategoriye girmez.

  dolayısıyla bu hata, ortada müthiş bir hırsızlık vakası yoksa, yazar girmiş olduğu entry'yi fark etmeden bu entry'sini ikinci kere girdiğinde hasıl olmaktadır.

  örnek 1:

  başlık: am

  12. entry: ıh ıhhhh 250 değil 200 gram**
  (zencimahallesindekisolaryumcu, 07.12.2009 05:26 )

  13. hatalı entry: ıh ıhhhh 250 değil 200 gram**

  Bu entry silinmiş, mod olduğunuz için bu mesajı görüyorsunuz.
  (zencimahallesindekisolaryumcu, 07.12.2009 05:26 )

  örnek 2:

  başlık: joey doesn t share food

  4. entry:"phoebe'nin cok garibine gider ama rachel onla ev arkadasi oldugundan bunun farkindadir, daha phoebe olayi anlatmadan rachel, "aa olmaz ki joey doesn't share food" der."
  (wingless, 04.12.2009 22:22 )

  hatalı olan 5. entry: "phoebe'nin cok garibine gider ama rachel onla ev arkadasi oldugundan bunun farkindadir, daha phoebe olayi anlatmadan rachel, "aa olmaz ki joey doesn't share food" der."

  Bu entry silinmiş, mod olduğunuz için bu mesajı görüyorsunuz.
  (wingless, 04.12.2009 22:23 )

  örnek 3:

  başlık: sözlük yazarlarının sevdiği içkiler

  n. entry: "(bkz gayfe) (bkz çay) (bkz bira) ayrica: (bkz evde kıraathane kurmak)" *
  (n+1). hatalı entry: (bkz gayfe)*

  örnek 4:

  başlık: isvicre deki minare yasagi

  4. entry: bi daha da "minareler sungumuzdur" derkene 2-3 kere dusununuz efendim. korktu tabi elin isvicrelisi.
  (aldebaran, 02.12.2009 23:34)

  hatalı olan 5. entry: bi daha da "minareler sungumuzdur" derkene 2-3 kere dusununuz efendim. korktu tabi elin isvicrelisi.

  Bu entry silinmiş, mod olduğunuz için bu mesajı görüyorsunuz.
  (aldebaran, 02.12.2009 23:39 )

  hata nedeni ve entry silme sebepleri(bkz. tüm örnekler): daha önceki entry ile aynı anlamda
  11.
  başlık: entrylerde aileyi anlatmak

  entry: onları çok özlediğimin belirtisi olabilir.

  not: bu entry başlığın 1. entry'si olmasaydı legal bir entry idi. başlığın kendisinden önce tanımlanmış olması gerekir.

  örneğin;

  başlık: karpuz

  entry: dün yediğim meyve.

  hatalı bir entrydir.
  12.
  onceki entrylere cevap niteliğinde olan entry'ler. bir entry'nin önceki entry'lere cevap niteliğinde olmasını belirleyen iki unsur vardır:

  1. fiziksel referans içermesi. (yukarıdaki entry'de bahsedildiği gibi... vs.)
  2. yazarın, entry'si açık bir referans içermese de, önceki entrylere o entry'ler silindikleri takdirde kendi yazdığı anlamsız kalacak şekilde değinmesi.

  örnek:

  başlık: ben onlara bir alfabe verdigim zaman gorursunuz

  hatalı entry:

  "(bkz: ben bu adamları anlamıyorum)

  yukarıdakileri. " *
  13.
  gereksiz entry gerekçesiyle silinen entry'lerin de içine dahil olduğu kategori. gereksiz entry, işlevi kalmamış entry'dir.

  örneğin, başlıkların taşınması durumunda, eserin orijinal ismiyle açılmamış bir başlık altına eserin orijinal ismini bkz. fasilitesi ile giren bir entry varsa, başlık orijinal ismine taşınınca altındaki entryler de taşındığından, bu bkz.'lı entry bkz. içeriğini kendi başlığına yani aynı sayfaya yönlendirecek, bu yüzden de artık gereksiz olacaktır.

  örnek:

  başlık: küçük prens
  entry: (bkz: le petit prince)(burada normal)

  moderasyonun başlık taşıma aktivitesi ile gelen sözlük bot'u iletisi: "küçük prens başlığı le petit prince başlığına taşındı." (falan no'lu entryler taşındı.)

  başlık: le petit prince
  aynı entry:(bkz: le petit prince) (burada gereksiz)
  14.
  hataları bkz hedeleri yanlis kullanilmis yahut bkz kullanılması gereken entry gerekçesine dayandırılan entryler. bunun birkaç nedeni vardır:

  bkz hedelerinin yanlış kullanılma nedenleri:
  -----------------------------------------------------------------
  1. bkz. doğru şekilde verilmediği için işlevsiz kalmış; bkz link'i çalışmıyor. (özellikle, yani link halinde bkz vermemek amacıyla yapılanlar hariç).

  örnek:

  başlık: ilk mizah dergisi

  hatalı entry:
  ilk mizah dergisi :(bkz: )diyojen ( teodor kasap)
  (bkz: dergi)

  özellikle link'siz bkz verilmek istendiyse, "(bkz. diyojen), (bkz. teodor kasap)" yazmak yeterli. sözlük butonu kullanılmak istendiyse, bkz. içine konulacak kelime yahut kelime grubu seçilerek bkz butonuna tıklanmalı ve (bkz: diyojen), (bkz: teodor kasap) olarak ayrı ayrı yazılmalıdır. bkz. butonu ve diğer fasiliteler kod olarak ":" barındırdığı için yazının algılanması açısından bu işaretler bkz. fasiliteleri içerisinde kullanılmamalı.

  hata nedeni ve entry silme sebepleri: bkz. içeriği seçilmemiş, bkz fasilitesinde bağlantı kodunu oluşturan bir noktalama işareti kullanılmış; dolayısıyla bkz hedeleri yanlis kullanilmis.

  2. bkz. fasilitesi fazlaca ve amaç dışı kullanılmakta. (bkz fasilitesinden konuşmak)
  3. bkz. fasilitesi yerine gbkz/u/spoiler kullanılmakta; ya da tersi.

  bkz hedeleri kullanılması gereken entry tipleri:
  ------------------------------------------------------------------
  1. entry bkz kullanılmadığı takdirde formata uygun olmamaktadır. (bkz: formata uygun değil)
  2. entry bkz kullanılmadığı takdirde başlıkla alakasız durmaktadır. (bkz: başlıkla alakasız entry)
  3. entry bkz kullanılmadığı için forum tarzı entry gibi görünmekte. (bkz: forum tarzı entry)
  4. entry bkz. kullanılmadığı için chat dili kullanımı içermekte. (bkz: chat dili kullanımı)

  not: örnekler, rastlandıkça, her bir madde altına girilecektir.
  15.
  hakaret içeren entrylerin bir kısmının da, "hakaret içeren entry" gibi, entry silme sebepleri arasında yer alan bir nedenle, silinerek içinde dahil olduğu örnek grubu.

  1. sözlük yazarlarının da dahil olduğu gerçek veya tüzel kişilere açıkça, fiziksel referans vererek hakaret eden entryler. fiziksel refrans vermek, örneğin, bir yazarın entry'sine id numarası yahut bkz gibi fasilitelerle referans verip, refrans verdiği yazar için de hakaret içeren yazılar yazmakla yahut doğrudan belli bir yazarın nick'ini hakaretle anacak şek,lde başlık girmekle ve yahut, yazar nick başlığı altına yine hakaretamiz ifadeler yazmakla mümkün.

  bunun dışında, genelleme yapılmış yazılar hakaret etme gerekçesiyle silinmez. hakaretin adresinin olmadığı durumda, kişinin üzerine alınması ya da kendisinden bahsedildiğini adı gibi bilmesi kanıtlanamadığı için katlanılması gereken bir durum.

  ayrıyeten böyle bir uygulamayı da sözlük yönetimin her şeye genellemesi gerekirdi ki, hakaret kapsamına alınabilecek sözcük sayısını düşünürsek bu sözlükte aslında hiçbir eleştiri yapılamayacağı anlamına gelir.

  bu kural şu an en fazla bu kadar standardize olabiliyor. başka sözlüklerden boşuna örnek verilmesin; bu ancak örnek verenin diğer sözlükler konusunda ne kadar bilgisiz olduğunu gösterir.

  sonuç olarak... doğrudur. bu standardize olma gereksinimi adeta bir backdoor işlevi görür ve yaşın yanında kuru da o arka kapıdan girip bu kuralı suistimal eder; edebilmektedir.

  dolayısıyla, örneğin #100680) gibi bir entry, hakaretamiz ifadeler içermesine rağmen hakaretin bir adresi olmadığı için legaldir.

  2. ırk, din, dil ve milliyet gibi çeşitli kategorilere hakaret etmek. burada entry'yi hatalı kılan tüm kategorinin yönlenilen adres olmasıdır.

  bir ara götten veren faşist gibi başlıklar vardı. uçuruldular. bu tür trolling aktivitesi olduğu su götürmez sadece küfürden ve apaçık hakaretten oluşan başlıklar ve bu başlıklara izin verildiği takdirde hakaret derecesi başlığı dahi aşabilen entryler, başlığın uçurulmasıyla doğrudan sözlükten çıkarılır zaten.
  16.
  başlık : ahmet necdet sezer
  entry : noterlik yapmamıştır.#89878)
  17.
  her yazarın hayatında bir kez okuması gereken orneklerdir. *