kullanıcı girişi

kullanıcı adı veya e-mail

Şifre

üye olcam | şifremi unuttum

giriş
Yeni > Eski
Eski > Yeni
A'dan Z'ye
Z'den A'ya
Başlangıç
Bitiş
Tanımlarda arat
Entrylerde arat
İyisinden
gündemler (200)
sayfa >>

  her canli olumu tadacaktir

  1.
  zincirlikuyu mezarlığı'nın girişinde yazan ve her görüldüğünde tüyleri diken diken eden ayet.**
  2.
  doğrudur lakin göze sokulmasına luzum yoktur.
  3.
  her gördüğümde beni yaşama bağlayan ayet.
  4.
  son kısmı, meâlen, "dünya hayatı aldatıcı zevkten başka bir şey değildir." olan âl-i imrân suresinin 185. ayetinin başlangıç kısmı. önde biri ölümlü ve aldatıcı, diğeri ölümsüz ve sahici olan iki seçenek varken önemli olanın ikincisi olduğunu göstermektedir.
  6.
  "bu dünyada dinine uy ki (öbür tarafta) yanmayasın"dır tam anlamı. ama bana her gördüğümde tek bir hayatım olduğunu, onu tadına vararak yaşamam gerektiğini hatırlatır.
  7.
  bir nevi hatırlatma.
  9.
  (bkz: her canlı olumlanacaktır)
  10.
  mezarlık kurarsam kapısına yazacağım söz
  11.
  Kullu nefsin zâikatul mevt(mevti), ve neblûkum biş şerri vel hayri fitneh(fitneten), ve ileynâ turceûn(turceûne).
  denen ve Kuran'da Enbiya suresi 35 ayette yazar.Tercümesi ise Her nefis ölümü tadıcıdır. Biz sizi, şerle de, hayırla da deneyerek imtihan ediyoruz ve siz bize döndürüleceksiniz.
  12.
  insanın kendisini aciz hissetmesine neden olan,istisnası olmayan bir genellemedir.Zincirlikuyu'nun girişine yazılmasına vesile olan kişi Ufuk Uras'ın babası Hasip Uras'tır.Kendisi emekli albay ve fotoğraf sanatçısıdır.
  13.
  Dinlere mensup insanların varacaklarını hedefledikleri noktanın şaşmaz on ıkı olması için; gitmeden önce beride kalanlarına, yazılı kitaplarında okumalarını ihmal ettiklerini düşünüp kulaktan kulağa oynarken sonda kalanın bilmesi, başta söyleyenin icabı kalmadığı Türkçeye çevrilmiş(başka dillerde var mıdır bilemiyorum) cümle