kullanıcı girişi

kullanıcı adı veya e-mail

Şifre

üye olcam | şifremi unuttum

giriş
Yeni > Eski
Eski > Yeni
A'dan Z'ye
Z'den A'ya
Başlangıç
Bitiş
Tanımlarda arat
Entrylerde arat
İyisinden
gündemler (200)
sayfa >>

  horus

  1.
  birinci nesil yazarımız. hoş geldin.
  2.
  gelişiyle bounsozlukte okuyacaklarım listesine ilk ve tek sıradan giren yazar olmuştur, ha birde hoş gelmiştir.
  3.
  eski mısır tanrısı hor un yunancadaki adıdır. gökyüzü, ışık ve iyilik tanrısıdır. bu tanrının şahin kafalı oldugu ve bir gözünün güneş, diğer gözünün ay oldugu rivayet edilir. ufuk anlamına gelmektedir.
  4.
  mısırlılar'ın en büyük güneş tanrısı. uzun müddet orta imparatorluk ve yeni imparatorluk devrinde devlet baş tanrılığı yapmıştır. şahin başlı insan şeklinde düşünülür.
  5.
  her entry'si okunması gereken yazardır.
  6.
  sevdigimiz saydigimiz yazilarini takip ettigimiz yazardir.
  7.
  mısır mitolojisinde osiris ve İsis'in oğludur.
  babası osiris'i öldüren seth ile karşılaşması için İsis onu bataklıklarda saklayarak büyütür.
  horus seth'i yener, seth bağışlamasını ister. horus bağışlar ve seth onu kandırarak bir gözünü çıkartır.
  bunun üzerine amon-ra güneş tanrısı horus'a bir göz gönderir. Ve horus seth'i yener.
  bu horus'un gözü olarak bilinen göz şekli, eski mısır'da nazarlık olarak kullanılan bir simge olmuştur.
  8.
  zeitgeist filminde isa'nın hikayesinin ilham kaynağı olduğu anlatılan mısır tanrısıdır.
  9.
  entry filtreleme sistemi mevcut olsa ve sadece istediğimiz yazarların entry'lerini görebiliyor olsaydık, horus kesinlikle "bu yazarların entry'lerini göster" listesinde ilk 10'a girerdi.
  10.
  şu ana kadar kendisini fark etmemiş olduğum için kendimden nasıl bir okuyucuyum diye şüpheye düştüğüm, ismini aratıp her şeyini tek tek okutmayı başarabilen ender yazarlardan.
  11.
  sözlüğün solduyusudur. horus için üç kere!
  12.
  güldürürken ağlatandır, karınlara sancı sokturandır. maceraları hiç bitmeyendir. her konuda bilgisi, çoğu konuda uzmanlığı olandır. candır saygıyı ve sevgiyi sonuna kadar hakedendir. bu kadar methiyeden sonra artık bana börekçide börek ısmarlasındır. çay da büyük olsundur.

  edit: ah bide sarının yanında kırmızıyı değil de laciverti tercih etse tadından yenmeyecek olandır.
  13.
  lafı hiç bitmeyen adamdır. severim ama. bak onca zaman sonra entry girmeme sebep oldu.
  (bkz: durmak yok yola devam)
  14.
  sözlükteki en bomba yazarlardandır. çok uzun olmayanları çok beğenerek bazen yarılarak okuyorum*.
  15.
  sözlükte "yazar" olmak üzerine verdiği ders niteliğindeki entry işte şudur:

  #62419

  bu tarz entry'ler o kadar az ki...
  16.
  bütün entrilerini toplayıp toplayıp kitap yapmak istediğimdir.
  17.
  kimsenin bilmediği gizli bilgilere sahip olduğunu düşündüğüm yazar.
  18.
  resmi tarihle yetişen nesillerin ufkunu açmak gibi bir gayesi olan yazar.
  19.
  (bkz: hemşehri)
  20.
  insanlarla konuşmaya girmeden evvel, önce karşısındakine saygılı olmayı öğrenmesini dilediğim, ancak bu yaşa kadar geldikten sonra öğrenememişse bundan sonra da öğrenebileceğine dair umudumun olmadığı, kullandığı kelimelere dikkat etmesini önerdiğim, lakin buranın millete gider yapacak bi yer olmadığını, burdaki kimsenin de "gider"ini kaldırmayacağını kendisine hatırlattığım, "embesil", "eren" gibi tarzına yakışan ancak benim hiç hazetmediğim lümpen sözcükleri de kendisine aynen iade ettiğim yazar.
  21.
  #62898
  #62871 no'lu entirileri aktararak fazla söze gerek olmadığını düşünen yazardır. "burası millete gider yapılamaz, her yapanı herkes kaldırmaz" sözünü şiyar edinmiştir. dikkatli okuyucunun entiri numaralarından da anlamayacaksa tarihlerine bakarak neyin ne olduğunu görmesini ümit etmekteyim.
  22.
  hala ısrarla "eren" kelimesini kullanarak aşağılamaya çalışmakta direnen yazar. kendisini tekrar uyarıyor, üslubunu değiştirmesini tavsiye ediyorum. kafasındaki ideolojik yapılanma çerçevesinde "eren" diye hitap edip aşağılamaya çalıştığı kişinin erenlikle, ülkücülükle, faşistlikle uzaktan yakından alakası olmayan, kendisine böyle hitap edilmesinden de hiç hoşlanmayan biri olduğunu belirtiyorum. sabırla, konuşurken karşısındakine saygılı olmaya davet ediyorum.
  23.
  ayrıca millete hakaret edip sonra da yağ gibi üste çıkan, masum ayaklarına yatan yazardır.
  24.
  kuşkusuz bu sözlüğün en güzel entrisine sahip yazardır.( #55793) ayarların efendisidir.
  25.
  verdiği ayarlar hep aklını ve bilgisini kullanmaktan ileri geliyor. nerelerden çıktıysa masum olma ihtiyacı yoktur da, dertli olanlar dertlerini başka yerlerde arasınlar.
  26.
  hiçbir aşağılayıcı söz içermeyen, sadece kendisini esprili bir yaklaşımla eleştiren bir cevap cümlesini bahane ederek karşısındakine "embesil" kelimesini söyleme hakkını kendinde bulan, böylece kendisine yönelik en ufak eleştiriye, daha da kötüsü kendi gibi düşünmeyenlere karşı hiçbir tahammülü olmadığını bize gösteren, onlara karşı oldukça saygısız, aşağılayıcı ve kindar bir hitap şeklini yazılarında üslup edinen yazar.

  ayrıca türkçe'ye de oldukça uzak kalmıştır kanımca kendisi. yazısında kullandığı "eren" sözcüğünün anlamını tdk'dan bakıp da çok değerli vaktini bizi aydınlatmaya harcamış, ufkumuzun genişlemesine katkıda bulunmaya çalışmıştır. lakin unuttuğu bir şey vardır ki, o da türkçe'de bir kelimenin anlamının içinde kullanıldığı cümleye göre değişiklik gösterdiğidir. "eren" kelimesi dini bakımdan "bir şeyi önceden görebilen, bilebilen" anlamına gelmektedir evet, ancak kendi entrisinde kullandığı cümledeki "eren" sözcüğü "kahraman" anlamına gelmektedir. tdk'dan "eren" kelimesinin anlamına bakarken keşke orada sunulan, doğru öğrendiğini sandığı bilgiyi sorgulamayı deneseydi. ozaman bu işte bir yanlışlık olduğunu mantığı çerçevesinde görebilecek, biraz daha araştırmaya yönelecek, kaydırma çubuğunu aşağıya indirmeyi deneyecek ve aşağıda yazan diğer anlamları da okuyacak ve sonunda sağlıklı ve doğru bir bilgiye ulaşabilecekti. kendisine bu yöntemi çok iyi ve doğru bildiğini sandığı diğer konularda da uygulamasını nacizane tavsiye ediyorum.

  "eren" sözcüğünün doğru anlamını öğrendikten sonra bir de sözü edilen entride cümleye nasıl bir aşağılama anlamı kattığını öğrenelim şimdi, çünkü yazarımız maalesef bunu da anlayamadığını söylemektedir. ona göre "eren" sözcüğü tdk'dan baktığı anlamı itibariyle aşağılama yerine geçemez. lakin, burada da yine unuttuğu bir şey vardır ki; türkçe'de aşağılama, sevinç, üzüntü gibi anlamlar cümlenin bulunduğu paragraf tümüyle değerlendirildiğinde sağlıklı bir şekilde anlaşılabilir. cümlenin bulunduğu ve önceki paragrafları değerlendirdiğimizde, konunun "kıbrıs barış harekatı" olduğu ve bu sözcüğün kendisi gibi düşünmeyen, bu konuda türkiye cumhuriyeti devleti'nin haklı olduğunu düşünen kişilere karşı kullanıldığını göz önüne alırsak, ve bununla birlikte "erenler" terimini türkiye siyasetinde hangi partilerin ve parti yandaşlarının kullandığını, siyasi konularda ne anlama geldiğini de aklımıza getirirsek entirisine nasıl bir anlam kattığını rahatlıkla görebiliriz.

  türkiye cumhuriyeti devleti'ne uzak olduğunu yazılarından düşündüğüm bu yazar arkadaşımıza türkçe'den de epey bi uzakta kalmış olduğunu hatırlatmak isterim. türkiye cumhuriyeti devleti'ne uzak yada yakın olması umurumda olmamakla birlikte, türkçe'ye uzak kalmış olması maalesef istemesem de beni ilgilendiriyor, çünkü sözlükte kullanılan dil türkçe ve yazılarını da türkçe yazmak zorunda. türkçe'yi tam kavrayamadan yazı yazması yukarıda açıkladığım gibi karşısındakine saygısız, aşağılayıcı bir üslupla yaklaşmasına neden oluyor. kendisine nacizane tavsiyem yukarıda yazdıklarımı dikkatlice okuyup anlaması, daha sonra varsa kemal kara'nın türkçe kitabını alması (kemal kara'nın yoksa herhangi başlangıç seviyesinde bir kitap da olabilir) ve ona çalışmasıdır, çünkü türkçe konusunda birdaha bukadar ayrıntılı açıklama yapmayacağım.
  27.
  turkiye tarihini sadece sol kesim kitaplardan ogrenmis yazardir. sanli turkiye ordusu kibrislarda sanli turk miletini fasist ve cenebet ortodoks yunan evlatlarindan kurtarmasina emperyalizmin oyunudur falan demistir. amacin ne lan demek gelir insanin icinden.. kahraman turk ordusu istese 10 gunde alirdi butun kibrisi ama sevkatli ve iyi oldugumuzdan rum dollerine de yasayacak yer kalsin diye durmusuzdur adanin yarisinda. arkadas insan dusunur emperyalizmin oyunu olsa o pis gavurlar neden tanimaz kktc yi? tey allahim tey.
  28.
  yunanistan komünist partisi başlığındaki entry'lerinin, başka bir sözlüğe taşınmasalar dahi, "üstteki entry'yle aynı anlamda" oldukları gerekçesiyle silinmeleri lazım gelen yazar. yöneltilen iddiaların içeriğinden ziyade sahipleriyle ilgilenir. siyasi görüşünü sorgulamaktaki kabiliyetsizliği hasmına kulp takarken gözlemlenemez. "sıkıştığı zamanlarda" sırasıyla liberal tandans, v for vendetta, ekşisözlük aşkı ve ufuk uras gocuntusunu kullanır. en azından bu konuda skolastik davranmayıp kendini yenileyebilmesi güzel. "yani gelişme var".
  düşünce ve olguları, doğrulukları/yanlışlıkları üzerinden değil de amerikan yanlılığı/karşıtlığı kıstasıyla değerlendirmesi siyasi ahlakının bir getirisidir. sol.org.tr ve melih aşık'ın yaptıkları tahrifatı görmezden gelerek açık ettiği habercilik etiğiyle alakalı yaklaşımı da bununla paralellik arz eder.

  rumuzu başlığı altına girdiğim bu ilk ve son entry'm, vatana millete hayırlı olsun.
  29.
  neo maoculardan biri.
  30.
  karsilikli yanlis anlasilmayla oldugunu dusundugum gereksiz bir nedenden dolayi basta gerginlik yasamis olsak da, gorusleriyle taban tabana zit olmama ragmen bilgisini takdir ettigim kominist yazar.
  31.
  #67208)
  #67204)
  #67067)
  #66528)
  #65973)
  #45205)

  gibi güzel entrylerin sahibi, okunası yazar.
  32.
  aldatmayan erkek başlığında saniye farkıyla pişti olduğum yazar. zaten sözlükte işler kesat, bir de rekabet getirdi. sözlük kızlarına beraberce selam etmiş olduk. hayırlısı olsun bakalım.
  33.
  saçmalamayı şiar edinmiş hede. yazılan bazı şeyler kendisine o kadar apse yapmış ki fikirlerimi kendime saklamamı salık vermiş. benim düşüncelerim seni geriyor olabilir ama fikirlerimi istediğim şekilde yazarım açıklarım seni de hiç ilgilendirmez.haddini bil.
  34.
  faşist tespit sıçıcıların (bütün kürtlerin pkk sempatizanı olması gibi) "fikir" dedikleri kırıntıları üretmekten ileri gidemeyeceklerini bildiklerinden, "üsküdar'da sabah oldu" demek yerine "kendine sakla" demeyi kendisinde hak görendir. ayrıca bu yenilen nane de suçtur, halkı kin ve düşmanlığa sürüklemeye kadar gider. zamanı gelince yasalar konusunda fazla hassasiyet gösterenlerin bilgisine.
  35.
  neo insandır. neo insan ortaçağ zihniyetinden kopmuş, doğru düşünen, düşünebilen, bilen ve araştıran insan demektir. aynı zamanda neo insanlar eski yobaz ve iki yüzlü ahlak anlayışı yerine insanı merkez alan, herkese saygılı, kibarlığından ödün vermeyen ahlak anlayışı yüksek insanlardır.
  36.
  uzun zamandır yok. umarım küskünlük değil de böyle nefis bir tatil sebebiyle sözlüğe vakit ayıramıyordur. zira yokluğu belli oluyor, basbaya oluyor.
  37.
  istatistiklere göre öyle olmasa da bence en çok entry giren yazardır. dusuncelerını begenelim, begenmeyelim, onaylayalım, onaylamayalım, en cok yazan, dusunen, üreten yazarlardan biridir bu sozlukte.
  38.
  pek girmemekte sanırım bu aralar, özletiyor kendisini...
  39.
  şu sıralar kuran'a yoğunlaşmış olan ben. kuran'ın iç tutarsızlıklarını sergilemek gibi bir amaç edindim kendime. bekleyin yeni yazılarımla döneceğim.

  (bkz: kendi sayfasını) forum muydu o kurban? (çeviren yazar)
  40.
  şu sıralar entry'leriyle sözlük çapındaki gündemi belirleyen,şüpheci bir yazardır.entry'lerinin devamını bekliyorum.
  41.
  boş uğraşlar içindeki yazardır. kasmasın boşa. biz ne açılımlar gördük.
  42.
  birkaç günlük yokluğumun sebeplerinden biri. tekrar yazmasına sevinmiştim ama sevincim kursağımda kaldı.
  43.
  bırakmış olmasın.
  44.
  mısır mitolojisinde osiris ile osis'in oğlu.
  45.
  yazıları özlenen yazar. umarım bahsettiği gibi kuran üzerinde çalışıyordur hala. işte böyle örnek de oluyor kendisi. bilgisi, düşünce sistemi, analizleri... okumak benim için bir zevk oldu her zaman.

  bir de şöyle bir tarafı var horus'un: kaynakları bol dünyada kaynak seçmek artık zor bir iş. bilgi, kirlilikle geldi. ama horus kaynak yazdığında ben o seçme işleminin büyük kısmını atlatmış gibi oluyorum. ne ara bu güzel birikimi yaptı bilmiyorum ama bravo. iyi de bir özeleştiri kaynağıdır benim için. "yanlış işlerle, boş işlerle uğraşıyorsun." dediğim durumlardan biri de horus gibi insanların yazılarını okuduğum zamanlara denk geliyor.

  horus cevap verir. belki dili de kimi zaman sivridir. ama bu zamanlarda demagojiyi delip geçmek için gereken bir şey; öyle kolay değil, zira, bunca bilgi aktarma ve düşünmenin sonunda hamhomşarolop sloganlarla yazdıklarını çöp etmek. olmamalı. yazdıklarını isteyen istediği gibi tartışsın elbette, ancak ben bir tane entrysini görmedim ki safi propaganda olsun, zırvalasın, ne dediğini bilmeyip sadece haklı çıkmaya çalışarak kıvransın. öyle de bir etiği, bunu hiç kaybetmemesini sağlayan bir otokontrolü, eh sanıyorum biraz da çelik gibi sinirleri var.
  46.
  #113770)
  istanbul'a sunmuş olduğum armağanı* büyütebilmem için kendisine ihtiyaç duyduğum bilgili insan. yayılmacı bir politika izlediğimiz için toplumun kaybedenlerine olduğu kadar, sistemi bilenlere de ihtiyacımız var. o yüzden horus bizim vitrinimizdeki en nadide taşlardan birisidir.
  47.
  (bkz: özlenen yazarlar)
  48.
  kartal kafalı tanrı.
  (bkz: immortel ad vitam)
  49.
  #120641 nolu entry'si sonrası, tutmayın küçük enişteyi demek istediğim yazar..*
  50.
  muhabbetini özlediğimdir.. * *
  51.
  meyhane yollarında üşümesin diye verdiğim parkamı bir yıldır geri vermeyen adam. parka kalıcaksa bari bi meyhane ziyareti daha yapalım be adam.
  edit: parkayı da verdi, rakımızı da içtik. sağol sözlük.