kullanıcı girişi

kullanıcı adı veya e-mail

Şifre

üye olcam | şifremi unuttum

giriş
Yeni > Eski
Eski > Yeni
A'dan Z'ye
Z'den A'ya
Başlangıç
Bitiş
Tanımlarda arat
Entrylerde arat
İyisinden
gündemler (200)
sayfa >>

  ingilizce

  1.
  mazisi türkçe, çince gibi 10.000 senesi olan dillerin aksine 500 yılı aşkın değildir. diğer dillerle kıyaslandığında çok yeni bir dildir. oktay sinanoğlu'na göre ingilizce' de belli kurallara göre yeni terim türetme yeteneği hemen hemen yoktur. buna karşılık, türkçe binlerce yıldır matematiksel yapısını, sözcük türetme yetenek ve kurallarını aynen korumuştur. maalesef ki dilimiz üzerindeki etkisi bir hayli fazladır. oktay sinanoğlu, bye bye türkçe adlı kitabında, 1953' de türk milli eğitimine ingiliz ve amerikan gizli teşkilatlarının el atması ve türk okullarında eğitim dilininin ingilizce yapılması, yani birçok derslerin türk hocalar tarafından türk öğrencilere ingilizce olarak anlatılmasının zorunlu kılınmasını hainlik olarak değerlendirip
  ve bunun en büyük en sinsi en tehlikeli sömürgüleştirme oyunu olduğunu da belirtmiştir.
  2.
  (bkz: what is your name )
  3.
  ingiltere'de doğup büyümüş "c". memleketinde "si" diye çağırırlarmış. türkiye'ye gelince "ce" demeye başlamışlar.

  (bkz: iğrenç espri)
  (bkz: soğuk espri)
  4.
  azeri türkçesi-türkiye türkçesi arasındaki ilişkiye benzer bir ilişkisi italyancayla vardır. türkçe gibi muhteşem bir dilin yanında çok sönük kalmasına rağmen batı özentiliğiyle göklere çıkartılan uyduruk bir dildir.
  5.
  the global language monitor tarafından 1 milyon kelime içerdiği duyurulan dil.
  6.
  yer yer 3-5 kelimenin sizi ifade etmesine hoşgörü göstermek durumunda kaldığınız dandik dildir.
  7.
  kütük gibi bir dildir. esneklik katsayısı ihmal edilebilecek boyuttadır. ama kulağa hoş geliyor.
  8.
  mevcut türkiye şartlarında ikinci anadil gibi bir hal almıştır. özellikle it sektörü firmalarının hepsi işe alımlarda ingilizce bilmeyi gerektirir.
  9.
  biri lisede, diğeri de üniversitede olmak üzere iki senemi yemiş olan dil.
  10.
  the global language monitor tarafından 1 milyon kelime içerdiği açıklanan dil.
  11.
  o kadar kütük gibi bir dildir ki son bilmem kaç yüzyıldan beri yapılan buluşlar sonucunda dünya üzerinde tamamen yeniden oluşan kelimelerin hemen hepsi bu dildedir.

  bu kelimeler de güzel ve esnek ve hatta kelime türetme yeteneği en yüksek en über olan dilimiz türkçe'ye çok oturgaçlı götürgeç olarak çevrilmeye çalışılmıştır. bununla ilgili "gerçek değil bu" diyenler de var tabi. neyse, sonuçta büyük bir çoğunluğu hiç çevrilmemiş, doğrudan olduğu gibi kullanılmaktadır.

  tren, otobüs ilk aklıma gelenler. derinlemesine bir araştırmam yok bu konuda hemen küfretmeye başlamayın...

  yeni gelen edit:

  biraz araştırdım auto'yu tdk "özdevimli" olarak çevirmiş. vay anam vay!

  http://www.tdk.gov.tr/TR/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EFF63E980C93B76373
  12.
  anglosakson dili. guzel yurdumda herkes bildigi ya da biliyorum dedigi dil.
  14.
  ya ben anlamıyorum bu dili türkçeyle karşılaştırıp yakınmayı. "ben dünyaya uymam dünya bana uysun" tavrı ya bildiğin. olum geçelim bunları artık milliyetçi olmayalım, mantıklı ve gerçekçi davranalım. mesela ne olacak acaba türkçe bir numaralı dil olsa? ya da olabilir mi bir sor bakalım kendine. türkçeyi öğretmek/öğrenmek o kadar basit mi? ingilizcenin gramer kurallarıyla karşılaştırsana bir türkçeyi, ya da ne bileyim türkçede bunca yabancı kelime var, yerine türkçelerini koyuyoruz saçma sapan işler çıkıyor ortaya, türkçe karşılayamıyor her yabancı kelimeyi. en azından ben karşılaştırınca ingilizcenin daha kolay ve kapsamlı olduğuna inanıyorum, türkiye de öyle dünyaya yön veren bir ülke olmadığından pek, bence türkçeyle karşılaştırıp ah vah etmek tamamen zaman kaybı.

  bir de, oktay sinanoğlu'nun dil sorunlarına dikkat çekmekten başka türkçeye ne yararı vardı sorabilir miyim? kim ki bu adam türkçe üzerine laf edecek? 10.000 senelik dilmiş, vay. ben de geçen düşündüm, bence 15.000 falan olabilir yani o kadar harikayız. şüphen mi vardı?

  son olarak da şunu söyleyeyim siz "aa haine bak ne demiş" diye eksi vermeden evvel. ben bir çeviribilim öğrencisiyim ve hayatımı türkçe-ingilizce çeviriler yaparak kazanacağım dolayısıyla. her iki dil hakkında da biraz daha tarafsız ve mantıklı davranabiliyorum, öyle inanıyorum. yani kütük gibi dilmiş, çok tırtmış, şuymuş buymuş diyene kadar herkes kendi bildiğiyle ilgilense ya da ingilizce öğrenmeye azıcık daha vakit ayırsa bence daha faydalı olacak.
  15.
  çağımızın lingua franca'sı.
  16.
  artık sanki yabancı değil de o da bir ana dilimizmiş gibi kabul edilip iş görüşmelerine gitmeden bir yabancı dil daha öğrenmemize gerek duyurtan dil.

  ayrıca;

  (bkz: ingilizce öğretmeni)