kullanıcı girişi

kullanıcı adı veya e-mail

Şifre

üye olcam | şifremi unuttum

giriş
Yeni > Eski
Eski > Yeni
A'dan Z'ye
Z'den A'ya
Başlangıç
Bitiş
Tanımlarda arat
Entrylerde arat
İyisinden
gündemler (200)
sayfa >>

  iran

  1.
  türkiyenin doğu sınır komşusu.binlerce yıllık tarihi anarekil bir toplum olması ve barındırdığı yaklaşık 30 milyon türk nüfusu gibi özellikleri göz ardı edilerek sürekli yönetim biçimi üzerinde yoğunlaşılan ülke.abd ve israili diplomatik olarak tanımaz.cumhurbaşkanı anti semitik duruşu ve holokostu inkar etmesiyle tanınır.
  2.
  binlerce yıllık kültürüyle, kökleşmiş medeniyetiyle, ve o medeniyet üzerine inşa edilmiş devletiyle görülmesi gereken bir ülke.. üniversitelerindeki eğitimi türkiyenin fersah fersah önündedir.çok kaliteli bir eğitim sistemi vardır. sovyetlerin dağılmasından sonra rus bilimadamları ülkeye davet edildi ve kurulan nükleer santrallerde çalıştırıldı..

  türkiyeden iranda laik-muhafazakar çatışması varmış gibi görünse de aslında orda bu çatışma yoktur..iranda mandacı-tam bağımsızlıkçı çatışması vardır.devrim mandacıları bertaraf etmiştir..

  son yıllarda çok kaliteli filmler yapan iran sineması da izlenmeye değerdir.
  3.
  sınır komşumuz olduğu halde hakkında az bilinen ama bol atılan ülkedir. iran humeyni'nin islam devriminden bu yana şeriatla yönetilmekle beraber, muhteşem bir sineması olan, binlerce yıllık bir kültürün torunlarının ülkesidir. türkiye'de yayınlanamayacak olan birçok kitap iran'da rahatlıkla basılmakta, ezan okunmamakta ve cami sayısı da türkiye'den azdır. İran yönetimi, abd'ye kafa tutmasıyla bilinir ancak anti-semitist değil, anti-siyonisttir. zira ilki İsrail tarafından muhaliflerini yaftalamak için sıklıkla kullanılan bir nevi psikolojik harp gibidir.
  İran yönetimi bir dolu yanlış ve zalimce uygulamaya imza atabilir. Örneğin sokak ortasında insanların asılması, başları açık olanların cezalandırılması gibi... ama iran'da süregiden "ılımlılar ve muhafazakarlar"ın mücadelesinin temelinde yatan dinin yorumlanması değil, sadece ılımlıların cıvataları biraz gevşetmek istemesi ve batı ile uzlaşmak istemesidir. humeyni devrimi kansız olarak tanıtılsa da binlerce iranlı komünist, tudeh üyesi katledilmiştir. ancak ne olursa olsun iran rejimini değiştirmek iran halkının yapması gerekendir. bunları ortaya atıp abd müdahalesini meşrulaştıran "ben ikisini de eleştiriyorum" dese de, taraf tutmaktadır. İran rejiminden daha beter anti-demokrat ve dinci olan abd yönetimini kim neresine soksun, değil mi erenler?
  ayrıca nükleer enerjiyi geçtim, nükleer silaha da bal gibi hakları vardır. yıllarca nato ve abd'nin güdümünden çıkmayan, en büyük abd üslerine ev sahipliği yapıp (bkz: incirlik ) bir de buralarda abd'nin nükleer silahlarını depolayan bir türkiye komşum olsaydı, uluslararası anlaşmaları alenen ihlal ettiği halde israil'de tonlarca nükleer silah olsaydı ben de nükleerin kralını üretmeye çalışırdım.
  4.
  satılmış türk medyasının, seçimlerden sonra yaşanan protesto ve gösterileri 1000 kere abartıp gösterdiği ülke.
  5.
  şeçimlerin ardından sanki ülkede inanılmaz bir demokrasi mücadelesi oluyormuş da karşıda da inanılmaz bir baskı varmış gibi gösterilen ülke. turuncu devrimi atlattığını sanıyorum. umarım bir daha da uğramaz turuncular buraya... bu arada türkiye'de benzeri bir turuncu devrim olsa iran medyası da bunu demokrasi mücadelesi gösterse bizimkilerin "iran haddini aştı" manşetlerine bakıp bakıp orgazm olmassam şerefsizim.
  6.
  tam adı iran islam cumhuriyeti, orijinal adı ise "jomhuri-ye eslami-ye iran" dır. coğrafi olarak konumu orta doğu bölgesinde ırak ve pakistan arasında yer almaktadır. komşuları afganistan, azerbaycan, türkiye, ermenistan, pakistan, ırak ve türkmenistan'dır. başkenti tahran, para birimi ise iran riyalidir. yüzölçümü 1.648 milyon km², nüfusu ise 70,472,846'dır. resmi dil farsçadır. bayrak renkleri yeşil, beyaz ve kırmızıdır. 1979 yılında yaşanan islam devrimi'nden sonra 11 şubat 1979 tarihinde ülkenin adı iran islam cumhuriyeti şeklinde değişmiştir. ülkenin yönetim biçimi islam cumhuriyetidir. idari yapıyı ise 28 bölge oluşturmaktadır. doğal kaynakları ise petrol, doğal gaz, kömür, krom, bakır, demir, kurşun ve manganezdir. ülkenin sloganı (motto) "bağımsızlık, özgürlük, islam cumhuriyeti" dir.
  7.
  doğusundaki meşhed kentinin imam rızanın kabrine ev sahipliği yaptığı ülke.
  8.
  nükleer enerji hakkım var, tıbbi amaçlar için kullanacağım deyip uranyumu zenginleştirdikçe zenginleştiren ülke. türkiye'nin neden bu kadar sınırsız hoşgörü gösterdiğini anlamadığım bir devlet. o kadar rezervin üzerine oturup hala zenginleştirilmiş uranyuma enerji için ihtiyaç duyuyorum yalanını yedirtmeye çalışıyor. sicilinin pek temiz olduğu söylenemez. uluslararası toplumu sayısız kez aldatmışlığı vardır. kum kentinde yapım aşamasındaki tesis yeni yeni ortaya çıkmıştır. son olarak da uluslararası atom enerjisi kurumunun son teklifini de reddederek şansını zorlamaktadır. "uranyumumu hiçbir yere göndermem türkiye de dahil" demiş ve inadına nükleer programımı daha da genişletirim diyerek 10 yeni uranyum zenginleştirme tesisine onay vermiştir. inanılmaz bir medeniyettir, kültürdür doğrudur. ama uluslararası bir antlaşmaya taraf olunmuşsa bunun gerekleri de yerine getirilir. israil' in nükleer silahı vardır çünkü kendisi zaten npt' ye taraf değildir. ayrıca arapların arasında sıkışmış bir şekilde üstelik de sürekli varoluşsal bir tehditle yaşamak zorunda olan bir ülkedir. iran son olarak antlaşmadan çekilmesi ihtimali gündeme gelince de cumhurbaşkanı yardımcısı ağzından antlaşmadan çekilmek istemediğini duyurmuş, gerekçe olarak da çekilmenin günah olacağını göstermiştir. *
  9.
  kendi uçağını, füzesini, nükleer tesisini abd ve israilin tüm ambargolarına rağmen yapmayı başaran şiilerin hamisi olan ülke.
  10.
  (bkz: pers )
  11.
  güzel gözlü kadınları vardır. *
  12.
  yesil kostumlulerin polislerle catistigi ulkedir.
  13.
  türkiyenin dostu ve müttefiği olması gereken ülkedir.
  14.
  füzeleriyle meşhur ülke.

  (bkz: fecr)
  (bkz: hut)
  (bkz: şahin)
  (bkz: zilzal)
  (bkz: fatih)
  (bkz: gadr)
  (bkz: şahap)
  (bkz: siccil)
  15.
  aryanların ülkesi anlamına gelir. ne gariptir ki "ireland" da o anlama gelmektedir.
  16.
  resmi adı iran islam cumhuriyeti olan ülke.
  17.
  şia ülkesi olduğu için abd zor girer buraya.