kullanıcı girişi

kullanıcı adı veya e-mail

Şifre

üye olcam | şifremi unuttum

giriş
Yeni > Eski
Eski > Yeni
A'dan Z'ye
Z'den A'ya
Başlangıç
Bitiş
Tanımlarda arat
Entrylerde arat
İyisinden
gündemler (200)
sayfa >>

  komunist

  1.
  sosyalistin eş anlamı.
  2.
  (bkz: kominist)*
  3.
  1970'li yıllarda bu kişiler için anarşik kelimesi de sıklıkla kullanılmıştır.
  4.
  günümüzde iki marx-engels kitabı deviren kendini komünist sanmaktadır.özellikle aileden geçen kalıtsal komünizm,altı doldurulmadıkça heralde en sakıncalı olanıdır.birçoğunun partilerde amaçsızca devinip durduğunu görmek mümkündür.genellikle partinin ayak işlerini de bu sözde ergen komünistler yaparlar.bu insanların bireysel hayatta insanlarla olan ilişkilerinde yeterince paylaşımcı ve eşitlikçi olamadıklarını açıkça görebilirsiniz.
  5.
  sosyalistin eş anlamı değildir, hatta pek az alakası vardır bile diyebiliriz...
  6.
  taksimde kızılayda veya okulda yanına gelip muhabbet etmeye dergilerini satmaya çalıştıklarında yaa hacı bi siktir git denmek istenen kişidir
  7.
  "adidas giyiyor, çok zengin, iki kitap okuyo atlıyo" gibi dandik eleştirilere maruz kalan mücadele insanı.. lenin diyor ki, "komünist kapitalizm şartlarında bir kapitalist gibi yaşayandır". yani önce "sevgiyi içinde bulup onu halka ulaştırmaya çalışan bir pıtırcık" değil, 21. yüzyılda kendi ayakkabısını kendi yapıp, kıçını yaprakla örten hiç değil.
  adamın aklıyla başa çıkamayınca abidik gubidik konulara dağılmayın... Çok fena olur, bu son uyarımdır.*
  8.
  büyükşehirlerde ve özellikle istanbuldaki üniversitelerde örgütlenmiş bir "eşitliği ve paylaşımı" benimseyen gruba tabii insan.

  samimi bir arkadaşım bu gruptandır. kendisiyle seçim muhabbeti yaptığımızda sordum:
  -hangi partiye oy verdin?
  o:
  -2 sefer tkp'ye verdim. baktım ki tkp barajı geçemiyor ve oyum boşa gidiyor. artık barajı geçebilecek sol partilerden birine veriyorum.
  9.
  (bkz: commun )