kullanıcı girişi

kullanıcı adı veya e-mail

Şifre

üye olcam | şifremi unuttum

giriş
Yeni > Eski
Eski > Yeni
A'dan Z'ye
Z'den A'ya
Başlangıç
Bitiş
Tanımlarda arat
Entrylerde arat
İyisinden
gündemler (200)
sayfa >>

  konya

  1.
  konya kentimiz ülkemizin yüzölçümü bakımından en büyük kentidir. akşehir ilçesinden aşırdığı etli ekmek'i ve tandır kebap'ı ile meşhurdur. bir de mevlana burada yaşamıştır, bu açıdan önemli bir dini merkez sayılabilir. bir zamanlar "türkiye'nin tahıl ambarı" diyince akıllara gelirdi, ama son yıllarda bakıyorum, eskiden boyumdan büyük başakların olduğu yerler şimdi bomboş... açık söyleyeyim bu kentin tarıma elverişli her metrekaresinde buğday üretip afrika ülkelerine yollasak açlık diye bir sorunları kalmazdı.*

  kötü şöhreti gibi tutucu bir kent değildir aslında. parklarda öpüşen türbanlı kızları görebilirsiniz.* sanayisi de oldukça gelişmiştir, bu sebeple büyük şehirlerimiz arasına girebilir.
  2.
  türkiye'de rakı tüketiminin en fazla olduğu şehirdir, kutluyorum.
  3.
  türkiye' nin en çok ziyaret edilen müzesi olan mevlana müze' sinde bulunan mevlana türbesi'yle brezilya'dan japonya'ya kadar geniş bir coğrafyadan turist çeker. konya' da yerleşim çağlar öncesinde başlamış, ipek yolu üzerinde önemli bir ticaret ve konaklama merkezi olmuştur. hitit, frig, lidya, pers, roma ve bizans egemenlikleri altında kaldıktan sonra 1071 tarihindeki malazgirt savaşı' yla selçukluların eline geçen konya tam 180 yıl boyunca bu uygarlığın başkenti olarak kalmış. selçuklulardan sonra karamanoğulları ve osmanlı imparatorluğu dönemlerini yaşamış olan şehirde bütün bu medeniyetlere ait sayısız kalıntı ve eser bulunur.
  4.
  plaka numarası 42 olan orta anadolu kentidir.
  5.
  merkez ilçeleri karatay, selçuklu ve meram olan şehir.
  6.
  üniversitesinin adı selçuk Üniversitesi olup, okul bünyesinde 60.000 öğrenciyi barındırır.
  7.
  kişi başına düşen alkolun en yüksek olması dedikodusu bünyesindeki kolonya fabrikalarından kaynaklanan şehir.
  8.
  4.000 yıl önce falan, ikonion antik likaonya'nın merkeziymiş, ortamı roma ele geçirince sen tut ismini iconium diye değiştir ve ardından hristiyanlık'ın merkezi bi yöresi, adeta portalı olsun, hemen ardından mekân bizans döneminde araplar tarafından "kuniya" diye adledilir, aradan zaman geçince, değişerek "konieh" ve "konia" adları uygun bulunmuşsa da en neticesinde bu konya halini almış ki, lakin şimdi de müslümanlık'ın merkezi bir yöresi... dini bi ortamı war demek ki...
  9.
  alaattin tepesi dışında en ufak bi engebesi olmayan şehir.. söylentiye göre bu tepe de atatürk'ün emriyle konyalılara sırtlarında küfelerle toprak çektirilerek yaptırılmıştır..
  (bkz: konya şivesi)
  10.
  (bkz: gez dünyayı gör konyayı).
  11.
  aleaddin tepesi zannedildiğinin aksine atatürk'ün emriyle değil, anadolu selçukluları zamanında şehre dışarıdan gelenleri kolayca görebilmek adına yapılmıştır. görkemli bir yığma tepedir.
  12.
  plaka kodu 42, telefon kodu 332 olan ilimiz.
  13.
  11 eylül 2009'da küçük bir depremle sarsılan ama küçük bu depremle 400'den fazla kişinin hastanelere akın ettiği şehir.
  14.
  bünyesine mevlana üniversitesi ve kto karatay üniversitesi adlarında 2 tane özel üniversite katacak şehir.
  15.
  Konya ismi Frikçe(Frigya lisanı) “Kavania”nın bozulmuş şeklidir, diyenler de vardır.Romalılar “ikonium” ismi ile anmışlardır. Hazret-i ömer (radıyallahü anh) zamanında Konya kasabasını islâm ordusu fethetmiş ve bu kente “kuuniye” demişlerdir. Konya isminin gerçek menşei “kuuniye”den gelir.
  Sadreddin Konevî (Konyalı Sadreddin)
  AKBACiK:Bembeyaz
  BELERMEK:öfkeli bakmak :'' Gözlerini belertti. ''
  BERiYüZ:ön yüz, bu taraf
  BiSEğEL:Bir Miktar
  CiCi:Yenge
  çiKLA:SADE, YALNiZCA
  ELLEğEM - ELLEHEM:Herhalde
  HORANTA - FORANTA:Aile,Aile çevresi
  iSMARiç:Sipariş

  üniversitede Profosör hocamın "Gonyalı var mı?" deyince elimi galdırmak zorunda galdığım şehrim.

  "en çok alkol tüketilen il" geyiği.
  konya'nın nüfusu toplasan toplasan 2 milyondan az eder.
  şimdi bu 2 milyonluk nüfus, gayri resmi rakamlara göre 20 milyonluk istanbul'u geçebilecek kadar mı alkol tüketiyor, bu kadar mı alkolik bu insanlar?
  kundaktaki bebekler bile sabah akşam alkol tüketip, hiç ayık gezmeseler dahi istanbul'u geçemezler. biraz mantık yahu!
  bir kere konya'da gece hayatı diye bir şey yok. istanbul'un, alkolün su gibi tüketildiği gece hayatını da mı geçmiş bu konyalılar o zaman?

  http://www.kto.org.tr/tr/dergi/dergiyazioku.asp?yno=625&ano=58
  +Sektörünüzde hammadde olarak kullanılan alkol oranında, Konya, Türkiye sıralamasında ilk sıralarda yer aldığı söylenmektedir. Sizin bu konu hakkında ki görüşleriniz nelerdir?
  -"Konya ile ilgili bazı yanlış ve araştırmalara dayanmayan haberlerin yapıldığına şahit oluyor ve buna çok üzülüyoruz. Maalesef alkol tüketimi ile ilgili de, bizim sektörümüzü ilgilendirdiği için söylüyorum, yanlı ve yanlış haberler yapılıyor.