kullanıcı girişi

kullanıcı adı veya e-mail

Şifre

üye olcam | şifremi unuttum

giriş
Yeni > Eski
Eski > Yeni
A'dan Z'ye
Z'den A'ya
Başlangıç
Bitiş
Tanımlarda arat
Entrylerde arat
İyisinden
gündemler (200)
sayfa >>

  liberalizm

  1.
  birey özgürlüğünü en ön planda tutan ideolojidir. liberaller her şeyden önce bireyin ifade özgürlüğünü, seçme hakkını ve insan haklarını savunurlar. ideolojinin gerçek hayata yansıması ise; sözleşme hürriyeti, hukuk önünde eşitlik, hukukun üstünlüğü ve fırsat eşitliği şeklinde zuhur etmektedir. elbette baskıcı feodal ve monarşik düzenlere karşı geliştirilmiş bir düşünce sistemidir. adam smith'in "bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler*" bu akımın mottosudur.
  2.
  kalesi boğaziçi üniversitesi olduğu rivayet edilir.
  3.
  (bkz: laissez faire laissez passer)

  (bkz: adam smith)
  4.
  türkiye'de atilla yaylanın başını çektiği düşünce akımı.
  5.
  özgürlükleri kısıtlamanın en özgür yoludur. güçlü olanı özgür, zayıfı da özgür maskesi altında köle tutar.
  6.
  fikir babalarindan john stuart mill hintlilerin, kadinlarin ve ozurlulerin ozgurluk haklarindan yararlanamayacagini soylemistir.
  7.
  imf'nin gelişmekte olan ülkelere sunduğu programların arkdasında yatan ideolojilerden biridir.
  liberal politikaların uygulandığı ya da zorla uygulatıldığı üklelerde, ülkelerin geçmişine kıyasla, gelir eşitsizliğinin hızla arttığı görülmüştür.
  8.
  sözlük anlamı "özgürlüksel" gibi bir şey olsa da "liberal" kavramı bir terim olarak değişik anlamlara gelir.

  daha çok kullanılan anlamıyla sağcı liberalizm, halk kitlelerinden çok daha önce, ekonomik başarılar elde etmek ve zenginleşmek isteyen sermayedarlara geniş özgürlükler (liberteler) sağlanmasıdır. adam smith'in "bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler" sözü bildiğim kadarıyla daha çok bu ekonomik anlamıyladır. insanlara sağlanacak bu temelde ekonomik ve ikinci olarak her alandaki özgürlüklerin genel olarak bir devletin ve toplumun refahına da büyük atılım yaşatacağına inanılır. çünkü bu düşünceye göre sermayedarların ürettiği zenginlik zamanla onlarla işgücü veya mal ve hizmet alışverişi yapan bütün topluma da sirayet edecektir.

  bence bu düşüncenin çok haklı yönleri olduğu gibi çok eksik ve belki de kasten yanlış olan iddiaları da vardır.

  saf haliyle sosyalizm ve komünizm ideolojileri bireysel özgürlüklere çok inanmasalar, devletin ezilmiş işçi vs kesimleri adına ve bazen onlara rağmen bazı şeyleri herkese zorla dayatması gerektiğini düşünseler de, son zamanlarda solcu bir liberallik de --en azından ülkemizde-- ön plana çıkmaktadır. buradaki liberalizm sermayedarların ekonomik aktivitelerinden ziyade, bütün bir halkın hatta insanlığın her bir ferdinin bireysel faaliyetlerine ve isteklerine geniş özgürlük tanınması talebinden ibarettir.
  9.
  kişi özgürlüklerinin her alanda mümkün olduğu ölçüde az sınırlaması.
  10.
  negatif özgürlükü, bireyciliği, serbest piyasa ekonomisini, hukukun hakimiyetini ve sınırlı devleti savunun düşünce sistemidir. hem siyasal yönü hem de ekonomik yönü bulunmaktadır.
  11.
  mustafa kemal atatürk'ün en başlarda uygulamak istediği ekonomik model, ama yatırımcı yokluğu yüzünden 1930'larda devletçilik ilkesi uygulamak zorunda kalınmıştır.
  12.
  fakiri fakir zengini zengin kılabilir zengini mutsuz etmeyen de olabilir lakin fakiri mutlu etmeyen, mutsuz edebilendir. çok seviyosunuz galiba parayla saadet olmaz şarkısını. o saadet parasız da olmuyo. şimdilerde bu daha fakir arkadaşlar çocuğuna ilaç bile alamazken, çocuğunun karnını doyuramazken ne mutluluğundan söz ediyosunuz?
  13.
  Liberalizm “iyi insanca yaşam”ın gerçekleşmesinde öncelikle iki davranışı temele alır ve bunlar çerçevesinde hareket etmek zorunluluğunu duyar; bunlar (i) bireysel farklılıklara saygı göstermek ve (ii) temel özgürlüklerin korunumunu ve gelişimini sağlayan değerlerin varlığını kabul etmek. Burada belirtilen değerlerse şunlardır; özgürlük, eşitlik, demokrasi, tolerans, hukukun üstünlüğü, fırsat eşitliği, ayrımcılığın kaldırılması ve özel mülkiyetlerin (yaşamların) korunması. Tüm liberal formlar bu değerleri korumak ve geliştirmek gerekliliğini savunur, bu sebeple liberalizm muhafazakâr tutumların tamamen karşısında yer alır.