kullanıcı girişi

kullanıcı adı veya e-mail

Şifre

üye olcam | şifremi unuttum

giriş
Yeni > Eski
Eski > Yeni
A'dan Z'ye
Z'den A'ya
Başlangıç
Bitiş
Tanımlarda arat
Entrylerde arat
İyisinden
günmdeki başlıkları.. (0 başlık)

yok böyle bi şey

misir

1.
haşlanmışının ve közleneninin çok sevildiği bir bitki olup, küçükken annemin haşlanmışını yemek istediğimde ' mısırcı o kazanda çoraplarını da kaynatıyormuş' dediği ve evde yapıp yedirdiği yiyecektir.
2.
karadeniz bölgesinde bol bol üretilen tarım ürünü. mısır unu, mısır yağı, mısır ekmeği gibi çeşitli şekillerde tüketilir.
3.
piramitleriyle ve firavunlarıyla ünlü afrika ülkesi.
4.
insanları sikiktir.
5.
sina yarımadası olarak da billinir.
6.
amerikanın kesfi sonucunda aleo vera ile beraber avrupa mutfagına gelen bir tür bitki.
7.
arapça mısr, sınırları belirlenmiş yerleşim bölgelerine denmektedir. mısır, doğu ile batı ayrımında bir sınır kenti olduğu için bu isimle adlandırılmıştır. ibraniler bu ülkeye mizraim adını vermişlerdir. hitit kaynaklarında da miziri şeklinde geçmektedir. ayrıca mısır adının masor (kale) kelimesinden türediğini iddia edenler bulunmaktadır. mısırın islamiyetten önceki adı siyah ülke(ya da siyah toprak) anlamına gelen kemet idi. mısırda bulunan hristiyan azınlıklara kıptî (qıpti) denmekteydi. kıpti kelimesinin, başşehir olan memfisin eski mısır dilindeki ilk adı hakuptan geldiğine inanılmaktadır. bu nedenle mısır adı batıda egypt olarak bilinmektedir.
8.
şu günlerde halkının yoksulluğa, işsizliğe karşı devrim aşkıyla ayaklandığı ülke. Devlet Başkanları Mübarek'in de " biz size özgürlük vermeseydik, ayaklanamazdınız" dediği ülke. ilahi Mübarek. Yıllar geçmiş hala o koltuktasın, insanlar seni istemediklerini açık seçik dile getiriyorlar, hala, utanmadan, yeni hükümet kurmaktan, gitmemekten bahsediyorsun. Koltuk sevdası başka şey azizim.
9.
(bkz: devrim)