necmettin erbakan - boun sözlük

kullanıcı girişi

kullanıcı adı veya e-mail

Şifre

üye olcam | şifremi unuttum

giriş
Yeni > Eski
Eski > Yeni
A'dan Z'ye
Z'den A'ya
Başlangıç
Bitiş
Tanımlarda arat
Entrylerde arat
İyisinden
günmdeki başlıkları.. (0 başlık)

yok böyle bi şey

1.
milli selamet partisi kurucusudur. milli görüşü en sert görünen yüzüdür. evet gercekten de milliyetcidir. en azından bazıları gibi ülkeyi amerika ya peşkeş çekmez. sevmem orası ayrı konu.
2.
itü'de tüm zamanların en yüksek ortalamasıyla mezun olarak rekor kırmış şahsiyet.
3.
amacı islam temelli bir dünya görüşünü türk siyasetinde ve toplumunda siyaset ve demokratik seçimler yoluyla hakim kılmak olan, bu amacını hiçbir zaman başka türlü görünmeye çalışmaksızın sözleriyle ve en azından genel anlamda izlediği tavırlarla ortaya koyan ve halktan böylece oy isteyen yılların siyasetçisi.

akp karşıtlarının, özellikle ulusalcıların onu bugünlerde türk milliyetçisi gibi göstermeye çalışmaları bir yönden anlaşılır, diğer yönden anlaşılmaz bir fenomendir. anlaşılır yönü, bunu söylemelerinin pragmatik amaçlara, tam olarak akp'yi güçsüzleştirme amacına yönelik oluşudur.

anlaşılmayan yönü ise bu insanların nasıl olup da bu kadar unutkan ve/veya yalancı olabildikleridir. yani aralarinda konu hakkindaki bilgisi yetersiz ya da unutkan olmayip dupeduz yalanci olanlarin yalanciliklari hem gecmiste hem de simdi soyledikleri bakimindandir. zira zamanında erbakan'ı "andımız" adlı metindeki "türk'üm, doğruyum, çalışkanım" diye giden ifadeleri eleştirdiğinde türk düşmanı ilan eden ve onu türk siyasetinden yok etmeye çalışan çevreler içinde bu aynı insanlar başı çekiyorlardı. hatırladığım kadarıyla erbakan bu sözleri nedeniyle yargılanmış ve hatta muhtemelen ceza bile almıştı.

erbakan'ın o zaman söylediği, andımızdaki bu ifadelerin türkiye halkı arasında ayırımcılık yaptığı ve herkesi türk olmaya zorlayarak kürt vatandaşlarımızı rencide ettiği idi. insanları "ben kürdüm, daha doğruyum, daha çalışkanım" demeye zorlayan bir metin olarak nitelemişti bu andımız denen metni... ulusalcılar, türkiye'yi amerika'ya bile isteye peşkeş çektiğini söyledikleri ve amerikancı liboş islamcı saydıkları erdoğan'dan hiç böylesine -bir bakıma- liberal ve kesinlikle milliyetçilik karşıtı bir söylem işittiler mi? o halde kim milliyetçi, kim milliyetçilik karşıtı?

erbakan o sözleriyle elbette doğruyu söylemiştir. türkiye'nin bütün etnik gruplarıyla beraber kıyamete dek var olmasını istemiştir. zorbalıkla ve kandırmacayla hiçbir halkın asimile edilemeyeceğini bildiği gibi insanları asimile olmaya zorlamanın ahlaken yanlış olduğunu da bilmektedir.

ayrıca milli selamet partisi gibi parti adlarında geçen millet kelimesi geç-19. yüzyıl öncesi osmanlı türkçesi'nde ve elbette arapça'da ulus veya kavim anlamına asla gelmezdi. millet, kuran'da da "din" anlamında kullanılmıştır. millet bir inanç sistemi, bir din veya --bir topluluğu tanımlamak için kullanıldığında-- aynı inanç sistemine sahip grup anlamına gelir. bu anlamıyla millet din yahut ümmet kelimeleriyle eş anlamlıydı. nasıl olduysa daha sonra batı dillerindeki (bkz: frenkçe) "nation" kelimesine mukabil olarak kullanılmaya başlandı.

erbakan'ın milli kelimesini kurdugu partilerin isimlerinde asıl anlamında kullandığına adım gibi eminim. zaten arapça'ya milli selamet partisi'nin ve milli nizam partisi'nin adları "islamî ... partisi" diye çevrilirmiş derler.
4.
versace sever.
5.
oy karşılığı cennetten arsa satan siyasi.

tenkit üzerine edit: refaha oy verenin yeri cennettir lafı bu şahsın ağzından çıktı mı çıkmadı mı?
6.
erdoğan hakkında "sınıfta kalmıştır ve okulun arka kapısından kaçmıştır. okula yazılmış ama dersleri dinlememiş hiç. din derslerine girmiş olmasına rağmen davranışları bunun aksi yönündedir..."diyen eski siyasetçi..
7.
meclis kürsüsünde aboooooov'lar çekerek "hadi ordan"larla "sizi gidi sizi"lerle bir dönem hayatımıza renk katmış kişi.
8.
28 subatta askeri darbeye canak tutan kisidir.karsi durup kahraman olmak varken,korkup imzayi basmistir
9.
bir dönem tansu çiller i soru önergesi ile tehdit edip başbakanlık koltuğuna oturan şahsiyet.
yaşlı olduğu gerekçesi ile hapisten yırtmışlığı vardır. akabinde mevlam kuvvet verip seçim meydanlarına çıkmıştır.
10.
bu ülkenin vatandaşı tarafından anlaşılamamış tek siyasetçisi..aynı zamanda adına adı sanı duyulmamış yerlerde dua edilen tek türk lider..
11.
saadet partisi yüksek istişare kurulu başkanlığına getirilmiş olan zat. hocam geldin 83 yaşına daha ne işin var fani işlerde? git torununu sev.