kullanıcı girişi

kullanıcı adı veya e-mail

Şifre

üye olcam | şifremi unuttum

giriş
Yeni > Eski
Eski > Yeni
A'dan Z'ye
Z'den A'ya
Başlangıç
Bitiş
Tanımlarda arat
Entrylerde arat
İyisinden
gündemler (200)
sayfa >>

  necmettin erbakan

  1.
  milli selamet partisi kurucusudur. milli görüşü en sert görünen yüzüdür. evet gercekten de milliyetcidir. en azından bazıları gibi ülkeyi amerika ya peşkeş çekmez. sevmem orası ayrı konu.
  2.
  itü'de tüm zamanların en yüksek ortalamasıyla mezun olarak rekor kırmış şahsiyet.
  3.
  amacı islam temelli bir dünya görüşünü türk siyasetinde ve toplumunda siyaset ve demokratik seçimler yoluyla hakim kılmak olan, bu amacını hiçbir zaman başka türlü görünmeye çalışmaksızın sözleriyle ve en azından genel anlamda izlediği tavırlarla ortaya koyan ve halktan böylece oy isteyen yılların siyasetçisi.

  akp karşıtlarının, özellikle ulusalcıların onu bugünlerde türk milliyetçisi gibi göstermeye çalışmaları bir yönden anlaşılır, diğer yönden anlaşılmaz bir fenomendir. anlaşılır yönü, bunu söylemelerinin pragmatik amaçlara, tam olarak akp'yi güçsüzleştirme amacına yönelik oluşudur.

  anlaşılmayan yönü ise bu insanların nasıl olup da bu kadar unutkan ve/veya yalancı olabildikleridir. yani aralarinda konu hakkindaki bilgisi yetersiz ya da unutkan olmayip dupeduz yalanci olanlarin yalanciliklari hem gecmiste hem de simdi soyledikleri bakimindandir. zira zamanında erbakan'ı "andımız" adlı metindeki "türk'üm, doğruyum, çalışkanım" diye giden ifadeleri eleştirdiğinde türk düşmanı ilan eden ve onu türk siyasetinden yok etmeye çalışan çevreler içinde bu aynı insanlar başı çekiyorlardı. hatırladığım kadarıyla erbakan bu sözleri nedeniyle yargılanmış ve hatta muhtemelen ceza bile almıştı.

  erbakan'ın o zaman söylediği, andımızdaki bu ifadelerin türkiye halkı arasında ayırımcılık yaptığı ve herkesi türk olmaya zorlayarak kürt vatandaşlarımızı rencide ettiği idi. insanları "ben kürdüm, daha doğruyum, daha çalışkanım" demeye zorlayan bir metin olarak nitelemişti bu andımız denen metni... ulusalcılar, türkiye'yi amerika'ya bile isteye peşkeş çektiğini söyledikleri ve amerikancı liboş islamcı saydıkları erdoğan'dan hiç böylesine -bir bakıma- liberal ve kesinlikle milliyetçilik karşıtı bir söylem işittiler mi? o halde kim milliyetçi, kim milliyetçilik karşıtı?

  erbakan o sözleriyle elbette doğruyu söylemiştir. türkiye'nin bütün etnik gruplarıyla beraber kıyamete dek var olmasını istemiştir. zorbalıkla ve kandırmacayla hiçbir halkın asimile edilemeyeceğini bildiği gibi insanları asimile olmaya zorlamanın ahlaken yanlış olduğunu da bilmektedir.

  ayrıca milli selamet partisi gibi parti adlarında geçen millet kelimesi geç-19. yüzyıl öncesi osmanlı türkçesi'nde ve elbette arapça'da ulus veya kavim anlamına asla gelmezdi. millet, kuran'da da "din" anlamında kullanılmıştır. millet bir inanç sistemi, bir din veya --bir topluluğu tanımlamak için kullanıldığında-- aynı inanç sistemine sahip grup anlamına gelir. bu anlamıyla millet din yahut ümmet kelimeleriyle eş anlamlıydı. nasıl olduysa daha sonra batı dillerindeki (bkz: frenkçe) "nation" kelimesine mukabil olarak kullanılmaya başlandı.

  erbakan'ın milli kelimesini kurdugu partilerin isimlerinde asıl anlamında kullandığına adım gibi eminim. zaten arapça'ya milli selamet partisi'nin ve milli nizam partisi'nin adları "islamî ... partisi" diye çevrilirmiş derler.
  4.
  versace sever.
  5.
  oy karşılığı cennetten arsa satan siyasi.

  tenkit üzerine edit: refaha oy verenin yeri cennettir lafı bu şahsın ağzından çıktı mı çıkmadı mı?
  6.
  erdoğan hakkında "sınıfta kalmıştır ve okulun arka kapısından kaçmıştır. okula yazılmış ama dersleri dinlememiş hiç. din derslerine girmiş olmasına rağmen davranışları bunun aksi yönündedir..."diyen eski siyasetçi..
  7.
  meclis kürsüsünde aboooooov'lar çekerek "hadi ordan"larla "sizi gidi sizi"lerle bir dönem hayatımıza renk katmış kişi.
  8.
  28 subatta askeri darbeye canak tutan kisidir.karsi durup kahraman olmak varken,korkup imzayi basmistir
  9.
  bir dönem tansu çiller i soru önergesi ile tehdit edip başbakanlık koltuğuna oturan şahsiyet.
  yaşlı olduğu gerekçesi ile hapisten yırtmışlığı vardır. akabinde mevlam kuvvet verip seçim meydanlarına çıkmıştır.
  10.
  bu ülkenin vatandaşı tarafından anlaşılamamış tek siyasetçisi..aynı zamanda adına adı sanı duyulmamış yerlerde dua edilen tek türk lider..
  11.
  saadet partisi yüksek istişare kurulu başkanlığına getirilmiş olan zat. hocam geldin 83 yaşına daha ne işin var fani işlerde? git torununu sev.
  12.
  bu kadar rantı bırakıp da gidemeyeceğini anlayarak siyasete dönen şahsiyet (siz)
  13.
  gulu gulu erbakan olarak da bilinen siyasetci.
  14.
  kaddafi'nin bahtsız bedeviye çevirdiği, bir dönemin başbakanı.
  15.
  akp ye kayan milli görüşçülerin pişman olup, değerini yeni anladıkları siyasetçi.
  16.
  (bkz: salya)
  17.
  alman ekolünde eğitim görmüş, mühendis olarak hayatına devam etmiş, akademik hayatta başarılı olmuş, 40 yaşında sekreteri ile resmî nikah ve gayet ladinî bir düğünle evlenmiş, siyasete o dönem için liderliği boş olan islamcılık üzerinden girmiş, başbakanlık yapmış emekli ve yaşlı bir zattır. fikirleri millîdir. milli görüş adlı islamî/millî çizgideki hareketin kurucu lideridir.
  18.
  türkiye cumhuriyeti siyaset tarihininde kürtçülük yapıyor diyerekten siyasi yasak getirilmiş tek türk liderdir...

  bu yasak, siyasi hayatı boyunca gördüğü en büyük yasaktır ve bingöldeki o ünlü bir o kadar da manidar konuşmasından dolayı getirilmiştir...
  19.
  gün itibariyle "hacca giden dahi siyonizme çalışıyor" diyen zat-ı muhterem. http://www.radikal.com.tr/radikal.aspx?atype=radikaldetay&articleid=945438&date=17.07.2009&categoryid=78&ref=bulten
  20.
  her cuma düzenli hutbe veren eski başbakan.
  21.
  81 yaşındaki siyasetçi.hapşırsa ölücek diye korktuğum insan.
  22.
  "bu memleket bir tane adam yetiştirdi, o da dinci çıktı".( ismet inönü).
  23.
  ettiğini bulan, zamanında bölüp sonra da bölünen zat-ı muhterem.
  24.
  (bkz: gulu gulu dansı)
  25.
  partisine oy vermeyenleri "..onların dini patates dinidir" diye nitelemiş insan.
  şimdi hemen eksi oyu basacak erbakancılar için konuşmanın tarihi bile notlarım arasında var. aklımda 16 mayıs 1991 diye kalmış. buna benzer birşey olması lazım tarihin.
  herneyse eğer erbakan din hakkında birşeyler öğrenmek isterse kendisine din dersi vermeye hazır gençlik burada.
  26.
  cumhuriyet sonrası siyaset tarihinin en ileri görüşlü ve en "devrimci" politikacısı. 40 yıldır söyledikleri tek tek doğru çıkmasına rağmen, değişik tarzı ve medya provokatörleri yüzünden televoleci yurdum insanının gözüne bir türlü giremeyen siyasi şahsiyet.
  hürriyet ve günaydın dışında gazete okunmayan 80 öncesinde tv de sesi inceltilerek verilirdi. attığı temelleri kamyona yükleyip yeni temel olarak gösterdiği yalanına herkes inanmıştı. yetmişli yıllarda "ağır sanayi" dediği zaman deli damgası yemişti. halbuki kıbrıs davasının ardındaki şahsiyetin o olduğu hep söylendi. seksenli yıllarda uyguladığı benzersiz teşkilatlanma yöntemleri ile doksanlı yıllarda iktidar oldu, bu sefer şeriati getiriyor diye indirildi. halbuki denk bütçe ve havuz sistemi gibi iki büyük devrimi o getirdi.
  ikibinli yıllarda onun siyasi çocukları olgunlaştı ve bugün kendisi değil ama siyasi düşünceleri iktidarda. bakmayın siz akp ye amerikancı demesine. onun tohumunu attığı ve çağdaşı olan siyasilerin düşünce olarak bile yanında yaklaşamadığı "milli nizam projesi" iktidarda..
  27.
  (bkz: kanlı mı olacak kansız mı olacak)

  yıllardır kanlı siyaset devam ediyor. belki insanlar vatan, bayrak, millet kutsal değerlere sarılıp akan kanı bunlar uğruna akıtılan kan olarak algılasa da işte bu iktidarın el değiştirmediğinin en net kanıtı. erbakan bölüşümde adalet istedi diye hem kendi yandı hem biz yandık, yanmaya da devam ediyoruz.

  erbakan rejim tüccarlarının gözlükleriyle bakanlar tarafından anlaşılması imkansız bir kişiliktir.

  istanbul borsası, medyası, tüsiad'ı erbakan'ı nasıl tanımlıyorsa bilinsin ki o erbakan değildir. erbakan zalim bir sistemi temelinden sallamıştır, laiklik işin kılıfıdır. atlamayın üzerine hemen...
  28.
  yesil sermaye diyerekten dünyanin dört bir yanini gezmis faizsiz kazanc, dine devlete hizmet palavralariyla cesitli holdinglere ortak toplamis zira 2000 yilindan itibaren kar payi alamayan ortaklarin yaninda olmamis, yolun yarisinda birakmis olan sahsiyet. ama allah i var akilli adam. onun aklina fikrine ihtiyacimiz var diyorum.
  29.
  iktidara geldiğinde 28 şubatın olacağını göremeyecek kadar ileri görüşü siyasetçi.
  not: 40 yıl ileriyi gören erbakan nasıl olur da d8'i kurduktan sonra, havuz sistemine geçtikten sonra darbe olacağını görmez diye merak etmekteyim.
  30.
  1974te ecevitin chp si ile koalisyon kuran, bir yıl sonra da ona karşı kurulan mc (milliyetçi cephe) hükümeti içinde mhp ve ap ile yer alan, 12 eylül sonrasında ilk defa 1991 seçimlerinde %16 küsür oy ile dikkat çeken, radyodaki konuşmasıyla korku uyandıran, ardından önce 1994te yerel seçimlerde ardından 1995 te genel seçimlerde başarı göstererek (%21) dyp ile refahyol hükümetini kuran, 28 şubat ve sonrasındaki süreçte siyasetten uzaklaşsa da uzaktan kumandalı partiler kurduran, iktidar için her yolu mübah gördüğünü defalarca gösteren teokrasi yanlısı politikacı.
  31.
  erdogan'ın hocası.
  32.
  yersiz siyasi hamleleri ile 28 şubat süreci gibi büyük bir yanlışa zemin hazırlayan, kendi düşüncesine en büyük kötülüğü dokunan lider. havuz sistemi ile bütçeyi denk getirmesi matematiksel olarak doğru olmakla birlikte, siyasi ve sosyal açılardan incelendiğinde faciadır. kayıp trilyon davasından hüküm giydiği herkesçe malumdur.
  33.
  siyasal islam diye bişeyin olamıyacağını bilmeyen zevatlar topluluğunun önde gideni.islamı demokratik hede hüde ne demek lan biri açıklasın bana.
  34.
  bu sabah ölmüştür. bana göre başarılı bir mühendis, başarısız bir siyasetçi ve devlet adamıdır. siyasal islam denen ucubeyi türkiye'nin başına bela etmiştir. bugün halk içindeki kutuplaşmanın baş sorumlularından biridir. her şeye rağmen insan bir garip hissediyor, dile kolay kırk küsür sene. söyleyecek çok da fazla bir şey yok. kendisini tarih yargılayacaktır.
  35.
  "yaramazlık yapan çocuklara" üzerlerinden çıkarıp attıkları milli görüş gömleyini giydirecekti daha... ama olmadı. kefen giydi.

  (bkz: acımız büyük) vs (bkz: gözlük büyük)
  36.
  o kadar müslümandı ki pazar günü öldü.
  37.
  halife ayaklarindaki dumbuk
  38.
  bu gece otobüsle istanbul'a dönerken Yıldız Ecevitin "Orhan Pamuk'u Anlamak" kitabında Yeni Hayatta anlam/tasavvufi altmetin incelemesini okurken kafamın üstünde bi adet daha lamba yandı: "son nefesine kadar siyasetle uğraşan Erbakan hoca, bi salik olarak hakikat yolunun neresinde kaldı?"

  not mot*: 20 yy.ın 2. yarısında Türkiye'nin Demokrat ya da sağ kolunu oluşturan üç büyük siyasi lider; Süleyman Demirel, Turgut özal ve Necmettin Erbakan Nakşibendi tarikatına mensuplardı.
  39.
  ilk yerli malı otomobil olan Devrim' in üretilmesi aşamasında görev yapan mühendislerden biridir kendileri. Keşke hep mühendis olarak kalsaydı.
  (bkz: Kayıp trilyonların sahibini kaybettik, hükümsüzdür.)
  40.
  ölümü için e artık normaldi dedirten insan evladı.
  41.
  istanbul erkek mezunudur. evet, bizim okuldan böyle ilginç insanlar da çıkabiliyor.
  42.
  sadece lafta iyi başkanlardan biridir. (lafta dincilerdendir) bugunkü abdullah ve tayyip ögrencileridir. kendine yakısır ögrenciler yetistirdi soyguncu ögrenciler yetistirdi.

  kayıp trilyon davası sonuclanmadan öldü. bir zamanlar birde darbe olmadan önce şu lafı vardır aklımdan hiç çıkmaz türkiyeyi islam cumhuriyeti yapmak üzereydiki ordu el koydu iyiki el koydular. sagcı solcu davalarında dediği laf şuydu;

  kan biraz daha akacak akmalı ama bunun ödülünü alacaz tarzında birşey söyledi. bu lafından sonra zaten hükümete ordu el koydu siyasi yasamı boyunca bu nidalarda ne zaman konussa islamı siyasete karıstırmaya kalksa güzel ordum bu ise hep el koydu gurur duyuyorum ordumla. bugun cenazesi defnedildi binler ugurladı umarım akıttıgı kanlar yanına kalmaz.
  43.
  Bosna'da kahraman Türkiye'de "çağdaş" kesimlerce dolandırıcı olarak kabul gören cenazesine 78 ülkeden vatandaşın katılarak 1,5 milyon insanın vatan caddesini doldurduğu değeri bilinmemiş lider. Kendisi döneminde sanayi de büyük adımlar atmıştır.Şimdilerde olduğu gibi her köşeye avm yerine sanayi tesisi açan,itü makineyi 3 senede bitirmiş deha insan.