kullanıcı girişi

kullanıcı adı veya e-mail

Şifre

üye olcam | şifremi unuttum

giriş
Yeni > Eski
Eski > Yeni
A'dan Z'ye
Z'den A'ya
Başlangıç
Bitiş
Tanımlarda arat
Entrylerde arat
İyisinden
gündemler (200)
sayfa >>

  pink floyd

  1.
  dünyanın gelmiş geçmiş en iyi grubu.
  2.
  saykedelik rock müziğin* ismini koymuş olan gruptur.

  elemanları şu şekildedir:
  syd barrett
  roger waters
  david gilmour
  richard wright
  nick mason

  syd barrett'ın aşırı lsd kullanımına yönelik hayattan ve herşeyden kopması sonucu 1968 yılında gruba david gilmour'u dahil ederler..

  diskografi şöyledir:

  1967 the piper at the gates of dawn
  1968 a saucerful of secrets
  1969 more soundtrack from the film more
  1969 ummagumma
  1970 atom heart mother
  1970 the best of the pink floyd cloumbia records'tan bir toplama
  1972 relics
  1971 meddle
  1972 obscured by clouds
  1973 the dark side of the moon
  1973 a nice pair dark side of the moon başarısından sonra emi'dan ilk iki albümü içeren bir çift plaklık toplama, grubu tanımayanlar için
  1974 masters of rock yine cloumbia records'tan bir toplama
  1975 wish you were here
  1977 animals
  1979 the wall
  1981 a collection of great dance songs liste başarısı sağlamış, cloumbia records'tan bir toplama
  1983 the final cut
  1983 works amerika'da pink floyd toplamaları yayınlamayı kendine şart koşmuş cloumbia records'tan başka bir toplama
  1987 a momentary lapse of reason
  1988 delicate sound of thunder
  1992 shine on grubun yirmibeşinci yılını kutlamak için hazırlanmış, 8 albüm içeren 9 cd'lik dev toplama arşiv
  1994 the division bell
  1995 pulse
  1995 london 66-67 ep
  1997 1967: the first three singles ilk albümden önceki single'ların toplaması
  2000 is there anybody out there the wall live 1980-81
  2001 echoes the best of pink floyd
  2007 oh by the way pink floyd'un şimdiye kadar çıkan bütün diskografisinden mürekkep bir komple arşiv set. sadece cd olarak yayınlandı.

  pink floyd, ayrıca michelangelo antonioni'nin 1970 tarihli zabriskie point isimli filmi için de jerry garcia gibi isimlerle beraber soundtrack albümünde yer almıştır..
  3.
  babamın zevkle dinlediği, muhtemelen torunlarımın da zevkle dinleyeceği zamanlar üstü, muhteşem grup.
  4.
  "dark side of the moon" albümü listelerde 14,5yıl kalarak ulaşılması zor bir başarıyı elde eden grup.pink anderson ve flyod council adında iki jazz sanatçısının isimlerini " pink floyd" şeklinde birleştiren ve gruba ismini kazandıran kişiyse (bkz: syd barrett)
  5.
  grup uyelerinin birer birer olmesi insani garip huzunlere zerk ediyor. pink floydu dinlemeye baslar ve bir daha isteseniz de birakamazsiniz. derslerde, sinavlarda kafanizda calar da calar hic bir seye konsantre olamazsiniz. asiri dozda bagimlidir fanlari, her yerde en iyisi pink floyd ulan diye kavga ederler, iyi de ederler. yaninizda begenmeyen biriyle dinlerseniz iskenceye donusur. en iyisi 2-3 floydianla birlikte karanlik bir ortamda dinlemektir. birkac saatligine dunyadan ayrilip ayin karanlik yuzune dogru yolculuga cikmak gibisi yoktur.
  6.
  blues ustası pink anderson ve floyd councilin isimlerini birleştirerek "the pink floyd sound" olarak belirlemiştir. ilk zamanlar yerel bir kitleye sahip olsalar da kullandıkları görsel efektler ve sahne performansları ile kısa denilebilecek sürede ulusal kitleye sahip olmuşlardır.
  7.
  saykodelik rock müziğin tanrıları.
  8.
  echos,high hopes,comfortably numb adamı alıp götüren parçalarıdır.bunları dinledikçe uçup kafayı üşütürsünüz yada üşütüp kafayı uçarsınız.
  9.
  60lı yıllarını geride bıraktıktan sonra; psychedelic*ten ziyade progresif müziğe yönelmiş, oldukça başarılı işler yapmış, yıllanmış şarap gibi, arşivlik insanlar..
  10.
  how become comfortably numb diyerek dünyanın en güzel sorusunu benim icin sormuslardır birde uyumaya calısırken dinlenince daha bi hos olurlar özellikle ummagumma albümü pışpışlanmış çocuk gibi yapar bu bünyeyi.
  11.
  muhteşem gruptur fakat her muhteşem grup gibi yobazlar tarafından istilaya uğramış bir hayran kitlesi vardır. default boğaziçili grubudur da aynı zamanda! hayatında dinlediği 3-5 kalite gruptan biri pink floyd olan, hatta belki de tek grup olan bir çok insan etrafta dolaşmaktadır ki aralarından en tehlikelileri floydian olduğunu iddia edenlerdir*. dünyanın gelmiş geçmiş müziğe en ağır yön veren grubu oldukları kesindir, dinlediğiniz en alakasız grupta bile bir pink floyd etkileşimine rastlamanız sizi şaşırtmamaya başlar bir kaç denemeden sonra. ama gelin görün ki bu onları dünyada kalite müzik yapan tek grup yapmaz. özgün olmak müziğin varlığı için tek başına yeterli değildir. tabii ki belirli bir özgünlük seviyesi tutturulmazsa ortaya serdar ortaçımsı ucube müzik anlayışları çıkar fakat bu demek değil ki pink floyddan esinlenen her grup birer hiçtir. aynı davranış yapısına dream theater veya tool* hayranları arasında rastlamak da mümkündür. kesin olan tek bir şey var ki pink floyd gibi kalite olan değil, kalite yaratan gruplar bu yobaz hayran kitlesine mahkum olsalar da, aslında asla haketmedikleri bir kitledir.
  12.
  ayakkabı yapıştırıcılarında yazar , uygulamadan önce uygulanacak yüzeyi temizleyin diye.

  high hopes
  4.55'e kadar her şeyi akıtıp götürür içinden
  4.55'de balyozu indirir gafana, sonra da işler de işler.
  13.
  daha çocukluk yıllarım da tanıştığım ve bu yüzden ömrümden bir yüzyılı alıp götürmüş gruptur. şimdi şöyledir, efendim.
  daha 7 yaşlarımda, bizim gramafondan bu abilerin çaldığını duyardım. babam otururdu her zaman ki koltuğuna ve sigarasını içerdi. sonra derdi ki, bu var ya bu grup asla unutulmayacak. hayır, kızmıyorum babama gençliğimin yarısından fazlasını progresive rock dinleterek beni duygusal birisi yapmasına. belki de artık eskisi kadar dinlemiyorum, çünkü babamı ve o günleri hatırlatıyor. ama dinlemeye başlandığı zaman da bırakılmıyor ki, bıraktırmıyor.
  neyse pink floyd yazdıkları sözler ve melodilerle halen daha hayatımız da, duygularını halen daha kaybetmeden yaşatmaktadırlar.
  şimdi bu grupta öyle bir adam vardır ki, ben yeryüzüne bir daha geleceğine inanmamaktayım. nick mason amcanın o bateri ritimleri bizleri, yerden yere vurmadı mı? be gençler.
  14.
  (bkz: echoes )