kullanıcı girişi

kullanıcı adı veya e-mail

Şifre

üye olcam | şifremi unuttum

giriş
Yeni > Eski
Eski > Yeni
A'dan Z'ye
Z'den A'ya
Başlangıç
Bitiş
Tanımlarda arat
Entrylerde arat
İyisinden
gündemler (200)
sayfa >>

  pkk

  1.
  uzun yıllardır türkiye'in başına bela olmuş etnik bir terör örgütü.
  2.
  acilimi partiya karkeri kurdistan'dir.
  3.
  (bkz: lanet olsun sana)
  4.
  kısaltmasını bazı dindar ve karşıt siyasi görüşlü kürtlerin kasten "partiya 'kafira' kurdistan" (kürdistan kafir partisi; aslı: kürdistan işçi partisi) diye yanlış yaptığını duyduğum, kimine göre kanlı bir bölücü terör örgütü, tam aksi yönde kanılara sahip diğer kimilerine göreyse özgürlük savaşçıları yahut gerillalardan müteşekkil olan bir militan oluşum.

  aslına bakılırsa terör eylemleri yaptığı aşikar olduğundan bir terör örgütüdür, ama diğer yandan da kürtlerin şikayetlerinin ve acılarının, çoğu yanlış bir biçimde bile olsa, duyulmasını sağladığı da doğru olsa gerektir.

  ancak bazıları için daha önemlisi şudur ki, türkiye cumhuriyeti'mizin elitleri gibi bu devlete güneydoğuda sözde rakip olan pkk'nın elitleri de temsil iddiasında bulundukları halkın geleneklerine ve inançlarına karşı son derece soğuk, cahil ve fransız kalmış insanlardır. apo da denen pkk lideri abdullah öcalan'ın doksanlı yılların ortalarında, din karşıtı bir sosyalizmden vazgeçip kürt halkının islamî inanışlarını kucaklayan bir yola evrildiklerini söylediği bazılarınca özellikle dile getirilse de böyle bir beyan hiçbir anlam ifade etmemekte ve hiçbir doğruluk değeri taşımamaktadır. pkk ve ona dost oluşumlardan gelen bu tür beyanların kürtlerin desteğini kazanma yönünde propaganda amaçlı, dürüst olmayan beyanlar oldukları aşikardır. din karşıtı bir ideolojiyle bu denli yoğrulmuş bu insanların bir anda islam'ı kucakladıkları aklın kabul edebileceği bir şey olmamakla beraber, pkk ve dtp'nin üst düzey yöneticilerinin dine bakışlarında hiçbir olumlu değişim olmadığı gözlem yoluyla da ispatlıdır.

  partiya kafira kurdistan açılımını kendisine bir arkadaşımın söylediği diğer bir kürt tanıdığım bu açılımı duymaktan çok müteessir olmuştu. o günden beri bu konu hakkında biraz daha düşündüm: pkk'yı olmasa da bazı kürt yurttaşlarımızın çoğu birtakım yanılgılardan kaynaklanan bu pkk hassasiyetlerini artık anlıyorum. pkk'yı iyi bir şey zanneden her kürt bir terörist değildir, ama kanaatimce, çok okul okumuş bile olsa, cahildir. burada cahil kelimesini salt "bilgisiz" anlamında değil, şu anlamda kullanmış bulunuyorum: "ya bilgisizlik ya da yanlış ve önyargılı bilgilenme yüzünden, ya da düpedüz bozuk bir zihinden dolayı sağlıklı düşünemeyen."
  5.
  mensupları insanlıktan çıkıp hayvanlığa doğru geçiş yapan örgüt.
  6.
  maşa.
  7.
  dağda kadın personelini orospu ihtiyacını karşılasın diye bulunduran örgüt.
  ayrıca nisan 2000 de yaklaşık 40 köpeğini öldürdüğümüz topluluktur. *

  edit : sanırım bi kaç tanesi sağ kalmış. henüz dağa göt vermeye çıkmamışlar.
  8.
  (bkz: it sürüsü)
  (bkz: vatan haini)
  (bkz: terörist)
  9.
  1998'de türk silahlı kuvvetleri'nin "yarasa operasyonu" adı verdiği bir operasyonla türkiye cumhuriyeti adaletine teslim edilen, yapılan yargılama sonucunda işlediği terör suçları nedeniyle müebbet hapis cezasına çarptırılan şemdin sakık'ın zamanında ileri gelenlerinden biri olduğu terörist örgüt.
  şemdin sakık 11 yıl sonra yaşadıklarını, büyüdüğü çevreyi, ailesini, kısacası geçmiş yaşamını sorgulamış ve bakın örgütle ilgili hangi kanılara varmıştır:

  "Üvey anne dayağı, baba, amca, ağabey, komşu şiddetiyle büyüyor bölge çocukları. Çok kalabalık aile ortamlarında ihtiyaçları olan sevgiden, ilgiden yoksun kalıyorlar. bu da onları, öfkeye, öç almaya itiyor. büyüyüp bir genç olunca devlette iş bulanlar bir şekilde kendini güçlü hissediyor, kurtulmuş sayıyor. ama ortada kalanlar ki bunlar büyük çoğunluğu teşkil ediyor, ister istemez bir kurtuluş arayışına giriyor. İşte dağa çıkanlar bu grup içinde kalanlardır. aslına bakarsanız, dağa yönelen çocuk ve gençlerin yüzde 90'ının devletle, rejimle bildik bir sorunu yoktur. yaptıkları aileye, onları ezen herkese ve her şeye karşı güçlü olma, adam yerine konma arayışıdır. devlet düşmanlığını dağda, örgütte öğreniyorlar"

  "Çıktığım dağlarda neler yitirdiğimi bir ben bilirim. dağa çıktıktan sonra, kişilik, duygu, düşünce ve yeteneklerimi yitirdim. Önce kendimi, sonra çevremi kaybettim. neyim varsa hepsi birden yok olup gitti; geçmişim, bugünüm, geleceğim, sağlığım, kişiliğim, umutlarım, hayallerim, ailem, akrabam ve dostlarım... geride, özüme aykırı bir maske yerleşmiş olarak kaldı yüzümde, kaşlar çatık, surat asık, gözler dumanlı ve boşlukta asılı kalmış, saç-sakal karışmış, her tarafı kirli bir maske. Şiddet ortamının yarattığı maske"
  10.
  adam öldürerek hak aradığını sanan orospu çocukları topluluğu. *
  11.
  bugün de barış adına 7 askerimizi şehit eden, dünyadaki tüm orospu çocuklarının tek çatı altında toplanmış hali.
  12.
  bu gün açılım yapmış orospu çocuklarıdırlar.
  13.
  dünyada terörist denildiğinde akla ilk gelen israil'in organ kaçakçısı* askerleriyle güle oynaya eğitim yapan türk silahlı kuvvetleri tarafından terörist olarak nitelendirilen parti. yasa dışı kadın ticareti yapan uÇk'yı* canı gönülden savunanlar tarafından kadınlarla yattıkları söylenir...
  afganistan'da haşhaş tarlalarının selameti için istanbul'da mücahit (taliban) yetiştirenlece uyuşturucu ticareti yaptıkları anlatılır. (doğuda korucu aşiretlerinin uyuşturucu kaçakçılığına göz yumulmasından bahsetmiyorum bile, uyuşturucu tacirlerinden alınan paralarla kontrgerilla örgütleyenlere hiç lafım yok hele...)
  abd beslemesi rabia kadir'e laf söyletmeyenler "maşa" der bu örgüte.

  dedikleri doğru da olsa, yanlış saat günde iki kere doğruyu da gösterse kendilerine nasihatım aynaya bakmaları.

  değil mi canım sözlük.
  14.
  başarılı bir terör örgütü.

  evet bugün bilmem kaç kişi pkk'dan ayrılıp ülkeye girdiler ellerini sallaya sallaya, bir parti lideri de "bunlar tutuklanmamalıdır" diye talimat verdi.

  bence adamlar başarılı, bu resmen zafer...
  15.
  (bkz: pekeke)

  militanları dtp millet vekilleri tarafından meclis aracı ile karşılanmış terör örgütü.
  16.
  eşşeğin bir yerine su kaçırdılar artık. millet olallım diye adamlar türkiye'nin göbeğinde ekümenlik kurdular. kuracaklar. kurduracaklar.
  18.
  şu hayatta bela okumaktan tek çekinmediğim, hatta en büyük belayı bile az bulduğum şerefsizler topluluğu. bunlar kadar öfkeli olduğum, kendini türk olarak tanımlayan bazı şeref fakirleri de mevcut ülkemde, hem de ülkemin taa tepesinde. bunlar pisliklerini askerimin üstüne kusarken kan akıtırken sen nerdesin be adam?bu ne yüreksiz, ne onursuz bir duruştur? yurdum insanı tansu çilleri arar olmuş, ben nasıl ağlamayayım şimdi ülkemin haline?ne zaman duracak akan kan, ne zaman dinecek masum insanların göz yaşı?
  19.
  çok acı çekmiş bir toplumun öfkesiymiş efendim.

  öyle buyurmuş ahmet altan. her acı çeken adam mı öldürsün anlamadım şimdi. hani barış istiyodun sen, nasıl olacak bu işler. nasıl?
  20.
  bbc ve cnn gibi yabancı yayın kuruluşlarının mensuplarına terörist yerine rebel yani isyancı dediği terör örgütü.
  21.
  işlerine geldiğinde gerilla, işlerinde geldiğinde ezik, işlerine geldiğinde de özgürlük ve demokrasi savunucusu kılığına bürünen, ab'nin verdiği gazla hayal alemine gezintiye çıkan, o gazla sivil-asker demeden insan öldüren çapulcu takımı; terör örgütü...
  22.
  .rospuçocuğunun kısa okunuşu
  23.
  açılımının kürtçesi* partiye karkere kurdistan'dır ya da her ne boksa!
  24.
  lanetliler sürüsü. ahirette cehennem ateşine odun olarak katkı verecekler.
  25.
  rivayete göre bu örgütün bir geleneğide dağdan şehire her indiklerinde kendi anneleriyle ilişki yaşıyorlarmış aklıma ister istemez hangi kız hayvanla ilişkiye girerki sorusu gelir * mitinglerde apo anam sana kurban olsun diye bağıran orospu çocuklarıda çok sayıdadır.
  26.
  nereden nereye denilecek orguttun kisaltmasidir.
  27.
  herkesin küfretmekten adam gibi bir bilgi aktarmadığı örgüt.

  ilk kuruluş aşaması 1974'lü yıllara rastlar. bu dönemde yapılan çubuk buluşması ve tuzluçayır toplantısı ile örgütü kuran kadrolar türkiye solunun kürt sorununun çözümü konusunda yetersiz kaldığı görüşündedir. bu farklı bir örgüt anlayışını beraberinde getirecektir. ayrı bir kürdistan hedefi onu türkiye solunun birleşik sosyalist türkiye idealinden ayrıştıracaktır. sosyalist birleşik kürdistan söylemi örgütün temel motivasyonu olmuş ve bu konuda varolan diğer kürt hareketleri silahlı mücadeleyi benimsemedikleri için diğer kürt hareketleriyle de ayrışma yaşanmıştır. bu toplantıya katılan kadroların ayrı bir örgüt fikrinin temelidir. 27 kasım 1978 tarihinde diyarbakırın lice ilçesi fis köyünde yapılan toplantıda partiya karkeren kurdistan adını almıştır.

  açılımı kürdistan işçi partisi olan pkk, teorik olarak mahir çayan'ın suni denge tezlerine yaslanmış, örgütsel yapıyı ise filistin halk kurtuluş cephesi'nden esinlenmiştir.

  bu ne demektir? pkk sadece silahlı üyelere sahip değildir. pkk'nin siyasi bir yapısı ve bir de silahlı bir yapısı vardır. ve hatta bu iki yapı aslında birbirinden farklılaşır ve pkk bir nevi silahlı kanat ile siyasi kanat arasında bir çatı örgüt olur. örgütün bu silahlı ve siyasi kanatlarının isimleri sürekli değişse ilk adları argk (arteşe rızgariye gele kurdistan-kürdistan halk kurtuluş ordusu) ve ernk (eniya rızgariya netawa kurdistan-kürdistan ulusal kurtuluş cephesi) dir.

  pkk aynı zamanda bir cephe örgütlenmesidir ve temeli ordu-cephe-parti düşüncesine dayanır. ordu silahlı kanat, parti siyasi kanat iken, cephe gerek silahlı kanatta gerekse siyasi kanatta parti üyesi olmayıp partiyle birlikte hareket edenleri kapsamaktadır.

  bekaa vadisi'nde egitim alan ilk pkklılar 15 ağustos 1984 yılında şemdinli ve eruh'u basmıştır. bu dönemde ağalık ve devlet karşıtı bir siyasi çizgi izlenmiş partinin çekirdeği kürt işçileri ve yoksul köylüleri olarak nitelendirilmiştir. aynı dönemde bayrak yıldız içinde orak çekiç olmuştur. pkk yine bu dönemde güç olmak için doğuda kendisine rakip gördüğü türkiye sosyalist hareketine ve kemal burkay ekibine saldırmış, bu saldırılardan tunceli'de 5 tdkp üyesinin öldürülmesi ses getirmiştir.

  pkk içindeki değişim sscb'nin çözülüşü ile başlamıştır. pkk bu dönemde sosyalizm hedefini geri çekmiş ve öcalan'ın yakalanmasına kadar "ne olursa olsun kürdistan olsun" gibi bir formülle hareket etmiştir: ağalarla uzlaşılmış, kürt kapitalistlere zeytin dalı uzatılmıştır. aynı dönemde parti bayrağındaki orak çekiç çıkarılmış ve sınıfsız bir toplumu simgeleyen yıldız benimsenmiştir. sarı kırmızı yeşil içinde yıldızlı bayrak örgütün resmi bayrağı olmuştur.

  http://dusuncekahvesi.files.wordpress.com/2009/10/pkk1.png*

  *

  1991 yılında yaşanan körfez savaşının ardından ırak'ın kuzeyinde doğan boşluktan yararlanan pkk burada şimdi Türkiye'nin başına bela olan kampları kurmuştur. EN önemlisi de kandil dağındaki kamptır. Bir diğer önemli değişim ise avrupa'daki kürtlerin örgütlenmesidir. örgütün maddi kaynağının temeli olan Avrupalı kürtlerin çoğu da bu partiye aslında üye değildir.

  1999 yılında öcalan'ın yakalanmasıyla örgüt silahlı militanlarını ülke dışına çıkarmış birleşik kürdistan (suriye, türkiye, iran ve ırak topraklarının bir kısmını kapsayan bölge) fikrinden vazgeçmiştir. bunun yerine pkk "demokratik konfederalizm" adı altında bugün içeriği netleştirilmemiş bir düşünceyi benimsemiştir. temel olarak bu düşünce kürtlerin anayasal haklarının tanınması ve kendilerine ait özerk bir bölge olmasıdır.

  ha örgütün ilk adı ise apo'cular olarak geçer. bu adın nedeni sanlıurfa'da 78 sonrası ülkücülere yönelik silahlı eylemleri nedeniyle kendilerine verilen isimdir. o dönemlerde henüz pkk'den kimse haberdar değildi.
  28.
  sevmeyeniyle birlikte, destekleyeninin de çok olduğu örgüt.
  29.
  vatan haini oluşumdur.
  30.
  orospu çocukları topluluğu..
  31.
  kendi annesini yerde bulmuş, kendi annesini sikmesi ihtimali olan yazar orospu çocuklarının milletin * günahsız annesine ağza alınmayacak küfürler etmesine sebebp olan başlık. böyle olunca hal, bu zihniyette olunca vatanını seven ve terörden nefret edenler bir yerde hak ettiklerini de göstermiş olmakta olacaklar. böyle göte böyle yarrak dedirtir insana.
  32.
  (bkz: pkklılara laf söyletmeyen orospu çocukları toplulugu...) da mevcuttur ne yazık ki bu ülkede...
  33.
  açılımı:partiya karkeren kürdistan, türkçe:çürdistan işçi partisi (sadece kelimelerin başındaki harfleri(çip) tersinden(piç) okuyun)
  okunuşu:pekeke veya pekaka
  anlamı: piç kargalar kafilesi, plansız kafasızlar kafilesi...
  34.
  kurt halki adina bir savas yuruttugunu soyleyen teror orgutu.

  turk insaninin da pkk'yi elestirme tarzina bayiliyorum. orospu cocuklari, pic demekten oteye gecemiyorlar. ondan sonra da neden var bu adamlar? olaylara bu kadar yuzeysel bakan gerizekalilar olduktan sonra daha cok pkk olur, daha cok asker olur, gerilla olur.. olan iki halka, ulkemize olur. hayirli bolunmeler.
  35.
  bide bi çözüm yolu söyleyecegine sadece eleştirileri eleştirmekle yetinen gerizekalılar vardır ki bunlar o ilk baştaki gerizekalılardan daha bi gerizekalıdır kanımca...bizde biliyoruz dogu bölgelerine ekonomik açıdan destek verildiginde egitim ögretimde desteklendiginde istihdam saglandıgında bölgede terör denen bişey kalmayacak...ama öyle deyince de yapılmadıgı için sinirimizi küfrederek kusmak ihtiyacında bulunuyoruz..pkk lılar degil sadece orospu çocugu olan pkk lılara yaşama izni verenlerde ayrıca...
  36.
  orospu cocugu orgutun kisaltmasi, picler ayrica.

  bugun pkk'ye orospu cocugu diyenler ayni zamanda filistin'de ki direniscileri bas taci yapiyor, uygurlu eylemcilere helal olsun diyor, cecenistan'daki teroristlere ozgurluk savascisi diyor. ben de gulmekten oluyorum be sozluk.
  37.
  bugünkü işçi bayramında gerçekleşen 1 mayıs 2010 sarıyayla karakol baskınına neden olmuş terör örgütü.
  38.
  aslinda etnik degil, temelde ideolojik teror orgutudur.

  asil hedefi marksist-leninist yapilanma ile sosyalist bir devlet kurmaktir ve ulus bilinci leninist pratikte amac olarak kullanilabilir (bu konuyla ilgili "uluslarin kendi kaderini tayin hakki" kitabi mevcut). sosyalist devlet kurma yolunda mevcut devlet yapisini bolmek icin ve uygulamayi kolaylastiracagi icin kurt milletini konunun odaginda tutmaktadir.

  ..daha dogrusu boyleydi.

  ne zamana kadar? berlin duvari yikilana kadar. berlin duvarinin yikilmasi, sadece biraz moloz yigininin ortaya sacilmasindan cok daha derin iz birakmis kuresel bir kilometre tasidir insanlik tarihinde. hatta sscb'nin kendini lagvetmesi bir yana, berlin duvari bir yana bile denilebilir.

  berlin duvarinin yikilmasi ve sosyalizmin artik uygulanabilirliginin olmadiginin bir cok sol orgutlenme tarafindan farkedilmesiyle, pkk da kendi paradigmalarini degistirmistir. hatta bu donemde orgut sozde bayragindaki orak-cekic'i kaldirmistir. kendisini daha ziyade kurt-milliyetcisi bir orgut eksenine oturtmustur.

  falan filan.

  ha tabi orospu cocuklugunun en yuksek mertebesidir kendisi, bu kadar yazdim diye bu degisti degil eheh.
  39.
  desteğini avrupadan, istihbaratını amerikadan, silahını ruslardan, taktiğini israilden, cesaretini kürt siyasetçilerden, lojistiğini peşmergelerden, gerillalarını aç ve küçük düşürülmüş kürt gençlerinden, intikamını da sakalı yeni çıkmış türk gençlerinden alan taşeron terör örgütü.
  böyle bir örgütü küfür ederek ve dağlara çıkalım diyerek yeneceğini sanan arkadaşlardan da heralde moral alıyorlardır.
  40.
  emniyet güçlerinin yürttüğü çalışmalarla uyuşturucu kaçakçılığı işlerine bulaştığı kanıtlanan, bu sebeple abd'nin çeşitli kaçakçılık birimleri tarafından da kovuşturmaya uğrama potansiyeli taşıyan; fakat ne kadar ilginçtir ki tam bunun arifesinde bir açılım rüzgarına yönetim kadrosundaki bir grup kişinin "barış grubu" kisvesiyle "dağdan inerek" serbest kaldığı; özünde yasa dışı silahlı suç örgütü, kağıt üzerinde ayrımcılığa uğrayan siyasi parti.

  yalnız "barış grubu" üyelerinin zafer şarkıları eşliğinde yaptığı gövde gösterisi, siyasi güçlerinin de yabana atılmaması gerektiğini gösterdi.

  adeta zafer kazandılar, 25 yıllık kahpe savaşları ve gerek kandırdıkları gerekse karşılarına aldıkları, ellerine silah verilince birilerinin savaşçı ilan etmekte acele ettiği onlarca genç insanın, ayrıca etnik kimliği/ayidiyeti önemli olmaksızın binlerce sivilin cansız bedenlerini bu ülkenin topraklarına düşürmelerini önemsemeksizin.
  41.
  israil ve diğer dış güçlerin taşeron örgütüdür. onlardan aldıkları para ile üst düzey pkk'lılar keyif sürerken, alttaki zavallılar kürtler için mücadele ettiğini sanmaktalar.
  42.
  bir türk derin devleti projesidir.