kullanıcı girişi

kullanıcı adı veya e-mail

Şifre

üye olcam | şifremi unuttum

giriş
Yeni > Eski
Eski > Yeni
A'dan Z'ye
Z'den A'ya
Başlangıç
Bitiş
Tanımlarda arat
Entrylerde arat
İyisinden
gündemler (200)
sayfa >>

  rapunzel

  1.
  bir şatoya kapatılan genç kızın yıllar boyunca uzayan saçlarını camdan sarkıtıp sevgilisinin tırmanarak onu kurtarmasını anlatan masal.
  2.
  nikahlı kocası olmayan bir adamı odasına alan kötü bir kızdır.
  3.
  hep insandan çok bi hayvan ismi gibi gelmiştir kulağıma.
  4.
  Grimm Kardesler'in ayni isimli masalinin baskahramani.

  -- spoiler --

  Hikaye oldukça fakir bir çiftin yeni doğan kız evlatlarını yaşlı bir cadıya vermek zorunda kalmaları ile başlar. Cadı ile komşu olan çiftin erkeği, parasızlık ve annenin sürekli bu komşunun bahçesindeki marulları aşermesi sebebiyle bir gün cadının bahçesinden marul çalar; ancak ikinci kez çalarken yakalanır. Cadının büyü yapmasından çekinen baba, doğan kızını ona vermeyi kabul eder. Cadı doğumdan sonra kız çocuğunu alarak ona aslında bahçedeki marulların türünün adı olan Rapunzel ismini verir.

  Masalın sonraki kısımlarında cadı Rapunzel'i kaçmaması için bir ormanın göbeğindeki yüksek ve merdivensiz bir kuleye kapatır. Buraya her ziyaretinde kulenin tepesine çıkabilmek için Rapunzel'in seneler içinde kulenin tepesinden yere dek uzayan örgülü sarı saçlarını tıpkı bir merdiven gibi kullanmaya başlar. Grimm Kardeşlerin bu masalının hemen herkes tarafından bilinen esas kısmı da budur.

  bilgi wiki'den calinti.

  ama yanlis hatirlamiyorsam bunun böyle fantastik bir devami da vardi. cadi bunlari yakaliyordu da bilmem ne de . sacini kökten kesiyodu da hede hödö.
  -- spoiler --

  ayrica kendileri 2. nesil yazarmis. sanirim bir de galatasarayli. *