seksist - boun sözlük

kullanıcı girişi

kullanıcı adı veya e-mail

Şifre

üye olcam | şifremi unuttum

giriş
Yeni > Eski
Eski > Yeni
A'dan Z'ye
Z'den A'ya
Başlangıç
Bitiş
Tanımlarda arat
Entrylerde arat
İyisinden
günmdeki başlıkları.. (0 başlık)

yok böyle bi şey

1.
en basit tabir ile ifade edersek; cinsiyet ayrımı yapmaktır, yapandır.

bu ayrım erkeğin kadına karşı güçlü olduğunu savunanlarda olduğu gibi, kadının da erkekten üstünlüğünü ya da üstünlüklerini ortaya koymaya çabalayan kişilerde gözükür. halbuki her bireyin eşit olduğunu kabullenmek varken veya erkek ya da kadın veyahut eşcinsel olmasının kişiye ne gibi artı ya da eksiler katacağını sorun haline getirmenin alemi nedir anlamış değilim. herkes kendisine göre kıyaslama yapar ki bu bir nevi kişinin kendisini sınamasıdır ve başarıda önemli rol oynar. fakat konu kıyaslamanın yetenek, başarı değil de cinsiyet olması artniyet ve de humanizme yakışmayan bir tavırdır.

bu ifade kendini hayatın her alanında göstermektedir. hele ki bizim ülkemizde almış başını gitmiştir. kadınlara yapılan zulümler, iş olanakları sağlanırken boy gisteren cinsiyet faktörü, eşcinsellerin gördüğü tepkiler, mesleklerle cinsiyetleri çaprazlama yapmalar...

ama en acımasızı kadınlara orospu muamelesi yapılmasıdır. kadının yerinin sadece yemek yapan işçi, yatakta gösterdiği performansa göre değerlendirilmesi insanlıktan çıkılmış olup, seksistliğin en tepesidir. ki buna tepki olarak da feminizm doğmuştur ve tepkisi ağır olmuştur. bu davranış ya da düşünce biçimi insana göre bir şey değildir, olamaz. herkes hürdür, herkes eşit.