kullanıcı girişi

kullanıcı adı veya e-mail

Şifre

üye olcam | şifremi unuttum

giriş
Yeni > Eski
Eski > Yeni
A'dan Z'ye
Z'den A'ya
Başlangıç
Bitiş
Tanımlarda arat
Entrylerde arat
İyisinden
gündemler (200)
sayfa >>

  tkp

  1.
  (bkz: türkiye komünist partisi )
  2.
  ulusalcı komünist parti..chp'nin komünist versiyonu olan parti.. kürt sorunu konusunda hiçbir sol açılımı olmayan parti.. son seçimde türkiye toplamında 50 bin oy almış ve bu oyla devrim yapılacak sanan parti.. genel başkanı daha dünkü çocuk olan parti.. stalinistleşmiş olan parti..tiiiiii..tiiii..tii..tii.t..
  3.
  milliyetçilik ve ulusalcılık gibi burjuva ideolojilerini baştan reddeden parti.
  toplumun, çıkarları uzlaşmaz sınıflardan oluştugunu ve bu sınıfların çıkarlarının milliyetçilik, ulusalcılık gibi geri kalmış burjuva projelerle ortaklaştırılamayacıgını söyleyen parti.
  dolayısıyla bu partinin içinden ne türk ne de kürt milliyetçisi çıkar.
  türk ve kürt emekçilerinin gönüllü birlikteliğini hedefler. nasıl türk ve kürt işçilerinin ,köylülerinin çıkarları ortaksa, türk ve kürt patron sınıfının da çıkarları ortaktır. dolayısıyla türk ve kürt emekçilerinin kurtuluşu da ortaktır. türk ve kürt emekçilerinin kurtuluşu da emperyalizme , bağımlılığa , gericiliğe ,piyasacılığa yani patron sınıfına karşı ortak mücadeleden geçer. dolayısıyla kapitalistleşme sürecinin doğal sonucu olan ulusal sorunun da bu düzen içerisinde çözülme olasılığı yoktur.
  gençliğin iradesini ,sınıfın aklını temsil eder dolayısıyla başkanının genç olması da bir yerde değiştirme iradesini temsil ediyor.
  diğer düzen partilerinin aksine işçi sınıfının tarihsel çıkarlarını savunan parti felakete sürüklenen türkiye'nin tek çıkış yolunun sosyalist cumhuriyet oldugunu söylüyor.
  4.
  http://www.tkp.org.tr
  5.
  belki de kendi içinde en tutarlı partidir, çeşitli rüzgarlara göre sağa ya da sola yatmaz, hep soldadır zaten. hedeflerinin ve yöntemlerinin, çoğunu doğru bulmasam da kararlı olması takdire şayandır..
  6.
  herşeye karşı parti. sadece kendisi iyi olan parti.

  (bkz: çarşı herşeye karşı)
  7.
  amerikancılığa,gericiliğe ve piyasacılığa karşı olan parti.

  bağımsızcılık, aydınlanmacılık ve kamuculuğa - burjuvazinin bu değerlerin kökünü kazıdığı bir çağda- bir karşıtlık beslememekte hatta bu değerlerin işçi sınıfının tarihsel kazanımları olduğunu, gerçek karşılıklarını ise sadece sosyalist bir cumhuriyette bulabileceğini söylemektedir.
  8.
  chp'nin komunist olanidir.
  9.
  varlığı sosyalist ve özgürlükçü geçinen çoğu insan tarafından hala hazmedilemeyen partidir. bazıları ilkokul çocukları gibi çamurlar atar, bazıları iddialarda bulunur, bazıları birşeylerle suçlar, ama nedense parti dışından hiç kimsenin ideolojik ve destekli eleştirilerle geldiğini görmüş değilim. türkiyedeki sosyalizmin son bulunduğu noktanın '' hayır devrimi ben yapıcam bana ne bana ne siz yapmicaksınız işte aguuu'' olduğunu gösteren bu tenkit güruhu çoğu zaman komik bazen de trajik olmaktadır. yahu açar okur bir insan, bu parti ne demiş ne yapmış ne yapıyor neyi kimi nasıl temsil ediyor? bunu yapmayan kimsenin de oturduğu yerden eleştiri hakkı yoktur. zamanında barışarock forumunda baskın orana karşı çıktığımda insanlar bana : ''sen kesin tkplisin'' demişlerdi. baskın oran gibi bir üçkağıtçıyı sosyalizm adına çıkartıp konuşturan insanların haysiyetine attırma isteğimin dışında bir duygu daha uyandırmıştı bu bende, burdaki salaklar bile bu duruşu kavradıysa bu ülkede hakikaten temelini sağlam atmış dengeli bir partidir tkp. varsın çayhane tayfaları bok atsın, barışarockçılar totaliter bellesin, zartlar faşist zurtlar revizyonist hartlar ulusalcı hurtlar da üniversite öğrencisi orta sınıf çocukları görsün*. ben partimden de duruşundan da memnunum. gölge etmeyin başka ihsan istemez.
  10.
  adıyla tamamen çelişen garip parti. ayrıca yurtsever cephe bünyesinde güzel kızlar barındırdığı için oluşum hızla büyümekte diye duydum. tkp'li çoğu liseli sokakta gördüğümüz özenti rock-çı gençlikten oluşuyor. marksizmi ve leninizmi yeniden imal edip genç dimağlara günde üç öğün yediren beyin tecavüzü. sokakta salak salak gazete satmakla bişi olmayacagını dahi anlamayan insanları barındıran partidir diyebiliriz.*
  11.
  daha dün kısa pantolon giyerken bugün ona buna devrimcilik öğretmeye çalışanlara cevap yetiştirmeyi yıllar önce bırakmış partidir. "ödp ilk önce kırk fırın ekmek yesin, tkp'den cacık olmaz, o öyle yapılmaz böyle yapılır, şu kadar oyla devrim yapılmaz, ne bok yemeye gazete satıyorlar, bu ulusalcı, şunun sapı var bunun çöpü" tarzı yazılar yazan sperm beyinliler bu laflarıyla sağcılardan daha çapsız olduklarını kanıtlar ancak. işte sanırım bu yüzden kaale alınmazlar tkp ve dğer sol partiler tarafından. bok at izi kalsın diye düşünüyorsanız eksik olmayın, yedi düvel tüm kuvvetiyle sola küfrediyor, iki üç sperm beyinli eklense ne çıkar? türkiye'de solcuların birbirine bok atmaktan, birbirlerinin başarısızlığından orgazmik zevk alma seviyesindeki düşünsel dumur sanırım memleketin topluca sağcılaşmasından doğan umut yitimidir. sol bugün güçsüzse, tüm örgütlü gücü 150 bin kişi seviyesindeyse yarın 1.5 milyon olacağını bilerek davranır. bunun için çabalamayan solcu müsveddesinin çenesine vurur ve ona buna bok atmaktan önünü göremez. solun tarihsel referanslarına da küfrettiğinin farkında değildir. o yüzden adama sorarlar: sağcı mısın?
  12.
  ilkokuldayken zorlandığım ondalık sayılar konusunu öğrenmemi sağlamış partidir. başkada bi boka yaramıyor heralde varsa da ben bilmem ahaha.*
  13.
  teorik olarak sosyalist partiler icinde en dogru yerde olan, ancak pratikte bi halt edemeyen, kitaplar teoriler cay ve sigara ekseninde politbüro ekosistemi kurup burada yasayan parti.
  14.
  selzedelere yardım eli uzatan partidir. hatta sabah gazetesi'nde bir selzede "sadece komünistler var" diyerek devletin kendilerine yardım eli uzatmadığını da söylemiştir.
  15.
  oy oranı max %0.2 lere varabilecek olan parti
  16.
  artık "liberalizm"in "sol" sanıldığı bu ülkede tkp'yi eleştirmeden (isteyen bok atmadan olarak okusun) önce sitelerine girip, ne hakkında ne söylediklerini okuyuverin bir zahmet. ha, sol'un anti-emperyalist olabileceğini (olmak zorunda olduğunu) düşünemeyenler zahmet bile etmeyebilirler.
  17.
  kendisini anti-emperyalist olarak tanıtmaya çalışan, ama -çok klasik ifadeyle antikapitalist olmadan anti-emperyalist olunmayacağı gerçeği düşünüldüğünde- olsa olsa anti-amerikancı olabilecek parti.
  son yıllarda insana "e kardeşim bunun ip'den farkı ne" dedirten parti.
  kürt sorunuyla ilgili, yayın organı sol'da yayınladığı yazıların hemen hepsi dtp'li bikaç insanın abd ziyareti cart curt üzerinden "dış mihraklar" söyleminden ibaret olan parti.
  üniversitelere yeni girmiş insanları kemalist söylemlerle tabiri bence caiz "kafalayan" parti.
  sol cenahta üyelerinden en fazla aidat toplayan parti.
  popülistlerin şahı parti.
  oportünistlerin şahı parti.
  son yıllarda bütün siyasetini akp karşıtlığı üzerinden kuran parti.
  2009'da "cumhuriyet sosyalizmle kurtulur" sloganıyla yaptıkları işler sonrasında "hiç mi kimse bilmiyor bunların arasında sosyalizmin ne demek olduğunu" diye düşündüren parti.
  içindeki hiyerarşiyi üyelerinin körü körüne savunduğu parti.
  üyelerin en sık kulladığı söz öbeği "lenin şöyle dedi" olan parti.-lenini hıristiyanların isayı, müslümanların muhammedi gördüğü gibi görüyolar herhalde, sözlerini hadis-i şerif gibi kullandıklarına bakılırsa-
  kendisine komünist diyen şovenist parti.-stalinizmi iyi kavramışlar bu açıdan-
  alttaki sokakta başka gruptan sosyalistleri polis gözaltına alırken, parti bürolarının balkonundan patlamış mısırla aşağıyı izleme politikası güden parti.
  türkiye'de komünizm kelimesinin-zaten çok az olan- itibarının içine eden parti
  ha bu arada belirtmek isterim bu söylediklerimin hiçbiri seksen öncesi tkp için değildir, bilakis onunla hiç alakası bulunmayan, yalnızca sonradan isim haklarını alan sosyalist iktidar partisi içindir.
  18.
  duvarlara ve elektrik trafolarına adlarını yazma konusunda çarşıyla yarış halinde olan partidir.
  19.
  ütopik alemler partisidir.

  kadıköy gençlik kolları başkanı sıkça bizim okul civarlarında arz-ı endam eylemektedir. belki de bizim okuldadır o da, emin olamadım.
  20.
  gerçekçi insanların gerçekçi olarak akp, mhp, ap, dyp gibi partilere oy vermesi ile ütopik kaldığı anlaşılıyor*. chp'yi de sayacaktım ama chp'ye oy veren komünistlerin aklındaki sorulara henüz net bir cevap bulamadım.
  21.
  vatanı dükkan camlarını kırarak kurtarmayı düşleyen insanları barındıran partidir.sosyalizm adı altında ülkesindeki demokrasi kavramına her yönden tecavüz eden stalin gibi bir adamı savunacak kadar uca gitmiş bir partidir.sosyalizme ulaşmak için faşizm kullanarak kendileriyle çelişirler.zaten boktan olan düzeni değiştirmek için şiddet kullanarak daha boktan bir hale getirirler.ayrıca ne kadar acıdır ki adalet için değil güç için savaşan insanları barındırırlar.
  22.
  http://www.gencmeclis.org/
  http://haber.sol.org.tr/
  23.
  (bkz: neüdüğü belirsiz başlıklar)

  edit: buna da mı eksi!*
  24.
  vatanı peşkeş çeken insanların dükkanlarını yani bankaların camlarını kırmayı düşünmüş kimselerin içerisinde olup olmadığı belli olmayan partidir. sadece ve sadece banka camları kıran kimselere gelince... stalin'in kim olduğu hakkında en ufak bir fikri olmayıp götünü popüler söylemin rahatlığına dayayan insanlara dert anlatmak partinin yahut bu insanların görevi değildir.

  evet, imf'ye bağlı olmaları gerektiğini anlayamamışlardır. petkim, telekom vb. satışları anlayamamışlardır. gap etrafının, turistik bölgelerin, dicle ve fırat'ın işletme hakkının satılışını anlayamamışlardır. meclislerde gezen geçmişi karanlık ve pislik dolu mütecavizleri, hırsızları, katilleri anlayamamışlardır. bu düzende anlayamadıkları milyon tane şey vardır.

  maraş'ta hamile kadını satırla doğradıkları için, mamakta 37 yazar yaktıkları için, banka hortumladıkları için, toprak peşkeş çektikleri için, sosyal güvenceyi ve insan haklarını sıfırladıkları için, etnik ayrımlar yaptıkları için, nato ve abd yalakalığı yaptıkları için, küçük amerika olacağız dedikleri için, suikast yapıp öğretim üyesi öldürdükleri, peşi sıra darbeler ve sansürler yaptıkları için kahraman ilan edilmemişlerdir evet.

  edirne'de de "tam bağımsız türkiye" diyen gençler taşlandı, dövüldü, hay bin kunduz gerçekten.

  bir bok bilmeden konuşmayı misyon edinmek işte, bugünün ve aslında her zamanın modası; bir klasik. bravo ya. ne çok zeki insanımız var; şaşırmamak lazım demek ki akıbetimize.

  edit:

  stalin sanatçılara baskı uygulamıştır, öyle ki sipariş konular vererek mayakovski'yi bile bezdirmiştir. dine baskı uygulamıştır. bence bunlar ciddi hatalardır ama bunu yapmasaydı ambargo altında ve propagandaya maruzken ilk defa böyle bir yönetim biçimini uygulamak imkansız olurdu, çünkü sömürdüğü malları ve zenginliği geri isteyen aristokrat uyanık çoktu; dolayısıyla boş konuşmakla da olmaz. bu dönemin dinamiklerini incelemeden eleştiri getiren hariçten gazel attığı gibi sorumsuzdur da. bilmelidir ki zamanında stalin'e yapılan suçlamaların aynı atatürk'e yapılmıştır. ayrıca bilmelidir ki yavşak avrupalılar hitler'i sscb üzerine salarken ve kendileri hitler ve nasyonel sosyalizmiyle savaşmazken, 20 000 000 şehit veren yine stalin rusyasıdır. savaşı berlin'de bitirenler de onlardır.

  türkiye'ye, savaşta silah yardımı yapan da sscb'dir, fabrikalar açan, eğitim ve kalkınma planlarını geliştirmeye yardımcı olanlar da büyük ölçüde onlardır. tarihte, yönetim biçimlerinin benzeşmediği pek çok ülkeye, bugün yaptığına karşılık isteyen ve on katını söke söke alan abd'nin tersine benzer yardımlar yapan da sscb'dir. ve bu stalin zamanında da olmuştur.

  stalin baskıcılığı, ölümüyle gittikten sonra kuruschev ile partideki ajan sayısı ve ajan faaliyeti de arttı. bu stalin'in sanat ve din üzerine baskısını meşru kılmaz ancak stalin'in yaptığı hiçbir şey, abd vb ülkelerin yaptığına hatta diğer ülkelerde yapılanlarla kıyaslanamaz. ne ölçek olarak, ne de nitelik olarak.

  abd'nin sansür tarihindeki kitapları araştırmak, kızılderili katliamını ve abd'nin gangsterler içerisinden doğuşunu, kölelik tarihini, mccarthy'yi, dünyada kesilen komünist sayısını bilmek gerekir.

  komünizmin kimin için tehlikeli olduğuna komünist ülkelere açılan savaşalara bakarak anlayabilecek insanlar, müthiş bir parti programı olan tkp'yi bir grup vandalist hareketle özdeşleştirdikleri gibi, o vandalların vandlizminin bile bu ülkedeki herhangi bir mhp akp vb gösterisinden daha zararsız olduğunu, insana değil insanın bile olmayan bir mal olarak bankaya zarar verdiğini anlayamamaktalar.

  hadi tkp'li olsunlar bu vandallar. bu neyi anlatıyor ki? senin bok yuvasına dönmüş icraatı olan, adam öldürülen ülkende banka camı kırmak neyi anlatıyor? tkp banka camı kırdı diye mi hırsıza, faşiste, katile ve insanlık hainine oy veriyorsun? ayrıca o banka camının amrikan kaynaklı ekonomik krizle alaksı olduğunu, amerikalı banka yöneticilerinin banka batırarak 750 milyar doları iç ettiklerini, liboşların para politikasının sıçtığını, sonucun türkiye gibi ülkelere patladığını biliyor musun? krizin bundan olduğunu, ölen maden işçilerinin sosyal güvenliği olan bir ülkede bu kayıtsız şartlarda çalışmayacağını ama krizde bunu hepten yapmak zorunda kaldığını alabiliyor mu o kafan? banka camı mı daha değerli, insan mı? ses duyuramamak, frekanslarınla oynanması, reklamsızlık cezası verilmesi, kanalının batması nasıl bir şey anlayabiliyor musun? ergenekonun'un cumhuriyet mitinglerine gözdağı olduğunu, protesto bile yapamayacağın bir ülkede olduğunu anlayabiliyor musun a benim canım? işte bu insanlar adamda yaşama enerjisi bile bırakmaz. bunları düşününce alınmamak, üzülmemek elde değil.

  o polisler kimleri kimleri öldürdü sen biliyor musun? kimlere tecavüz etti, kimleri komaya soktu, kimlerden rüşvet aldı... of of. işimiz var.

  not: tkp'yi savunmam için tkp'li olmam gerekmiyor. vicdan sahibiyim.
  25.
  kilit noktalardaki memurları öldürten ve yerine kendi adamlarını getiren stalin gibi bir faşistin yaptıklarını hayret verici bir şekilde savunurlar.şiddete şiddetle, şerefsizliğe şerefsizlikle karşılık vermeyi de savunurlar.sorulduğunda ateşe ateşle karşılık verilmeli diye bir savunma yaparlar ne kadar ilginçtir ki aynı savunmayı amerika da afganistana girerken yapmıştır.haksız gördükleri şeyler doğru mudur, evet doğrudur ama mücadele yöntemleri sadece kargaşaya götürür.benim bildiğim doğru mantığından kopmaktan uzaktırlar.polise taş atmakla övünen insanları barındırır.içlerinde dolu kafaların boş kafalara oranı malesef çok fazla değildir.kim ne derse desin şiddeti bırakmadıkları takdirde sadece "nasyonal sosyalizm" tabanlı fikirlerle başa gelebilirler ki allah korusun, faşizm solculuktan destek almasın.

  edit: başkalarının hataları nasıl bizim hatamızı kapatmıyorsa akp gibi şerefsiz bir hükumetin de yaptıkları başka kesimlerin yozlaşmalarını örtmez.başkasının fikirlerine dil uzatmak için önce kendin doğru bir şeyi savunacaksın.hata varsa evet var diyeceksin.şu benden daha hatalı diyerek ne adam olursun ne de başkasına bi hayrın dokunur.evet doğrudur sosyalizm komunizm amerikaya emperyalizme zarar vermiştir ama bunun sebebi iyi bir şeyi savunduklarından değil başka türlü bir şiddet yanlısı olmalarındandır.hem şiddet sevdalısıdır hem de amerika karşıtıdır sscb.şu an çinin de yaklaştığı konum budur.çinlilerin tibetlilere ve türklere baskısından haberiniz yok mu? amerika işine gelen şiddeti kınar işine gelmeyeni kınamaz. bu tamamen farklı bir konu ama bir yerde bir hata varsa bir lastikte bir patlak varsa önce onu düzelteceksin.önce kendi aracını doğru yola sokacaksın.önce 5 kuruşluk bir adam olacaksın ki 2 kuruşluk adamlardan farkın olsun.burda görülmesini istediğim sol kötüdür falan değil alakası yok.burda altını çizdiğim solun nasıl yozlaştığı yozlaşabileceği.kürt faşizmi de buna bir örnek.eşitlik adı altında adam öldürülüyor.önce adam olacan önce şiddeti kınayacan.önce sevdiklerinin başkalarına uyguladığı şiddeti kınayacan ki diğerlerinden bir farkın olsun yoksa insan olarak onlardan bir farkın kalmaz.
  26.
  liboş ve faşoların şiddet yanlısı olarak itham ettiği* , bazı sol kesiminse fazla pasifist olarak gördüğü bir garip partidir. adının başlı başına çok şey ifade etmesinden olacak ki sanırım, en çok bok atılan parti de bizzat kendisidir. bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma ekolünün temsilcisi ülkem gençleri de; olmayan bilgi ve engin fikir dağarcıklarından bol bol nasiplendirirler bu partiyi.

  (bkz: olm kızlar tkpye bok atanlara veriyomuş) *
  27.
  türkiye'de belli bir çizgisi olup rüzgarın estiği yöne kaymamasıyla takdir edilecek belki de tek partidir. mensuplarının bilgi birikimi de genelde yüksektir ve benliklerinden ödün vermezler. fakat dünyadaki yoldaş partileri ve grupları gibi kendilerini hala ispat etmeye çalışıyorlar gibi görünmekte. öyle olmadığını düşünsem de ben de dahil olmak üzere dünya nüfusunu henüz ikna etmeyi başaramamışlardır. seçimlerde genelde aldıkları oy oranları bunu gösteriyor. tabi burada eksiklik onlarda mı, yoksa yaradılışı gereği bencilliğine, egoistliğine, açgözlülüğüne yenik düşen insanoğlunda mı tartışılır. bence ise eksiklik bencil ve egoist insan ırkı ve bu durumu fark edemeyen komünist anlayışa sahip kişilerdir gibi. sanki.**
  28.
  her anti-komünist zırvalar, her anti-komünist bilmeden zırvalar, her anti-komünist bilmeden zırvaladığı gibi ortalama olarak başkalarıyla benzer şeyleri söyler, her anti-komünist bunları yaparken kendisini en özgün, inanılmaz sorular soruyor sanır.
  tkp'nin az buçuk eylemlerini bilen bir insan dahi kesinlikle banka taşlamadığını, asla cam çerçeve indirmediğini ve asla ve asla sapanla taş atma, molotof atma gibi işler yapmadığını bilir. bu o kadar böyledir ki bunu polis de bilir. o nedenle tkp'ye her daim müdahale etmez. iş bu nedenle de bu parti "pasifizm"le suçlanır başka sol gruplar tarafından. banka camlarına taş atmak doğru mudur değil midir, bunu üç gıdım bilgiyle ortalığa cevval kesilen anti komünistlerle tartışacak değilim.
  dahası önündeki tkp'nin eylem tarzını bilmeden yazıp, stalin tarihi hakkında ahkam kesenler de yine aynı kaynaklardan besleniyorlar, özgün değiller, gerçekten o tarihi oturup okumamışlar, kendilerini özgün sanıyorlar fakat bir bok bildiklerini sanmıyorum.
  neyse tkp hakkında yazmadan önce azıcık fikir kırıntısı sahibi olmak iyidir, demiş nasreddin hoca, kıssadan hisse ben kaçar!
  29.
  ülkedeki olaylara en duyarlı partidir. siyasette herşeyin iktidara gelme çabasından ibaret olmadığına; ülke için, seçim kazanmadan da bir şeyler yapılabildiğine ve yapılabileceğine, olup bitenler karşısında durup yalnızca izlemek yerine fikir üretmek ve tepki göstermek gerektiğine en güzel örnektir. aynı siyasi çizgide olmamama rağmen takdir eder, saygı duyarım.
  31.
  gecmişten bu güne gelen nadir partilerden.
  32.
  communist party of turkey diye de bir acayip facebook gruplari vardir. buna ek olarak tkp-ye oy verecek bilmem kac kisi bulabilirim diye de bir grup vardir. bir acayiptirler.
  33.
  communist party of turkey adının sebebi, dünyadaki komünist partilerin ''ülke adı- komünist partisi'' şeklinde ortak kararla bir isim almalarından kaynaklanmaktadır. komünizmi ulusal sanan cahillerin öncelikle facebookda dolanmayı bırakıp azıcık genel kültür edinmelerini öneriyorum.
  34.
  tekel işçileri arasında çok etkililermiş diye duydum.
  35.
  http://www.avazturk.com/avazbaci_goster.php?yazi_no=23
  36.
  tkp ' zaman, hesap sorma zamanıdır' demektedir.

  tkp, turgut ozal'la baslayan, 7 yillik akp iktidarinda daha da saldirganlasan bir sekilde kamusal alanın tasfiyesi, özellestirme politikaları, sosyal devletin ortadan kaldırılması, devlet mallarının yerli, yabancı sermayeye peskes cekilmesi acıkcası hirsizligin, haksizligin, zorbaligin hesabini soracaktir.Hele ki, gerek tekel gundemi gerekse diger belli basli sektorlerdeki iscilerin greve gittikleri, bas kaldirdiklari bir donemde yani isci sinifi ayaga kalkiyor dedigimiz bir donemde mucadelenin daha da guclenmesi icin kaybedilen tum mevzilerin geri alinmasinin sart oldugunu, ve isci sinifinin devrimci bir perspektifle bulusmasi gerekliligini belirtmektedir.
  37.
  türkiyedeki tek solcu partidir.68 kuşağının ve denizlerin, mahirlerin fikirlerini gerçekten savunan ve neoliberal sola ((bkz: ödp ) karşı tavır almış, laik ulusalcı bir partidir.ab yi ve abd uşaklığına karşı gelen tek partidir denilebilir.şu günlerde solculuk kürtçülük oldu ya, bdp cilik oldu hani; tkp kürt sorunu olduğunu kabul eder ve çözümü türkiyelilik üst sıfatında görür ama bu sosyolojik bir çözüm getirmez, önce toprak reformunun olması gerekmektedir; tkp buna inanmakta ve bunu savunmaktadır.tam bağımsız türkiyeyi savunan tkp, son seçimlerde sürüden ayrılma zamanı demiştir ama nitekim, sürü solu yine chp ve diğer liberal ve solcu geçinenler kürt ırkçılığı savunucusu dtp ye oylarını vermişlerdir.hayatlarında ben sosyalistim dememiş adamların bulunduğu partilere oylar gitmiştir ve inanılana göre oylar bölünmemiştir.(bkz: sürüden ayrılmama zamanı )
  38.
  Hem ulusalcılıkla hem de bölücülükle suçlanan dünyanın tek örgütüdür. Ha bide erkeklerin kız avlamada kullandığı bir platform olarak görülür. Bide üyelerinin giydiği ayakkabıdan, içtiği sigaraya kadar dem vurulur.
  Galiba ne dediği, ne yapmak istediği dışında herkes fikir sahibidir.Ne özelleştirmelere karşı takındıkları tutum, emperyalizme nasıl karşı duruşları nedense kimsenin ilgisini çekmemiştir.

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesine bağlı Develi köyü halkı seçimler öncesinde parti parti gezerek 'Manisa'nın çöplüğünü köyümüze yapacaklar, bizi kurtarın' diye yardım istemiştir. O dönem çağrıya tek yanıt veren Türkiye Komünist Partisi (tkp) olmuştur. Parti yöneticileri, hukukçular, ziraat mühendisleri ve çevrecilerle elele vererek bir kampanya başlatmıştır ve sonunda idare mahkemesi'nin kararıyla çöplük projesi durdurulmuştur. Bu süreçte TKPlilerle iyice kaynaşan Develi Köylüleri 22 temmuz seçimlerinde TKP'yi 0 oyla ödüllendirirken, çöplük projesinin sahibi AKP'yi 194 oyla birinci parti yapmıştır. ABD dünyanın jandarmalığına soyunmuşken, memleket parsel parsel satılırken, hayata değer biçerken parayı telaffuz ediyorsak ve en insani yanımız alabildiğine törpülenirken, kabahatin çoğu senin be kardeşim demeye dilim varmıyor. Nedense Nazımın dizeleri geldi birden aklıma...

  akrep gibisin kardeşim,
  korkak bir karanlık içindesin akrep gibi.
  serçe gibisin kardeşim,
  serçenin telaşı içindesin.
  midye gibisin kardeşim,
  midye gibi kapalı, rahat.
  ve sönmüş bir yanardağ ağzı gibi korkunçsun, kardeşim.
  bir değil, beş değil, yüz milyonlarlasın maalesef.
  koyun gibisin kardeşim,
  gocuklu celep kaldırınca sopasını
  sürüye katılıverirsin hemen
  ve âdeta mağrur, koşarsın salhaneye.
  dünyanın en tuhaf mahlukusun yani,
  hani şu derya içre olup deryayı bilmiyen balıktan da tuhaf.
  ve bu dünyada, bu zulüm senin sayende.
  ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer
  ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak kabahat senin,
  demeğe de dilim varmıyor ama...
  39.
  kapitalizmin dünyayı sardığı bi zamanda türkiye gibi az gelişmiş bi ülkenin çok gelişmiş zihinlerce yönetildiği bi zamanda bu partinin ideojisinin hayata geçirmesi düşünmek bile ütopyadır. (bkz: rusya bile söylediği yalana inanmadı)
  40.
  (bkz: türkiye kapitalist partisi)*
  41.
  az gelismis beyinlerin, cahilim bari susayim demeyen zihniyetin uzerine elestiri yapmaya calistigi parti.

  tarihsel olarak yari aydin karakteri atfedilmis ancak simdilerde genelde lumpen ve angut olan universite ogrencilerinin uzerine zirvaladigi parti.

  ideoloji kavramini kullanirlar ancak ne sosyalizmden haberleri vardir ne de komunizmden.

  bir de utopya kavramini duymuslar ki kullanmak icin firsat kollarlar.*

  ne o oyle, agzi olan konusuyor...
  42.
  türkiye'nin başına tebelleş olan halkın işini ve ekmeğini çalan örgütlü çeteden hesap sormak için kolları sıvamış olan partidir.

  Mesela 1985 yılından beri ülkeyi babalar gibi satan piyasacı zihniyetin memlekete ne getirip ne götürdüğüyle ilgili 20 sayfalık kapsamlı bir dosyayla gelmektedir: http://www.tkp.org.tr/dosyalar/tkp/hesap_sorma_zamani_dosya.pdf

  hesap sormanın tam sırasıdır, çünkü görünen o ki bundan sonrası felakettir, 15 seneye varacak olan bir akp iktidarı türkiye için yeni anayasasıyla, üniversitesiyle, ordusuyla ve yargısıyla açıkça rejim değişikliği manasına gelecektir. daha amerikancı, daha gerici bir ülke, emekçiler için daha büyük yıkımlar, özelleştirmeler, önünde hiçbir engel olmayan sınırsız bir patron diktatörlüğü...

  türkiye işçi sınıfı başta recep tayyip erdoğan ve çetesi ve türkiye'yi bu hale getiren çillerlerden tutun kemal dervişlerden, baykallardan demirellerden, erbakanlardan hesap soracaktır. iş işten geçmeden...
  43.
  her miting de gördüğüm parti. neredeyse ihh mitinglerinde de türeyecekler. lan yavaş lan! ideoloji var, duruş var, namus var; gidin kendi mitinginizde bayrak çıkarın.
  45.
  genelde fikirlerini savunmak için karşısındakinin kişiliğine hakaret eden aciz insanları barındıran partidir. gerçekten aklı başında olan mensupları dışında kişilerle tartışırsanız size aynı şeyleri söyleyeceklerdir. bir kısmı da parayı bulunca gerçekten faşist olmaya, insan ezmeye meyillidir (örnekler var). partiyi destekleme sebepleri sadece çok paraları olmayışıdır. kürtçü faşist konusuna hiç girmiyorum bile. parti sırf güç kazanmak adına egomanyak ve barışla pek alakası olmayan insanlar tarafından işgale uğramıştır. belli konularda adaletsizliğe karşı duruşuyla takdiri hak etse bile bu partiyi destekleyenlerin genelde kullandığı lisan disiplinsizliğin, cehaletin ve yozlaşmanın hatırı sayılır bir seviyesine eriştiklerini gösteriyor.
  46.
  hakkinda bilenin bilmeyenin atip tuttugu partidir. ufuk uras sonrasi odp disinda hic bir orgute yaranamaz, ulusalcilikla suclanir, sol hakkinda bilgisi olmayan insanlarda kurtcu derler. dusunuyor insan. ulan her iki tarafta bok atiyorsa atalarimiz hakliymis diye.. dogru soyleyeni koyden kovmaya calisiyorlar gibi..
  47.
  en azından okulumuzda, kurulma aşamasındaki sosyalist fikir kulübü dışında bir kulüpte aktif halde siyaset yapmayan bir gençlik koluna sahip partidir, tersini iddia edene kanıt sorar, gösteremeyeceğinden emin bir şekilde de alnının karışlama hazırlıklarına başlarım.

  bazı kendini ve eleştirdiği şeyi bilmezler, yazılanları, savunulanları okuyacaklarına ''özet geç lan piç'' nidasıyla son cümleyi alıp bok atmaya tam gaz devam edebilirler. müstahakları bu sözlük değildir ama maalesef. muhattapları da bu parti değildir. tkp kürt meselesi konusunda pek fazla sesini çıkarmamasıyla bazı sol kesim tarafından eleştirilere maruz kalan, bu konuda azınlık milliyetçiliğine, yani milliyetçiliğin herhangi bir çeşidine mahal vermemeyi amaçlayan bir partidir. içerisinde hiç bir milliyetçi unsur bulundurmaz.

  ayrıca , sizin karşınıza bir mal çıkıp da '' bunlar fakir ondan komünist lan!'' deseydi siz ne yapardınız diye sormak isterim vicdanı olan insanlara.

  (bkz: bizim köyde göte göt derler)

  yani ideoloji dışı polemiklerle eleştirilen bir partiye bu kadar ideoloji dışı sığ bir eleştiri getirilebilinir mi yahu. akıl var beyin kılcal damarı var. şu başlık altındaki eleştirilerin yarıdan fazlası tkp'nin alakası bile olmayan durumlarla ilgili*****, ''komünist eşittir teekapeli'' sığlığına sıkışmış insanların karşılarındakilere cahil diyerek attığı çamurlar.sosyalizm kahvehanede ülkeyi kurtarmaya benzemez, cahilce , kör gözlerle eleştirmeye kalkana cevaplarını her kapsamda bilimsel olarak sunar. gereksiz göt olmaya lüzum olduğunu sanmıyorum. benden söylemesi.

  edit: kürt sorunu hakkında söylemleri ve açıklamaları yok değildir, tabii ki vardır, bu ülkenin en önemli eşitsizlik konularından biridir bu konu. bahsettiğim şey, bu açıklamaların , sosyolojik ve ekonomik normlar dışında değerlendirilmemesi, yani eşitlik sorununu azınlık milliyetçiliğiyle örtmeye çalışılmamasıdır. çözümü kuzey ırakta, veyahut kapitalist olup olmaması önem bile arz etmeyen bir olası kürt devletinde gören man kafa bir sol da bulunmaktadır bu ülkede. işte tkp onlardan değildir. bölünmeyi değil, bütünleşmeyi işaret eder.
  48.
  milletlere ve onların varolma hakkına dair yapılan eleştriler ideoloji dışı ise bunun ideolojisi ne o zaman diye sorarlar adama. marksist leninist değil misin güya yavrum. komünist parti değil mi adın. nasıl bir milletin ( sözü geçen kürt milleti misal) var olma veya diğer haklarıyla ilgili bir şey söylemekten korkarsın, çekinirsin. ya da nasıl bunu yaparken komünist olursun. çoğusu komünist değil de kemalist, darbeci olan gençlerin takılmaca yeridir aha bu da tanım.
  49.
  "tkp" hakkinda aklinizda bir tanim veya verebileceginiz bir örnek varsa eklemekten çekinmeyin:
  başlığı her entry kutusunun üstünde olduğu gibi bunda da olan parti.

  ama ne yazık ki benim hakkında yazmaktan alıkonduğum parti.

  çünkü ne zaman hakkında bir şey söylesem özgürlükçülüğü zaten aşikar olan bu partinin, ondan aşağı kalmayan üyeleri ya "alnımı karışlamakla" tehdit ederler ya kendini ve eleştirdiğini bilmezlikle suçlarlar ya eleştiri anlayışları zaten bok atmakla sınırlı olduğundan benim yaptığımı da öyle algılayıp yargılamaya kalkarlar ya "cahilce ve kör gözlerle o ulu(ulumak köküyle sesteş kelime kullanmak bilinçli bir tercih burada) partiyi eleştirmemem gerektiğini "gereksiz göt olma" uyarısıyla dikte etmeye kalkarlar-dikte etmek de burada önemli bir kelime malum bu parti bilimsel sosyalizmi öylesine içselleştirmiş! ki hiyerarşide görece üsttekiler tartışmak yerine dikte etmeyi tercih ederler, tabi bu şefler siyaset toplantılarına geldiklerinde de yalan söylemenin yanında bir de gene bu dikte etme yoluna giderler, bu gene sözüm ona öncü parti olduklarını zannetmelerinin de bir sonucu olarak yorumlanabilirdi eğer bu arkadaşlar kendi güçlerinin yetmediği işlerde, bilhassa başkalarının başlattığı ve başarıyla götürdüğü işlerde "hadi siyaset toplantısı yapalım ama lütfen herkes temsili gelsin" diye tutturuyor olmasalardı.

  velhasıl kelam üyelerinden ya da birisinin farkına varmadan kırdığı potla söylediği üzere “proleterlerinden” böyle tepkiler gelmesine alışık olduğum parti. ama bugün ilk defa karşılaştığım bi tepki oldu: entryim silindi. gerekçe forum şeklinde yazmış olduğumdu -daha önce bağırmak ya da sandalye devirerek masadan kalkmak suretiyle dolaylı olarak yapan olmuştu ama hiç bu kdar açık ve faşizan bir şekilde olmamıştı bu-

  son söz olarak eklemek istediğim sözlükte üyelerinin sansürünü bir daha görmek istemediğim parti.
  -bu kadar fazla tanım cümlesi kurmamın ve tanım olmayan tek cümlenin de (lütfen dikkat edilsin) örnek niteliğinde olmasının nedeni de sansüre mahal vermemek isteğim olan parti-
  -hakkında bu kadar uzun ve sıkıcı yazmak zorunda bırakıldığım için de okuyuculardan, sansürleyicilerden değil, özür dilemek istediğim parti-
  ha bi de unutmadan ''komünist eşittir teekapeli'' sığlığına sıkışmış olsaydım komünistliğimden utanmamı gerektirecek parti
  50.
  fikrinden zikrine kadar kendisiyle en çok çelişen ideolojinin, özüyle çatışık partisi.
  cahil'in biri çıkıp gaflete düşüp 'hakkında fikir ve bilgi sahibi olmayanlar konuşuyorlar' diyecek diye bu zırvanın gazına gelemiyeceğim. durup burda parmaklarımı yoramam komunizm ve tkp çelişkilerini anlatmak için. ama salık veririm ki; bunların önemli bir kısmından daha çok bilgi ve fikre sahibim içinde bulundukları cenah hakkında.
  51.
  tkp=ödp=bdp=tkip.......(radikal sol partilerin hepsi)