kullanıcı girişi

kullanıcı adı veya e-mail

Şifre

üye olcam | şifremi unuttum

giriş
Yeni > Eski
Eski > Yeni
A'dan Z'ye
Z'den A'ya
Başlangıç
Bitiş
Tanımlarda arat
Entrylerde arat
İyisinden
gündemler (200)
sayfa >>

  uslanmaz

  1.
  birinci nesil yazarımız.
  2.
  "istemiyoruz sizi, beceremiyoruz beraber yaşamayı, var olmanız, sesinizi çıkartmanız batıyor, diliniz batıyor, kültürünüz batıyor, yok olun gidin hep beraber.." diyen kişi.
  3.
  ne dediğinin farkında değildir.
  4.
  "beraber yaşayamayan sensen niçin gitmesi gereken onlar?" dedirten.
  5.
  sözlerini benden alan insan. çok utanıyorum.
  6.
  demokratik açılım dendiğinde öcalan diyenlere, barış dendiğinde tokat'tan 7 şehit gönderenlere, huzur ve güven dendiğinde tek suçu okuluna gitmekte olan serap'ı molotofla yakanlara karşı, bazen sapıttığı olur.
  7.
  ''beraber yaşayamayan bensem niçin dağa çıkan onlar?" diyenten.
  8.
  işine geldiği gibi davranandır. tüm kürtlerin istisnasız aynı olduğunu varsayarak içini rahatlatmaya çalışır. tabi ki "aman hepsi gitsin işte kurtulalım" demek, "onlar halkımdır, halkımın parçasıdır, memleketimin parçasıdır, onları geri kazanalım" demekten çok daha kolay. at gitsin kaç milyonsa nolacak..
  mesela kürtçe televizyon açılınca, haberleri artık takip edebilen yaşlı bir kürt ninesini değil, dağdaki teröriste taviz verdiğini düşünür. ama tekrar diyorum, her türkün aynı olmaması gibi, her kürt de aynı değildir. kötülerini gösterip iyileri hakkında atıp tutamazsın.
  9.
  türkiye'nin bir mozaik olduğunun bilincinde, bir çok milletin yıllardır olduğu gibi şimdi de kardeşçe yaşaması gerektiğini savunan birisi.

  çevresinde ülkü ocağına takılan, türklüğü kendisinden kat kat fazla savunan kürtlerin bile olduğunun farkında birisi. hitap ettiği kesim açıkça görülmektedir ki "barışa karşı, uzlaşmadan uzak, kürt milliyetçisi" kesimdir. bu da böyle biline.

  - ama sen öyle diyosun da bütün kürtler bir değil ama şimdi bi saniye bak

  + az önce bir halkın sorunları derken bütün kürtler birdi ya? hadi gözüm kapama dükkanın önünü...
  10.
  barışçıl, uzlaşmacı, türkiyenin bir mozaik olduğunun bilincinde olan ve çözüm önerisi olarak kürtlerin gitmesini sunabilen bi insan. bak bu cümleyi bir daha oku sözlükçü, olmaz deme oluyormuş.
  hani "insanları bir tutma, teröriste duyduğun kini halkından çıkartma, bunlarla bir yere varılmaz, yanlış" diyorsunuz, kalkıp sizin savaş yanlısı olduğunuzu iddia edebiliyor. ya da milliyetçilikten nefret eden bir insana kürt milliyetçisi ithamında bulunabiliyor, çünkü niye? bir insanın bir halkı savunması için illa o halkın milliyetçisi olması gerekmediği bilgisi daha ulaşmamış kendilerine.
  kolaya kaçmasın lütfen. kötülerini gösterip iyileri hakkında atıp tutamazsın.
  11.
  uslanmak zorunda olmadığını farkına varmış kişi
  12.
  ''sanırım artık kürtlerin iğneyi bize, çuvaldızı kendilerine batırma zamanları geldi''

  sözünün sahibi kafayı kürtlerle bozmuş yazar. hemen durumu freud'a sormak isterdim ama daha zamanı var. bu ülke çuvaldızı ermenisine rumuna alevisine soka soka bir hal oldu, çuvaldızı kalmamıştır tabi, haklı arkadaşımız.
  13.
  "bir insanın bir halkı savunması için illa o halkın milliyetçisi olması gerekmediği bilgisi " ni diyenler tarafından milliyetçi olarak itham edilmiş halkını savunan.

  bu ne yaman çelişki annem?
  14.
  uslanmazlar köyünden olabilecek kişi
  15.
  ekmeğini yediği, hastanesine gittiği, okulunda okuduğu vatana zarar veren soysuzlardan olmaktansa, şerefli bir köylü olmayı yeğleyendir.
  16.
  demagoji yapacak kadar zeki olmadığı halde popülist ayaklar çekerek bunu başarmaya çalışan yeni yetme sözlük faşistimiz. bol bol kendi başlığına yazmasıyla bana nikbin hazretlerini hatırlatmıştır.
  17.
  demagoji yapmak için zeki olmak gerektiğine inanların içerisinde kalmış sözlük yazarı.

  geçenlerde memleketi izmir'de bir söz söylemişler; "vatanı sevmek faşistlikse, evet faşistim"... gerçekten işler o noktaya geldi.
  18.
  ona buna faşist diyen bir faşisttir.
  19.
  açtığı başlıkları tahmin etmek zor değildir. hepsinin anafikri aynıdır aslında.
  20.
  kendisi halkını savunduğunu sanadursun, sadece kürt halkını yermekle meşguldür. bir düşünün, madem olayı halkını savunmak neden sadece kürtlerle uğraşıyor? bu halkın tek derdi bu mu? daha geçen gün bir maden kaç kişiye mezar oldu, orada ölen de halk değil miydi? orada ölenlerin de katili yok mu? sorumsuzluğa karşı ağzını açtı mı, tek kelime etti mi? pkk aynı sayıda askeri öldürse burayı birbirine katacak halbuki. demek ki olay halkını savunmak filan değil.
  ayrıca ben hala hem barışçıl/uzlaşmacı/farklılığa saygılı bir insan olup hem kürtler gitsin diyebilen birini kafamda bir yere oturtamadım, belki trolldür diyorum?! sence bu nedir annem?
  21.
  sadece kürt halkını yermekle meşguldur diyenler için aşağıda örnek verdiği başlıkları da kimin açtığını hatırlatan kişidir.

  ya siz kürtler neden böylesiniz? 2 solcu polisten dayak yedik. diğer kürt arkadaşım, ne dedi biliyor musunuz? abi beni kürt olduğum için dövdü polis. bizi zaten hep eziyorlar. ulan salak. beni de dövdüler. ben izmirliyim. bildiğin beyaz türk'üm. hayır gerizekalı. hayır beyinsiz. solcu olduğumuz için dayak yedik. sen kürt olduğun için değil.

  neyse ki solcu olduğum günler geride kaldı. ne malmışım.

  (bkz: turk erkeklerindeki tekduzelik/#101869)

  (bkz: turk kadinlarinin sanssiz olmalari/#101872)
  22.
  ikinci kez daha açık yazayım, ben bu yazarın halkı savunma(!) şeklinden bahsediyorum ve diyorum ki sadece kürtlerden dem vuracağına diğer sorunlara da değin o zaman. bana "aha bak başka şeyler de yazıyorum" diye söylediği halk sorunları da türk kadınlarının şanssız olması filan.
  gerçekten ikna oldum, türk erkeğinin tekdüzeliği yanında boku bokuna ölen o kadar maden işçisinin nasıl bir değeri/önceliği olabilir ki?
  23.
  ikinci kez daha açık yazayım. şimdiye kadar terbiyemi korudum. ama artık beni de küfüre başvurmak zorunda bırakacaksınız.

  grizu patlaması bir kazadır. pkk'lıların masum bir kızı molotofla yakması katilliktir.

  şimdi bana gelip de, zaten sizin ülkenizde ihmaller yüzünden adam ölüyor pkk 7 mehmetçik öldürmüş çok mu? diye sorarsanız ben de sizin annenizin adresini sorar, gittiğimde de ellerimden öper, hayır duasını alırım.

  bir dahakine bu kadar kibar olmayacak yazardır.
  24.
  okurken ve yazarken oturduğu yerlerini değerlendiren yazar. ben nasıl pkk 7 asker öldürmüş çok mu gibi bir cümle kurabilirim ya da bu imada bulunabilirim? nerede var bu? ya da ben bir genç kızın yanıkları yüzünden ölmesinde haklı bir nokta buluyor muyum gerçekten? hangi entryimden nasıl bu sonuca vardı acaba?
  ben diyorum ki sırf kürt diye insanlara hakaret edebilen, açık açık bunu yapan birisi. amaç da halkını savunmak ise, bak işte o da halk, onu da savunduğunu görmek isterim. ha kimse mecbur değil bunu yapmaya, ihmal yüzünden ölmelerine zerre üzülmeyen birisi de olabilir karşımda bilmiyorum. ama iddia halkı savunmaksa altını doldurmak lazım bu lafın herhangi bi işle, kürtlerle ilgili günde bilmem kaç başlık açmak pek de iş sayılmaz.
  terbiyesini koruyamayacaksa tartışma değil ağız dalaşı olur burada, ben de daha küfürleşip de fikir birliğine varılan bir ortam görmedim. eğer entryleri düzgün okur anlarsa canı hiç sıkılmayacak, ne onun ne annesinin.
  25.
  şerefiyle maden ocağından ekmek parasını kazanırken, bir ihmal sonucu yaşamını yitiren kişilerden "boku bokuna ölen maden işçileri" diye bahsedenlerle artık tartışmaya girmeyecek yazardır.

  özür dilerim sizi insan sandım.
  26.
  ahaha bak hala..nasıl biri boku bokuna ölen maden işçileri lafında işçilere hakaret olduğunu düşünebilir ya? yani merak ediyorum hakikaten mi bilmiyor boku bokuna ölmenin anlamını... hadi bilmiyorsun diyelim, ben neden işçilerin ihmal sonucu ölmesinden de söz et deyip(yani işçileri düşünen bir tutum) sonra işçileri hakir göreyim? niye kendimle çelişeyim bir tartışmada? allah aşkına hiç mi kitap okumazsınız?
  bari susun yahu rezil olana kadar. insanlık öğretene kadar susun da bişey sansınlar!
  27.
  "kargalar gülistanı işgal ettiklerinde bülbüller siner ve susar."

  susmak da bize düşer.
  28.
  niteliğin niceliğe tercih edileceği durumlar olduğunun farkında olmayan yazar. ha bu durumun farkında olmayan adam ne kadar yazar, tartışılır tabii. ben sana 8000 tane kadınların toplumsal problemleri, erkeklerin ereksiyon problemi üzerine entari yazarım derdin buysa. bu entarilere de yaşanmışlığımı ve hatta sikilmişliğimi öylesi yediririm ki benim diyen okur algılayamaz. hakkını veririm yani. celebrity yalamalığı hoş bir şey değil. varamazsın bir yere. bir sonraki aşama niteliksiz arkadaşının da dün gece değindiği stockholm syndrome. gölge etme, başka ihsan istemem.
  29.
  boğaziçi sözlük gibi küçük bir sözlüğün bile celebrity'si olduğunu öğrenen yazar.

  olm ne sanıyosunuz burayı. günde 100 kişi falan giriyordur en fazla. bunu burayı küçümsemek için söylemiyorum. şimdi oraya çekersiniz. ama malesef gerçek bu. buna rağmen de burada 2400 entry girmek demek, her entry yi 2 dk da bile yazsa ( bak en niteliksiz entryyi göz önüne alıyorum 2 dk diyorum) 2x2400 den 4800 dakika eder. bu da benim için saygı duyulması gereken bir emektir. ben nitelikli yazıyor yazmıyor kısmında değilim. bana ne? ayrıca sana ne? sen kimsin olmasın, yazmasın diyorsun? ben carpediem in muhteşem entryler yazdığını mı iddia ediyorum? senin yazmasın deme hakkın olmadığını söylüyorum.

  ama sen illa ki yok ben sikilmişliğimi yazacağım diyorsan, bence boşuna yorulursun. zaten çok belli oluyor.
  30.
  neredeyse her türlü entry silme sebebini içermiş entryler yazmış yazar. smiley'lere zaafı var sanıyorum.

  kısaca şunu demektedir: "ben tembellik edicem. buna 'azıcık da kuralsız olalım, toplum, normlar...' kılıfını giydircem. sizler benim için sözlüğün olageldiği halini değiştireceksiniz. çünkü ne yapayım, tembel olduğumdan, silinmiş entry benim için düzeltilemez, yani yok olmuş entrydir.

  yani sözlükte entry silme sebebi olan şeyler yapıcam ama entrylerim silinmeyecek. ısrar edicem ve bu bir çaylaklık sebebi olacak ama ben çaylak edilmeyeceğim. "

  bir de yanına bonecrusher gelip tüm bunların üstüne "adminim. istediğimi uçururum." deniyormuş gibi davranınca tadından yenmiyor.

  evet, diğer sözlüklerdeki gibi, açıklama yapmadan adam uçurmalı, yersen denmeli. çünkü iyi niyet sömürüsünün, astar istemenin, zeytinyağı gibi üste çıkmanın sonu yok. bunu isteyen yazarlara öyle yapılır o zaman.
  31.
  kendi başlığı altına entry girmeyi deneyen yazar.

  not: deneme entry'si.
  32.
  aslında mesele ne biliyo musunuz? siz gereksiz yere gerginsiniz. fazla öfkelisiniz yani. sebebini bilemem tabi. sinirli olmanızın sebebi, sözlüğünüzün içinde birisinin çıkıp buraya sümüğümü atmam demesi veya sözlük formatını bildiği halde formata aykırı yaramazlıklar yapması da değil. sebebi tamamen sizin otoriteye olan düşkünlüğünüz. içinde hissettiğiniz ağırlığını koyma ihtiyacı.

  bir durup düşünün. neredeyiz? boğaziçi sözlük'te. kaliteli mi? değil. kaliteli olmayan sözlükler sıkı arkadaşlık ortamlarıyla ayakta dururlar. e o da yok. dolayısıyla siz de çok iyi biliyorsunuz, beni uçurduğunuzda ne siz bir şey kazanırsınız ne de ben bir şey kaybederim. moderasyon olarak elinizde kalan son çare, bu tür yazarları (bizim gibi ipsiz sapsızları yani) sözlük formatıydı, kurallardı diyerek adam etmekle uğraşmak.. kendi deyiminizle balans ayarı çekmek..

  size tavsiyem; daha sakin olun. hepiniz akıllı adamlarsınız. burada konulmuş 1-2 kıçı kırık smiley için adam yakmaya deymez. kalitenizi düşürür.

  tanım: sözlüklerin gördüğü en seksi trolldür.
  33.
  bu sözlüğün kalitesini kalitesiz yazarları yalayarak elde edeceğini düşünen varlık.
  34.
  kendisine şöyle bir mektup yazmak istediğim yazar insan:

  "
  dostum...

  yalamayacağım diyorsun. sen zaten kuçu değilsin.

  iki noktayı hali hazırda koyarken bir üçüncüsünü esirgemek yalamaksa sen bu hayatta kimlere neler yaptın şimdiye dek ben bilemedim.

  kendi nick'ini içeren, açtığın o duygusal ve halkına seslenen süper zihniyetteki başlıklardan anlat tabii derdini. yalnız bil ki, örneğini verdiğim hatalı imlaların öylece duruyor. yani entry'ni silmedim. geri kalanın neredeyse hepsini de ben editledim.

  lafı söylemesini biliyorsun. madem prensip meselesi, silmeseydin smiley'leri? ya da madem edit yapmak o kadar zor değil, yalakalık da değil, sen de yapmışsın, nedir olayın? "

  ama bence iyi niyetli bir yazar. sadece, her şeye kendi açısından bakacak kadar yeni sözlüğe. yoksa, benimle ne derdi olabileceğini hala çözemediğim birisi. kendisinden şunlara bakıp düşünmesini rica ediyorum, belki karşılıklı gelen boş konuşmalarımız bir anlam kazanacak:

  1. sözlükte gezinmek. bir sürü imla hatalı entry var. hatta bizzat benimkilere baksın. eski entrylerimi düzeltemedim daha.
  2. bir sürü basit, abartı sonuçta çeşit çeşit hata var. bunları görmek.
  3. kendini moderasyon yerine koymak.
  4. istikrar gösteren hatalar olabileceğini görmek.
  5. bu istikrar gösteren hataları en kolay ve zararsız nasıl çözebileceğini düşünmek.
  6. kendisi de bir entry'sinde demiş: foruma dönmemek. bir sözlük hangi şartlar altında forum'a döner? bunu düşünmek.
  7. dönmemesi için yazarların sağduyularının buna yoğunlaşmasını mı beklemeli, kısadan bir kural mı koymalı?
  8. kural koymak daha akıllıca dediği vakit(demiyorsa bilemem): sözlükte konan bir kuralı tartışmak ayrı, "kurala uymayacağım." demek ayrı. şimdi kurala uymamak, zaten kuralı koyarak canı yeterince sıkılmış bir modu neden gerer? bir anda kaç kişi yazısına smiley koyabilir? bir anda kaç kişi birbirine nick altından küfür eder? bir anda kaç kişi hiç var olmayan noktalamalar yaparak kaç entry girer? bu okunaksız entryler ne kadar zamanda düzelir?
  9. temel imla kuralları... anlaşılmak için değil de zamanında manyak birinin kendini tatmin etmek için koyduğu kurallar mıydı ki, kendim bile tam bilmediğim ve hala öğrenmeye çalıştığım "yazım" dalının en basit iki kuralını buraya, o nasıl olacaksa, kendimi tatmin etmek için koyayım? yani sen buna uymayınca, ben seni uyarmaktan mı haz alıyorum? şaka yapıyor olmalısın! evde iki güzel müzik dinleyip işimi yapmak varken tamamen gereksiz bir şey üzerine atışmaktan nasıl bir zevk alabilirim? cidden buna inanan varsa, kendi bileceği iş. takla atacak halim yok.

  10. şimdi şu zamana kadar yazdığım yazıda noktalama yapmadığımı, yahut virgül koymam gereken yere nokta, nokta koymam gereken yere virgül koyduğumu hayal etmesini rica ediyorum kendisinden. sorun şu, imla hatası genel bir başlık. iki veya üç nokta; cart veya curt ise gayet spesifik. dolayısıyla bir yazarın sadece a veya sadece b yapmaması ile uğraşacak zaman yok. imla hatası denilip geçilmek zorunda. yazar çöpünde yazısından bir-birkaç örnek görüp öğrenebilir çünkü hatalı entry örneklerini incelemeye üşeniyor. ama kendi çöpüne bakacak kadar da üşenirse sözlük yönetimi ve yazarları olarak bizi daha gelirken anlamamış demektir. yazarlarımızla bu konuda bir problemimiz yoktu çünkü.

  kurallar sorunluysa, tartışalım. ama tartışmadan varılan sonuçları dayatmayın. tamam, ben öyle yapmış oluyorum ama kendime değil tdk'nın en basit iki kuralına dayanarak. amacım ne? daha okunaklı yazılar.

  sizin daha iyi bir öneriniz varsa, buyrun.

  not: kurallara uymayacağını bilinçle ısrar etmek sözlükte, çiğnenen kuralın yarattığı sonuca göre, çaylaklıktan atılmaya kadar sonuçları olan bir şey. ama aynı sebepten. sizin benim modluğumla bu durumda dalga geçme hakkınız yok, ne de benim sizin yazarlığınızla. zamanınıza elbette saygı duyduğum için bu kadar uyardım. haberiniz olmadan işlem yapmamak için. ama bu tehdit olarak algılanıyor. böyle devam edecekse şu an bir şey yapmam, zira çoğunu düzelttik. ama tekrar aynı şey olduğunda... bilginize: bir kuralı bu kadar sık çiğneyecek olduğunuzda, ben neden sonra artık sizi uyardığımda, beni değil, bu kuralı kaale almadan entry girmeye devam edecekseniz, entry silme sebeplerine aslında hiç vakıf olamadınız demektir. buraya siz girerken de vardı bunlar ve bakmanız salık verilmişti. kısacası, bu tür bilinçli umursamazlıkların sözlük için somut, yukarıda yazara tahayyül ettirmeye çalıştığım türden sonuçları oluyor. böyle bir yazar da ceza alırsa bundan alır.

  yoksa herkesin burada yazmaya hakkı var.

  bununla ilgili bir probleminiz varsa bir şey yapamayız çünkü bir işin belli bir şekilde yürütüldüğü her yerde kural olmak zorunda. kuralsız tek yer insan hayalidir, keşke mümkün olsa.
  şimdi umarım eskisi gibi değildir düşünceniz, ama bakın, yine ne kadar zamana mal oldu. işte. kurallar her defasında bunları yaşamamak için gereken standartlar olarak da var. o zaman kuralları güzelleştirebiliriz, yok etmek yerine.
  35.
  entry silme sebepleri arasında "diğer entry'lere cevap niteliğinde olması" diye bir kalem yer aldığını moderatörlere bile unutturabilmiş, çok entry'li yazar.
  36.
  hatalı entry'leri çöp'e gönderildiğinde hemen düzelten yazar.

  ama bazı adminlerin, bu adam imla hatası yapıyor diye çılgın atması daha da vahim. üstelik çöp'e gönderilen 2 entry'imi düzelttiğim için prensiplerimden vazgeçmiş oluyormuşum. ben hatalı entry'imi düzeltmem demedim ki. sizin fazla takıntılı olduğunuzu söyledim.

  ha işin açıkçası benim ne boğaziçi sözlük, ne kıçı kırık entry'lerim, ne de takıntılı adminler sikimde.

  amacım hoş vakit geçirmek. burada koyduğum bir smiley yüzünden keyfimi kaçırırsanız siktir olur giderim.

  sevgiler.
  37.
  nickiyle gayet uyuşmuş olan yazar.

  (bkz: o zaman seri ol git derler afedersin)
  38.
  terbiyesizliğinin doruğundaki yazar#105489). kendisinin hiçbir hatasını düzeltmeyeceğim. herhangi bir şey söylemeyeceğim. başkasına havale ediyorum.

  sürekli* smiley kullanmış biri olarak deldiği başka kuralları unutmasını geçtim. bunları bir de matahmış gibi savunup gayet iyi niyetle yapılan açıklamaları algılamadan yaptığını sürdürmeye devam etsin.

  şu saatten sonra bir şey yaparsam onca hatayı yapan ve takmayan bir başkasıymış gibi "bak admine karşı geldi, çaylak edildi. hazımsız admin." gibi nidalarla karşılaşacağım. bir de bununla uğraşamam. kendisine başarılar diliyorum. hadi bana iyi günler.
  39.
  yazdığı şaheser entry lerin silinmesine üzüldüğüm yazar.

  sözlükte mükemmel tespitler yazan, harika ayarlar veren, ayrıntıları yakalama gücüne hayran kalınılan, uslubuna imrenilen bir bir yazarın bu kadar yıpratılmasına ben tamamıyla karşıyım. esefle kınıyorum.

  olum adam yıllardır, kürtlerin pantolon-ayakkabı seçimindeki uyumsuzluğa kafa yormuş, sonra gelmiş buraya sizin sikik sözlüğünüze üşenmeden yazmış, paylaşmış. biraz saygılı olun mına goyum.
  40.
  kendisi artık bir çömez. verdiği bkz.'ın bulunduğu başlık altındaki başka bir entry'ye referans vermesi bu sebeple, bkz fasilitesinden konuşmak**... hatasını işlemiştir son olarak.

  çömez olma nedeni ise yine hatasının nedenini araştırmak yerine reddetmesi ve bunu yaparken kullandığı dildir. moderasyon her hata uyarısında bunu yaşamak zorunda değil.
  41.
  kendisi pilot mu çömez mi anlayamamıştır. her ikisininde ne demek olduğunu anlamamıştır.

  neden çömez yapıldığını ise hiç anlamamıştır.
  42.
  bir insanı (topluluğu) eleştirirken yahut karalarken o insanın (topluluğun) giyim kuşamını, kaşını, gözünü hedef seçmek çok doğru bir yöntemdir, tabii ilkokuldaysanız. (bkz: kürtlerin takım elbise altına spor ayakkabı giymesi)

  kürtlerin halay çekmekten başka bir mahareti olmadığını iddia etmek çok doğrudur, tabii yaşar kemal okumamışsanız, yılmaz güney seyretmemişseniz. kısacası cahilseniz.

  bir topluluğun tümüne alenen hakaret edip maçanız yemeyince dansöz gibi kıvırıyorsanız haklı olduğunuzu düşüneblirsiniz, tabii insanlıktan nasibinizi almamışsanız.

  dershanesine giderken molotofla şerefsizce yakılan serap'ı görüp, 12 yaşında 13 kurşunla öldürülen uğur kaymazı görmemezlikten gelebilirsiniz, tabii içinizdeki nefret gözlerinizi kör etmişse.

  tanım : kendini kürtleri karalamaya adamış yazarcık.